Share

cover art for Paweł Śliz, poseł Polski 2050

Rzeczpospolita Rozmowy

Paweł Śliz, poseł Polski 2050

Mamy prezydenta, który zaznacza, że poszczególnych ustaw podpisywać nie będzie. Ciężko się pracuje - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką poseł Polski 2050, Paweł Śliz, członek komisji śledczej ds. Pegasusa.

More episodes

View all episodes

  • Paweł Kuglarz z Instytutu Allerhanda

    13:31
    Surowe podsumowanie pierwszego półrocza tzw. przywracania praworządności w KRS, prokuraturze i Trybunale Konstytucyjnym. Gość magazynu „Rzecz o Prawie”  pozytywnie ocenił reaktywację komisji kodyfikacyjnych, które mogą poprawić jakość polskiego prawa.
  • Anna Atanasow, członkini ORA w Warszawie

    12:53
    Kiedy i w jakim zakresie sztuczna inteligencja zastąpi prawników i czy jest ona zagrożeniem dla tradycyjnego rynku usług prawnych?
  • Janusz Kowalski, poseł klubu PiS

    40:46
    Uważam, że przyszłość Zjednoczonej Prawicy jest w jednej formacji, która jest jedynym pomysłem i skutecznym narzędziem, żeby wygrać z koalicją 13 grudnia (…) Nie lubię siedzieć na ławce rezerwowych, dziś potrzebna jest aktywność w konfrontacji z państwem Tuska - powiedział poseł Janusz Kowalski, były członek Suwerennej Polski.
  • Marek Sawicki, poseł PSL

    23:39
    Polityka to nie jest łatwy zawód, ale jest to też sztuka osiągania celów. Jestem przekonany, że celem Donalda Tuska, na koniec jego kariery politycznej, jest prezydentura. Nie mam co do tego żadnych złudzeń - powiedział Marek Sawicki, PSL, Trzecia Droga.
  • Krzysztof Kwiatkowski, senator

    17:37
    Czy wyniki sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" zaskoczyły senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego? - Nie, ponieważ rząd funkcjonuje relatywnie krótko, bo pół roku więc większość ministrów nie zapadła jeszcze w pamięć - komentował wyniki sondażu "Rzeczpospolitej" dotyczącego pracy poszczególnych ministrów w rozmowie z Michałem Kolanką senator Krzysztof Kwiatkowski
  • Patrycja Grzebyk, profesor Uniwersytetu Warszawskieg

    16:15
    Gościem magazynu była dr hab. Patrycja Grzebyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego. Przyczynkiem do rozmowy był niedawny wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania liderów Hamasu oraz czołowych polityków Izraela, w tym premiera Benjamina Netanyahu.  Ekspertka wyjaśniła, jakie mogą być konsekwencje wniosku i dlaczego formułowane oceny, iż oto stawia się w jednym szeregu terrorystów i przedstawicieli demokratycznego kraju są nieuprawnione i krzywdzące dla MTK.- Trybunał ma rozliczać tych, którzy dokonują zbrodni bez względu, czy są przedstawicielami państwa, grupy terrorystycznej czy też działają na własną rękę - przypomniała prof. Patrycja Grzebyk zaznaczając, że prokurator nie mógł skupić się na zbrodniach tylko jednej ze stron konfliktu.
  • Iga Dolipska, prezeska i co-founderka Supesu Recruitment

    17:15
    Iga Dolipska, prawniczka i zarazem headhunterka była gościem magazynu „Rzecz o Prawie”. Tematem rozmowy były zachodzące na rynku zmiany, obejmujące m.in. oczekiwania wobec pracodawców. Jak pokazał opublikowany niedawno raport Supesu Recruitment, prawnicy, dla których najbardziej oczekiwanym benefitem byłby czterodniowy tydzień pracy, najwyraźniej mają dość wykonywania obowiązków niemal non-stop.  - Przyjęło się, że w tej branży tak jest. Pytanie, czy rzeczywiście tak musi być - zaznaczyła Dolipska, przypominając, że rozwój nowych technologii, w tym zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli zautomatyzować część procesów i ograniczyć zadania. Największą barierą do pokonania wydaje się zatem ta mentalna.Prezeska Supesu Recruitment stwierdziła, że po pandemii wrócił rynek pracownika i to kancelarie muszą się dziś bić o najlepszych prawników. Ich menadżerowie powinni zatem lepiej wsłuchiwać się w potrzeby kadry, zwłaszcza, że młodzi prawnicy nie mają dziś większych oporów przed zmianą pracy na taką, która będzie im bardziej odpowiadać. - Średnio co dwa lata rozglądają się za zmianą kancelarii i niekoniecznie chodzi o lepsze zarobki - zaznaczyła Iga Dolipska.
  • Agnieszka Holland, reżyser

    39:24
    Emocje strachu i rasizmu, które wyrażają się w niektórych sondażach, zostały rozbudzone niestety przez władzę, na którą głosowałam przed wyborami do PE. One się rozprzestrzeniają jak ogień w suchym lesie (…) Jeśli dojdzie do kolejnej śmierci na tle rasistowskim albo tle paniki moralnej wokół granicy, to odpowiedzialność za to poniosą wszyscy, którzy identyfikują się z demokratyczną władzą - zaznaczyła Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka.
  • Jarosław Rzepa, poseł PSL

    18:42
    Kluczowe jest to, czy z Polską 2050 będziemy umieli znaleźć kompromisy i powiedzieć sobie jasno, że chcemy współpracy i partnerstwa na równych zasadach. Z jednej i z drugiej strony musimy być w to wszystko zaangażowani. Nie może być tak, że jedni jadą na plecach drugich - powiedział Jarosław Rzepa, poseł PSL.