Share

cover art for Piotr Müller, rzecznik rządu

Rzeczpospolita Rozmowy

Piotr Müller, rzecznik rządu

Nie jest prawdziwym stwierdzenie, że nie było dyskusji na Radzie Ministrów o kamieniach milowych - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką rzecznik rządu, Piotr Müller.

More episodes

View all episodes

  • Jan Zielonka, wykładowca Uniwersytetu Weneckiego i Centrum Europejskiego UW

    23:21
    Gościem programu „Rzecz o Prawie” był prof. Jan Zielonka, wykładowca Uniwersytetu Weneckiego i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, który skomentował 20 lat Polski w Unii Europejskiej, oraz przyszłość UE Jego zdaniem istnieje niewielka grupa osób w Unii, która promuje powstanie państwa europejskiego, w stylu „Stanów Zjednoczonych Europy”. Nie ma żadnych szans, żeby tak się stało. Za stołami decyzyjnymi siedzą szefowie państw narodowych, którzy nie mają żadnej ochoty, na popełnienie zbiorowego samobójstwa. Państwo europejskie oznaczałoby przekształcenie ich państw w organy lokalne państwa europejskiego. Czy można sobie wyobrazić Emmanuela Macrona, który często jest przedstawiany jako lider federalizacji Unii, że ogłosiłby Francuzom, że jesteśmy teraz francuskim regionem w ramach państwa europejskiego- podsumował prof. Zielonka.
  • Michał Kotalczyk, asesor sądowy

    14:14
    Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie „Rzecz o Prawie” był Michał Kotalczyk, asesor sądowy, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji, współautor raportu o szansach wdrożenia sztucznej inteligencji w sądownictwie.Zdaniem eksperta korzystanie ze zdobyczy technologicznych mogłoby doprowadzić do usprawnienia procesów sądowych. Chociaż jak przyznał AI nigdy nie zastąpi sędziego, ta sfera jest zarezerwowana dla człowieka, a maszyna ma być jego wsparciem.
  • Adam Bielan, europoseł PiS

    18:20
    Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to najważniejsze wybory europejskie co najmniej od momentu, kiedy Polska wstąpiła do Unii – czyli od 20 lat. One zdecydują o tym, czy Polacy będą mieli prawo decydowania o swojej polityce (…) czy decyzje będą nam – w wyniku nowych traktatów – narzucane przez większość skonstruowaną w Berlinie - powiedział Adam Bielan, europoseł PiS.
  • Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska

    15:34
    - Przede wszystkim troska i walka o tę przyrodę. Poprzednia władza gdzie się dało starała się tę przyrodę wyprzeć na margines. Gdzie się dało to wyciągnąć pieniądze - mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, z Polski 2050, pytany o zmianę w zarządzaniu, jaka dokonała się po zmianie władzy w rozmowie Michałem Kolanką.
  • Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS

    19:19
    Nie pakuję się. Przyjęta przez Sejm ustawa, która zakłada skrócenie kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa, jest niekonstytucyjna – podkreśla Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS w rozmowie, której głównym tematem były zmiany w ustawie o KRS, zarówno te przyjęte niedawno przez Sejm, jak i zaproponowane przez samą Radę. Przewodnicząca KRS przekonywała, że regulacje przeforsowane przez obecną większość sejmową naruszają ustawę zasadniczą. Na uwagę prowadzącej, Ewy Szadkowskiej, że co innego wynika z ekspertyz przedstawionych podczas prac w parlamencie, Dagmara Pawełczyk-Woicka odparła: - Opinie prawne nie zastąpią orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.Szefowa Rady zaznaczyła, że sprzeczne z konstytucja jest nie tylko rozwiązanie, które zakłada skrócenie kadencji obecnych członków KRS. Takie same zastrzeżenia budzi wykluczenie możliwości kandydowania do kolejnej, nowej Rady sędziów, którzy uzyskali awans lub nominację po 2018 r., czyli z rekomendacji obecnej KRS.Prowadząca program zapytała też gościa o to, czy zamierza kwestionować decyzję ministra sprawiedliwości o cofnięciu jej z delegacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie i skierowaniu z powrotem do orzekania w krakowskim Sądzie Okręgowym.- Dla mnie to jest tylko problem łączenia pracy w Krakowie z pracą w biurze Rady, gdzie mam pod sobą 68 pracowników. Jestem też właścicielką dwóch kotów, to wymaga ode mnie pewnej logistyki. I tak naprawdę pan minister skrzywdził moje koty i strony, a nie mnie. Ja jestem dorosła. Poradzę sobie – odparła Dagmara Pawełczyk-Woicka.
  • dr Dominika Bychawska-Siniarska, ekspertka Rady Europy

    16:36
    Dr Dominika Bychawska-Siniarska, ekspertka w zakresie swobody wypowiedzi Rady Europy i Praskiego Centrum Praw Człowieka, wyjaśnia, czym są tzw. SLAPP-y i dlaczego Unia Europejska postanowiła z nimi walczyć. Chodzi o wszczynane w złej wierze długotrwałe i kosztowne postępowania sądowe, których celem nie jest wygrana, ale zamkniecie ust krytykom, zwykle dziennikarzom lub aktywistom. A także zniechęcenie innych do podejmowania trudnych tematów. Dyrektywa anty SLAPP-owa wejdzie w życie na początku maja, a kraje UE będą miały dwa lata na jej wdrożenie.
  • Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu

    40:57
    To są wyniki wyborów, trzeba brać się za łeb i powiedzieć sobie, co zostało zrobione źle, a co dobrze. Mieliśmy zarząd, wszystko przyjęliśmy i uzgodniliśmy, idziemy dalej. To jest polityka i umiejętność funkcjonowania w niej – raz się jedzie na koniu a raz się z tego konia spada, mam do tego dystans - podkreślił Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, mówiąc o wynikach wyborów samorządowych.
  • Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

    12:09
    Populizm o autorytarnym zabarwieniu jest w wciąż w Europie bardzo silny - wynika z "Indeksu Autorytarnego Populizmu 2024", raportu sporządzonego przez szwedzki think-tank Timbro. Dla "Rzeczpospolitej" wyniki tego raportu w rozmowie z Michałem Kolanką komentuje Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.
  • Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

    14:26
    Populizm o autorytarnym zabarwieniu jest w wciąż w Europie bardzo silny - wynika z "Indeksu Autorytarnego Populizmu 2024", raportu sporządzonego przez szwedzki think-tank Timbro. Dla "Rzeczpospolitej" wyniki tego raportu w rozmowie z Michałem Kolanką komentuje Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.