Share

cover art for Jan Zielonka, wykładowca Uniwersytetu Weneckiego i Centrum Europejskiego UW

Rzeczpospolita Rozmowy

Jan Zielonka, wykładowca Uniwersytetu Weneckiego i Centrum Europejskiego UW

Gościem programu „Rzecz o Prawie” był prof. Jan Zielonka, wykładowca Uniwersytetu Weneckiego i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, który skomentował 20 lat Polski w Unii Europejskiej, oraz przyszłość UE Jego zdaniem istnieje niewielka grupa osób w Unii, która promuje powstanie państwa europejskiego, w stylu „Stanów Zjednoczonych Europy”. Nie ma żadnych szans, żeby tak się stało. Za stołami decyzyjnymi siedzą szefowie państw narodowych, którzy nie mają żadnej ochoty, na popełnienie zbiorowego samobójstwa. Państwo europejskie oznaczałoby przekształcenie ich państw w organy lokalne państwa europejskiego. Czy można sobie wyobrazić Emmanuela Macrona, który często jest przedstawiany jako lider federalizacji Unii, że ogłosiłby Francuzom, że jesteśmy teraz francuskim regionem w ramach państwa europejskiego- podsumował prof. Zielonka.

More episodes

View all episodes

  • Dr Witold Sokała, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

    17:24
    Dr Witold Sokała, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i analityk Fundacji Po.Int, wyjaśniał w "Rzecz o Prawie", jak cennym „aktywem wywiadowczym” mógł być Tomasz Szmydt, który niedawno, jeszcze jako sędzia, wyjechał na Białoruś, by tam wystąpić azyl. Dr Sokała przyznał, że jest przerażony tym, jak wiele „dzwonków alarmowych” mogących świadczyć o agenturalnej działalności Szmydta przez lata bagatelizowano.– Powszechnym nieporozumieniem jest przekonanie, że agent musi być uplasowany w służbach specjalnych, w MSZ, w sztabie generalnym, u prezydenta. Tymczasem nie, cenniejsze źródła i łatwiejsze to prowadzenia znajdują się w instytucjach, których amator nie kojarzy ze szpiegostwem. Sądy do nich należą – tłumaczył dr Witold Sokała.– Czy powinniśmy obawiać się, że mamy drugiego Szmydta? – pytała prowadzącą program. – Obawiam się, że mamy całą siatkę – odpowiedział ekspert.
  • Sędzia Anna Wypych-Knieć, SSP „Iustitia”

    20:13
    Członkini Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i zarazem sędzia orzekająca w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w Warszawie była gościem magazynu „Rzecz o Prawie”. Tematem rozmowy był „zgniły kompromis”, jak część środowiska sędziowskiego nazwała zmiany dokonane przez Senat w nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o dopuszczenie tzw. neosędziów do kandydowania do nowej Rady, co ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm wykluczała. Senacka poprawka ma zapewnić przychylność głowy państwa i brak weta wobec ustawy.W pierwszej kolejności należałoby zablokować możliwość działania obecnej neo-KRS. Ustrój Rady nie jest dziś najbardziej palącym problemem wymiaru sprawiedliwości do rozwiązania - mówiła sędzia.Jak zaznaczyła, to nie ustrój KRS jest obecnie najbardziej palącym problemem do załatwienia. Jest nim natomiast kwestia statusu neosędziów i funkcjonowanie rady, które należałoby zablokować. A potem przejść do kompleksowego uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości.– Neo-KRR, choć sądy i trybunały potwierdziły, że została ukształtowana w sposób niezgodny z konstytucją, nadal działa i ma pełen dostęp do e-nominacji, czyli systemu elektronicznego, w którym chętni na wolne miejsce sędziowskie mogą zgłaszać swoje kandydatury. Ten dostęp należy jej odciąć, bo nie jest organem uprawnionym do tego, bo go posiadać – stwierdziła przedstawicielka Iustitii. Przypomniała też, że Iustitia już dwa miesiące temu złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków neo-KRS. Nic się jednak w tej sprawie nie zadziało. Na pytanie Ewy Szadkowskiej o bierność Adama Bodnara w tej kwestii, sędzia odpowiedziała:– To pytanie do pana ministra, dlaczego nie korzysta z możliwości, które posiada, a które nie wymagają przepisów ustawy.
  • Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy

    18:57
    PiS cały czas musi udowadniać, że jest partią, która osiąga wyniki, dające jej nadzieje na to, że kiedyś wróci do władzy - powiedział Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Wybory do PE może nie wzbudzają takich emocji w społeczeństwie, ale partie polityczne podeszły do nich bardzo na poważnie, o czym świadczą składy list - zaznaczył.
  • Robert Rynkun-Werner, adwokat

    11:53
    Gościem programu był dr Robert Rynkun-Werner, który odniósł się do zapowiedzi premiera Donalda Tuska o powołaniu specjalnej komisji do spraw rosyjskich wpływów i szpiegostwa. Adwokat podkreślił, że zasadniczą kwestią jest skład komisji, jej merytoryczna obudowa oraz to, kto będzie jej doradcami, gdyż ma to duże znaczenie, czy są to teoretycy, czy praktycy. “Wsparcie to jest bardzo ważne” – zaznaczył.W poprzedniej ustawie, przygotowanej przez PiS w poprzedniej kadencji, chciano skupić wszystkie uprawnienia w jednym miejscu. “To miała być taka ‘święta inkwizycja’, czyli instytucja łącząca oskarżenie, osądzenie i wykonanie kary, co ewidentnie naruszało konstytucję. Takie komisje nie mogą funkcjonować, to nie jest sąd” – podkreślił adwokat.
  • Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich

    14:03
    Gościem magazynu „Rzecz o Prawie” prowadzonego przez Tomasza Pietrygę był prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. W rozmowie zapowiedział, że nie będzie angażował się w rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w składach orzekających znajdą się tzw. sędziowie dublerzy. Profesor Wiącek odniósł się również do sprawy byłego sędziego Tomasza Szmydta, który zbiegł na Białoruś.“Jeśli potwierdziłyby się zarzuty o szpiegostwo, byłoby to niezwykle niepokojące z punktu widzenia spraw, w których ten sędzia orzekał. Są to sprawy, w których wykorzystywane były dokumenty o najwyższych klauzulach tajności. Jeśli zarzuty te zostałyby potwierdzone, uważam, że należałoby zweryfikować te rozstrzygnięcia w stosowanych procedurach” – stwierdził prof. Wiącek. Zdaniem rzecznika, sprawa Szmydta obnażyła pewną słabość dotyczącą weryfikacji kandydatów na sędziów. “Sędziowie nie są poddawani żadnej procedurze sprawdzającej i uzyskują z mocy prawa dostęp do wszystkich informacji niejawnych, nawet tych obwarowanych najwyższymi klauzulami. Jest to sytuacja, która powinna zainspirować do dyskusji na ten temat. Należy wprowadzić zmiany, które pozwoliłyby na weryfikację kandydatów na sędziów pod kątem okoliczności upoważniających do dostępu do informacji niejawnych” – powiedział prof. Wiącek.
  • Dr Bartosz Rydliński, politolog

    17:20
    W kampanii europejskiej tematyka europejska nie pojawia się powszechnie. Nie mówimy o tym, jaki jest sens tych wyborów i ich doniosłość. Nie doceniamy roli i znaczenia wyborów do Parlamentu Europejskiego - powiedział dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
  • Ewa Zajączkowska-Hernik, rzeczniczka Konfederacji

    17:52
    Chce mi się śmiać, kiedy Mateusz Morawiecki grzmi teraz, jak to będzie nas bronić w UE, jak to postawi granice szkodliwej polityce Unii Europejskiej. To jest parszywa obłuda i coś niewyobrażalnego. PiS nie ma kompletnie pomysłu na tę kampanię, po raz kolejny kłamie i podbiera nam pomysły - powiedziała Ewa Zajączkowska-Hernik, rzecznik Konfederacji.
  • Dorota Łoboda, posłanka KO

    20:51
    - Powinniśmy zabezpieczyć nasze interesy przed penetrowaniem instytucji państwowych przez obce służby - mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek posłanka Koalicji Obywatelskiej, Dorota Łoboda. Pytana o sposób na przyciągnięcie wyborców do urn w eurowyborach, stwierdziła, że kluczowe jest mówienie o bezpieczeństwie ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie.
  • Karolina Szczepańska-Leśniewska

    13:55
    Rada nadzorcza pełni w spółce istotną rolę, jest to organ nadzorczy posiadający liczne kompetencje. Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad funkcjonowaniem spółki – mówi dr Karolina Szczepańska-Leśniewska, senior associate, radca prawny. W podcaście „Prawo w firmie” Karolina Szczepańska-Leśniewska wyjaśnia jakie obowiązki i uprawnienia posiada Rada Nadzorcza. Jak kształtuję się odpowiedzialność członków jego organu. Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych.