Share

cover art for Adam Bielan, europoseł PiS

Rzeczpospolita Rozmowy

Adam Bielan, europoseł PiS

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to najważniejsze wybory europejskie co najmniej od momentu, kiedy Polska wstąpiła do Unii – czyli od 20 lat. One zdecydują o tym, czy Polacy będą mieli prawo decydowania o swojej polityce (…) czy decyzje będą nam – w wyniku nowych traktatów – narzucane przez większość skonstruowaną w Berlinie - powiedział Adam Bielan, europoseł PiS.

More episodes

View all episodes

  • Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy

    18:57
    PiS cały czas musi udowadniać, że jest partią, która osiąga wyniki, dające jej nadzieje na to, że kiedyś wróci do władzy - powiedział Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Wybory do PE może nie wzbudzają takich emocji w społeczeństwie, ale partie polityczne podeszły do nich bardzo na poważnie, o czym świadczą składy list - zaznaczył.
  • Robert Rynkun-Werner, adwokat

    11:53
    Gościem programu był dr Robert Rynkun-Werner, który odniósł się do zapowiedzi premiera Donalda Tuska o powołaniu specjalnej komisji do spraw rosyjskich wpływów i szpiegostwa. Adwokat podkreślił, że zasadniczą kwestią jest skład komisji, jej merytoryczna obudowa oraz to, kto będzie jej doradcami, gdyż ma to duże znaczenie, czy są to teoretycy, czy praktycy. “Wsparcie to jest bardzo ważne” – zaznaczył.W poprzedniej ustawie, przygotowanej przez PiS w poprzedniej kadencji, chciano skupić wszystkie uprawnienia w jednym miejscu. “To miała być taka ‘święta inkwizycja’, czyli instytucja łącząca oskarżenie, osądzenie i wykonanie kary, co ewidentnie naruszało konstytucję. Takie komisje nie mogą funkcjonować, to nie jest sąd” – podkreślił adwokat.
  • Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich

    14:03
    Gościem magazynu „Rzecz o Prawie” prowadzonego przez Tomasza Pietrygę był prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. W rozmowie zapowiedział, że nie będzie angażował się w rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w składach orzekających znajdą się tzw. sędziowie dublerzy. Profesor Wiącek odniósł się również do sprawy byłego sędziego Tomasza Szmydta, który zbiegł na Białoruś.“Jeśli potwierdziłyby się zarzuty o szpiegostwo, byłoby to niezwykle niepokojące z punktu widzenia spraw, w których ten sędzia orzekał. Są to sprawy, w których wykorzystywane były dokumenty o najwyższych klauzulach tajności. Jeśli zarzuty te zostałyby potwierdzone, uważam, że należałoby zweryfikować te rozstrzygnięcia w stosowanych procedurach” – stwierdził prof. Wiącek. Zdaniem rzecznika, sprawa Szmydta obnażyła pewną słabość dotyczącą weryfikacji kandydatów na sędziów. “Sędziowie nie są poddawani żadnej procedurze sprawdzającej i uzyskują z mocy prawa dostęp do wszystkich informacji niejawnych, nawet tych obwarowanych najwyższymi klauzulami. Jest to sytuacja, która powinna zainspirować do dyskusji na ten temat. Należy wprowadzić zmiany, które pozwoliłyby na weryfikację kandydatów na sędziów pod kątem okoliczności upoważniających do dostępu do informacji niejawnych” – powiedział prof. Wiącek.
  • Dr Bartosz Rydliński, politolog

    17:20
    W kampanii europejskiej tematyka europejska nie pojawia się powszechnie. Nie mówimy o tym, jaki jest sens tych wyborów i ich doniosłość. Nie doceniamy roli i znaczenia wyborów do Parlamentu Europejskiego - powiedział dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
  • Ewa Zajączkowska-Hernik, rzeczniczka Konfederacji

    17:52
    Chce mi się śmiać, kiedy Mateusz Morawiecki grzmi teraz, jak to będzie nas bronić w UE, jak to postawi granice szkodliwej polityce Unii Europejskiej. To jest parszywa obłuda i coś niewyobrażalnego. PiS nie ma kompletnie pomysłu na tę kampanię, po raz kolejny kłamie i podbiera nam pomysły - powiedziała Ewa Zajączkowska-Hernik, rzecznik Konfederacji.
  • Dorota Łoboda, posłanka KO

    20:51
    - Powinniśmy zabezpieczyć nasze interesy przed penetrowaniem instytucji państwowych przez obce służby - mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek posłanka Koalicji Obywatelskiej, Dorota Łoboda. Pytana o sposób na przyciągnięcie wyborców do urn w eurowyborach, stwierdziła, że kluczowe jest mówienie o bezpieczeństwie ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie.
  • Karolina Szczepańska-Leśniewska

    13:55
    Rada nadzorcza pełni w spółce istotną rolę, jest to organ nadzorczy posiadający liczne kompetencje. Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad funkcjonowaniem spółki – mówi dr Karolina Szczepańska-Leśniewska, senior associate, radca prawny. W podcaście „Prawo w firmie” Karolina Szczepańska-Leśniewska wyjaśnia jakie obowiązki i uprawnienia posiada Rada Nadzorcza. Jak kształtuję się odpowiedzialność członków jego organu. Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych.
  • prof. Ewa Łętowska, pierwszy RPO, sędzia TK w st. spoczynku

    19:33
    Przydałoby się zaszczepienie takiej instytucjonalnej nieufności wśród sędziów – mówi prof. Ewa Łętowska. I podkreśla, że sprawa Pegasusa powinna być dla nich pouczającą lekcją. Pierwszy rzecznik praw obywatelskich w Polsce i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku zganiła też sędziów za to, że zbyt ochoczo i bez głębszej refleksji akceptują wnioski służb o zastosowanie wobec obywateli środków kontroli operacyjnej. Jak zaznaczyła, gdy sędzia ma do czynienia z utajnionym uzasadnieniem decyzji, którą ma skontrolować, lub uzasadnieniem zmyłkowym, musi się zachować jak uczestnik ruchu drogowego stosujący zasadę ograniczonego zaufania do innych kierujących. Czyli pięć razy się obejrzeć. W przeciwnym razie ta zbytnia ufność w dobre intencje i legalność działań organów władzy państwowej ułatwia formułowanie opinii, iż sądy są współodpowiedzialne za eksces, którego dopuściły się organy administracji, używając środka, który nie powinien być użyty.
  • Joanna Szymańska, p.o. dyrektorka w ARTICLE 19

    16:25
    Joanna Szymańska, p.o. dyrektorka europejskiego biura ARTICLE 19, międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną wolności słowa, mówiła o niedawnej zapowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara dotyczącej art. 212 kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje odpowiedzialność karną za zniesławienie i często jest wykorzystywany do wytaczania procesów dziennikarzom lub aktywistom podejmującym trudne lub niewygodne np. dla władzy tematy. Minister poinformował, że będzie dążył do usunięcia tej regulacji z polskiego porządku prawnego.– Przez ostatnie 20 lat wszystkie opcje polityczne deklarowały, że gdy dojdą do władzy, to art. 212 zniosą. To, jak wiemy, nigdy się nie wydarzyło. Mamy jednak nadzieję, że teraz, gdy taka zapowiedź pada z ust urzędującego ministra, zniesławienie z kodeksu karnego rzeczywiście wreszcie zniknie – stwierdziła ekspertka.