Share

cover art for Krzysztof Kwiatkowski, senator

Rzeczpospolita Rozmowy

Krzysztof Kwiatkowski, senator

Czy wyniki sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" zaskoczyły senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego? - Nie, ponieważ rząd funkcjonuje relatywnie krótko, bo pół roku więc większość ministrów nie zapadła jeszcze w pamięć - komentował wyniki sondażu "Rzeczpospolitej" dotyczącego pracy poszczególnych ministrów w rozmowie z Michałem Kolanką senator Krzysztof Kwiatkowski

More episodes

View all episodes

 • prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich

  19:17
  Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, ocenia sprawę zatrzymania i immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Mówił też o nadużywaniu tymczasowych aresztowań i o tym co się musi zmienić, żeby prokuratura i sądy częściej korzystali z rozwiązań wolnościowych wobec podejrzanych.
 • Jarosław Grzywiński, prezes NASK S.A.

  12:47
  NASK i ministerstwo sprawiedliwości podpisało list intencyjny w sprawie informatyzacji i cyberbezpieczeństwa w sądownictwie. Zdaniem prezesa NASK S.A. Jarosława Grzywińskiego, mimo, że polskie sądy są dobrze zabezpieczone przed atakami, jest to proces który wymaga ciągłego dostosowywania się do nowych realiów technologicznych, które wykorzystują również przestępcy.
 • Kamil Wnuk, poseł Polski 2050

  21:15
  Część ludzi, zwłaszcza młodych, oczekuje natychmiastowych efektów. A polityka ma to do siebie, że nie da się wszystkiego zrobić od ręki - uważa poseł Kamil Wnuk, poseł Polski 2050. To, jego zdaniem, powód pewnego zmęczenia społeczeństwa polityką. Pytany był również o głosowania w sprawie dekryminalizacji aborcji, w którym nie uczestniczył poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych. Poseł Wnuk był gościem Joanny Ćwiek-Śwideckiej w programie Rzecz o Polityce. Pytany o „niską dynamikę” prac parlamentarnych odrzekł, że w obu izbach parlamentarnych powinna być wysoka jakość dyskusji i kultura debaty politycznej. - To częściowo się zmieniło, również jeśli chodzi o prowadzenie debaty. Są stopowane niewłaściwe zachowania, ale mam wrażenie, że część osób nie potrafi inaczej rozmawiać niż atakując drugą stronę. Żeby był jasność, nie mówię tylko o obecnej opozycji - stwierdził. - Mówię o nazwiskach z obu stron barykady. Zapytany o protest kobiet i sprawę dekryminalizacji aborcji, poseł Polski 2050 odpowiedział, ze nie czuje się fachowcem w tej dziedzinie. - Mam to szczęście, że jestem w partii politycznej, w której jeśli chodzi o światopogląd, każdy może głosować jak chce. Nie jesteśmy z tego rozliczani. W kwestiach gospodarczych staramy się mieć wspólne zdanie, ale w kwestiach światopoglądowych nie ma dyscypliny. W tym konkretnym głosowaniu mimo tego, że nie było dyscypliny partyjnej, wszyscy zagłosowali za tym projektem — stwierdził poseł Polski2050. - Projekt był kompromisem wypracowanym przez specjalną komisję, zwołaną przez marszałka Szymona Hołownię - przypomniał. - Byli tam przedstawiciele wszystkich klubów politycznych. - Nie można mieć pretensji do Romana Giertycha ani do przedstawicieli PSL, bo ci ludzie nie zmienili zdania, od początku mówili, że nie popierają i nie zgadzają się na liberalizacji przepisów aborcyjnych — przekonywał poseł Polski 2050.  
 • Adam Bielan, europoseł

  19:25
  - Jeżeli wybory w USA wygra Donald Trump, polski premier nie będzie mieć żadnych relacji w Stanach Zjednoczonych. To będzie dla nas bardzo groźne - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" europoseł PiS Adam Bielan.Europoseł PiS Adam Bielan w rozmowie z Michałem Kolanką mówił o swoich obawach i oczekiwaniach związanych z możliwością powrotu do Białego Domu Donalda Trumpa. - Polscy politycy, rząd i prezydent, który zaczął to robić kilka miesięcy temu, powinni intensywnie pracować z samym prezydentem Trumpem i jego otoczeniem nad możliwym zakończeniem wojny na Ukrainie, o których mówi Trump — mówił europoseł.Co dla Polski może oznaczać zwycięstwo Donalda Trumpa?- Niestety, jeżeli Donald Trump wygra wybory, to pierwszy raz od niepamiętnych czasów premier Tusk będzie osobą, która nie będzie miała wstępu do Białego Domu. Jego infantylnych, żeby nie powiedzieć szczeniackich wygłupach w kierunku Trumpa, biorąc pod uwagę, że były prezydent USA jest osobą dość pamiętliwą, będziemy mieć premiera, który nie będzie mieć żadnych relacji w Stanach Zjednoczonych. To będzie dla nas bardzo groźne — ocenił Bielan.- Na szczęście do sierpnia przyszłego roku mamy prezydenta Dudę, który zbudował sobie świetne relacje z prezydentem Trumpem. Mam nadzieję, że po wyborach prezydenckich to się nie zmieni i polskim prezydentem będzie ktoś, kto będzie w stanie z prezydentem najważniejszego naszego sojusznika zbudować dobre relacje - dodał.Kiedy poznamy nazwisko kandydata PiS na prezydenta?Bielan mówił również o przygotowaniach PiS do przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Polsce. - Najważniejsza jest kandydatura. Polityk, który będzie w stanie skutecznie prowadzić kampanię i wygrać w tych wyborach. Nas nie interesuje wejście do drugiej tury, tylko zwycięstwo. Wynik wyborów europejskich pokazuje, że te wybory mogą być dla nas zwycięskie — mówił polityk PiS.- Nasze wyniki po wyborach parlamentarnych, samorządowych i europejskich jednoznacznie pokazują, że kandydat PiS ma olbrzymie szanse, by wejść do drugiej tury niezależnie od jego rozpoznawalności. Jego początkowa rozpoznawalność nie jest warunkiem koniecznym — ocenił Bielan i wskazał, że decyzji w sprawie wyboru kandydata należy spodziewać się jesienią.
 • Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych

  16:29
  - Prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa w USA powoduje, że relacje ze Stanami Zjednoczonymi mogą nie być takie silne. Europa musi się przygotować na jeszcze trudniejsze czasy - uważa Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych.Ursula von der Leyen będzie przewodniczącą Komisji Europejskiej przez kolejne pięć lat. Zdołała przekonać do siebie wątpiących socjalistów i Zielonych, nie zdobyła natomiast głosów konserwatystów.Ursula von der Leyen przekonała do siebie większość europarlamentarzystówDostała 401 głosów (41 ponad wymagane minimum) przy 284 przeciw. Głosowanie było tajne, ale patrząc na wyniki, oficjalne deklaracje i nieoficjalne informacje, można postawić tezę, że wybrała ją szeroka proeuropejska koalicja chadeków, socjalistów, liberałów i Zielonych. Nie głosowali natomiast na nią Bracia Włosi, czyli partia premier Giorgii Meloni.- Ursula von der Leyen przez pięć lata pokazała swój styl. Pokazała jaką jest liderką. W trudnych czasach to decyzja dobra, bo wiemy, czego się spodziewać. Okazała się osobą zdecydowaną w sytuacjach bardzo trudnych. Jako szefowa KE przeszła przez dwa duże kryzysy — pandemię koronawirusa i wojnę w Ukrainie. Z mojej perspektywy stanęła na wysokości zadania. Komisja Europejska pod jej przewodnictwem działała szybko, jak na możliwości unijne. Pokazała dość wyraziste przywództwo w tych czasach, czego nie można powiedzieć o przewodniczącym RE Charlesie Michelu — mówiła w programie „Rzecz o Polityce” Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych.- Europarlamentarzyści, którzy zagłosowali za Ursulą von der Leyen postawili na sprawdzonego konia — dodała. Bonikowska odniosła się do wystąpienia europosłanki Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik, która w ostrych słowach podsumowała poprzednią kadencję von der Leyen.- Każdy ma prawo do własnych opinii. Prawica, w tym ugrupowania radykalne, takie jak Konfederacja, za każdym razem próbują ugrać trochę głosów dla siebie. W tym kontekście należy odczytywać to wystąpienie. To było obliczone na elektorat w Polsce i sprawienie wrażenia, że Konfederacja sprzeciwia się elitom, które obecnie nadają ton w UE - powiedziała.Małgorzata Bonikowska: Europa musi się przygotować na jeszcze trudniejsze czasy- Potrzebne są korekty, które Ursula von der Leyen zapowiedziała w swoim wystąpieniu. (...) Wybory do PE pokazały, że to jest potrzebne - dodała.- Wszyscy mamy poczucie, że UE potrzebuje zmian i reform. Potrzebuje nowego ducha i energii w trudnych czasach. Pogłębiająca się niestabilność polityczna na świecie i prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa w USA, powodują, że Europa musi liczyć na siebie. Relacje Europy ze Stanami Zjednoczonymi mogą nie być takie silne. Europa musi się przygotować na jeszcze trudniejsze czasy — kontynuowała.
 • Profesor Antoni Dudek, politolog

  35:48
  Z ubolewaniem stwierdzam, że to samo, co cechowało kiedyś Zbigniewa Ziobrę i Prawo i Sprawiedliwość, zaczyna cechować drugą stronę sceny politycznej. Cała operacja zatrzymania Marcina Romanowskiego miała być PR-ową zagrywką dla elektoratu obozu rządzącego - ocenia prof. Antoni Dudek, politolog. Gościem porannego programu Jacka Nizinkiewicza był prof. Antoni Dudek, politolog, UKSW. Ekspert zapytany został między innymi o sprawę Marcina Romanowskiego. Komu ona pomoże, a komu zaszkodzi? - Na pewno jest to porażka obozu rządzącego, którego część stanowi dzisiaj minister Bodnar i podległa mu prokuratura — ocenił Antoni Dudek. - Można powiedzieć, że jest to trochę porażka na własne życzenie, dlatego, że tworzono wokół zatrzymania Romanowskiego taką atmosferę, że zaczynają się te wielkie rozliczenia polityków PiS czy szerzej Zjednoczonej Prawicy. Uwaga mediów się skupiła, nastąpiło – niestety w starym stylu – teatralne aresztowanie Romanowskiego przed kamerami — dodał. - Nastąpiła wtopa wizerunkowa – nie ma co kryć, że stąd ten triumfalizm posłów PiS-u, którzy mogę się chwilę cieszyć, bo sprawa nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości została odsunięta na dalszy plan — zaznaczył Dudek. Prof. Antoni Dudek: Sprawa Marcina Romanowskiego? Show, które szkodzi obozowi rządzącemu. PiS może mówić o przejściowym sukcesieJeśli chodzi o Fundusz Sprawiedliwości, to dla mnie nie ulega wątpliwości, że ten mechanizm był tam nadużywany, i że to jest pewna patologia – tworzenie rozbudowanego systemu klientelistycznego. Za to odpowiedzieć powinien i wiceminister Romanowski i inni przed sądem, żeby określić, czy takie praktyki są na gruncie polskiego prawa dopuszczalne, bo moim zdaniem nie są. A gdyby były dopuszczalne, to by oznaczało, że mamy w Polsce złe prawo i że należy je zmienić - powiedział politolog. - Uważam równocześnie, że to nie jest przestępstwo, za które Romanowski powinien siedzieć wiele miesięcy w areszcie śledczym. W Polsce – pod rządami PiS-u – się to zwielokrotniło, nadużywano aresztu śledczego i dzisiaj nie ma powodu, by do tego wracać. Politycy, którzy chcą budować państwo prawa – a takie są deklaracje ze strony Tuska i innych – nie powinni wchodzić w buty swoich poprzedników, którzy się emocjonowali takimi spektakularnymi aresztami - dodał. - Romanowski był dzień czy dwa wcześniej w prokuraturze, mógł się pojawić tan po raz kolejny. Ewidentnie chciano osiągnąć efekt propagandowy, że Romanowski jest wyprowadzany w kajdankach. Mieliśmy do czynienia z show z obu stron, które – słusznie – przerwała decyzja sądu. Oczywiście bardziej to szkodzi obozowi rządzącemu, PiS może mówić o przejściowym sukcesie. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości nadal będzie się ciągnęła, ale może Tusk i ludzie mu podlegli będą już teraz ostrożniejsi - zaznaczył Dudek. Antoni Dudek: Dymisja Adama Bodnara? Absolutnie nieZdaniem politologa, „absolutnie nie powinno dojść do dymisji Adama Bodnara”. - To nie jest sprawa tej rangi, żeby wymagała dymisji - ocenił Dudek. - W moim przekonaniu prokuratura popełniła błąd i powinna wyciągnąć z tego wnioski. Ale sedno sprawy się sprowadza do tego, dlaczego w Polsce pisanie aktów oskarżenia trwa tak długo - podkreślił. - Z ubolewaniem stwierdzam, że to samo, co cechowało kiedyś Zbigniewa Ziobrę i PiS, zaczyna cechować drugą stronę sceny politycznej. Cala operacja zatrzymania Marcina Romanowskiego miała być PR-ową zagrywką dla elektoratu obozu rządzącego - ocenił.
 • Leszek Miller o Ursuli von der Leyen. „Miałbym poważny dylemat, czy na nią głosować”

  20:55
  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jawi się jako osoba, która nie posiada dostatecznych umiejętności, kwalifikacji i determinacji, żeby pełnić funkcję szefowej Komisji Europejskiej – ocenił były premier i były europoseł Leszek Miller w rozmowie z Joanną Ćwiek.Jak dodał, europosłowie, którzy właśnie rozpoczynają pracę w Parlamencie Europejskim, muszą założyć, że to będzie niezwykle ciekawa kadencja ale też trudna. Odniósł się też do informacji, że dotychczasowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen może mieć problem z reelekcją.– Powiem szczerze, że gdybym był w Europarlamencie w tej chwili, to miałbym bardzo poważny dylemat, czy na nią głosować, chyba bym się wstrzymał – powiedział były premier. – Sprawiała wrażenie jakby nie posiadała dostatecznych umiejętności, kwalifikacji i determinacji żeby pełnić tak ważne stanowisko. Czasami wychodziła wyraźnie poza mandat, prowadząc taką globalną politykę międzynarodową, jakby zapominając że jest po prostu przewodniczącą Komisji Europejskiej a nie komisji jakiejś światowej – tłumaczył.Kompleksy Ursuli von der LeyenByły premier ocenił też, że von der Leyen miała widoczne kompleksy, kiedy trzeba było się ścierać z wielkimi firmami globalnymi próbującymi narzucać swoją wolę czy nie dopuszczać do odpowiednich aktów, które procedował Parlament Europejski. – Za bardzo ulegała też niektórym członkom Komisji Europejskiej a także i Stanom Zjednoczonym, zamiast prowadzić bardzo pryncypialną i twardą politykę na rzecz organu którym kieruje czy Unii Europejskiej – powiedział.Przypomniał też, że 5 lat temu Ursula von der Leyen została wybrana większością siedmiu głosów. – Teraz może być jeszcze gorzej – stwierdził Miller. – Z przecieków wynika, że już pewna propozycja jest dyskutowana. Gdyby pani von der Leyen nie została wybrana, to pierwszą kandydatką do zajęcia jej miejsca jest szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. To jest bardzo dobra kandydatura – ocenił.Odniósł się też do wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. – Jeżeli w Stanach Zjednoczonych nie zdarzy się coś całkowicie nieoczekiwanego, to można powiedzieć że Donald Trump jest bardzo blisko prezydentury. Na dobrą sprawę puka już do drzwi Białego Domu. Ja uważam że Donald Trump ma o wiele większe szanse zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych niż Joe Biden.Joe Biden powinien zrezygnować z ubiegania się o reelekcjęUznał też, że obecny prezydent powinien zrezygnować z ubiegania się o reelekcję. – Uważam, że powinien to zrobić, co by oczywiście nie oznaczało z rezygnacji ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych tylko po prostu z rezygnacji ubiegania się powtórnie o ten urząd. Im szybciej to by uczynił tym lepiej, tym lepiej dla Demokratów i dla demokratycznej części Ameryki.Jego zdaniem Donald Trump chciałby jak najszybciej zakończyć wojnę na Ukrainie. – I to zakończyć w taki sposób, który przypomina mi sytuację między Koreą Północną a Koreą Południową to znaczy wytyczyć linię demarkacyjną. Problemem jest oczywiście pytanie, gdzie ta linia miałaby przebiegać. Według mnie Donald Trump zgodziłby się, żeby ta linia przebiegała wzdłuż dzisiejszego frontu. Oznaczałoby to, że Ukraina traci sporo swojego terytorium. Z drugiej strony bez pomocy amerykańskiej to Ukraina nie ma wielkich szans żeby prowadzić tą wojnę – powiedział były premier.
 • Mateusz Sabat, szef Big Data 4 Leaders

  20:03
  Premier Tusk dobrze wykorzystuje swoją funkcję do komunikacji - uważa Mateusz Sabat, szef firmy Big Data 4 Leaders. - To dobra, szeroka komunikacja w wielu formatach - zauważył. Gość pytany był również o wpisy Donalda Tuska i ich zasięg.Michał Kolanko pytał o wpisy Donalda Tuska na platformie X. - Z perspektywy dziennikarzy te wpisy są najbardziej interesujące, bo z racji rangi i pełnionej funkcji tam często pojawiają się nowe informacje. Zdaniem Mateusza Sabata ekipa Donalda Tuska dobrze wykorzystuje jego funkcję. - Jego prywatne konta są nadal dobrze prowadzone. Może nie jest to taka intensywność jak w kampanii, ale nadal są tam materiały z backstage'u, zza kulis — ocenił. - Na przykład w tym tygodniu było spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i opublikowano zdjęcia z prywatnej rozmowy w ogrodzie. Jednocześnie premier korzysta z całego aparatu, który daje Kancelaria Premiera. Tam są publikowane bardziej formalne treści, które może nie mają takiego przebicia jak te osobiste wpisy, ale komunikacja jest wielokanałowa — zauważył ekspert. - Donald Tusk jest zresztą głównym komunikatorem, bo wiemy, że rząd nie ma rzecznika. Poszczególne ministerstwa komunikują się lepiej lub gorzej, ale raczej ocena jest taka, że rząd jako całość komunikuje się relatywnie słabo — zauważył Mateusz Sabat. Pytany o sprawczość polityczną wpisów premiera, gość odpowiedział, że w przypadku Tuska działa to, że podaje nowe informacje polityczne. - Jest jednym z głównych decydentów na obecnej scenie politycznej, więc każda informacja którą napisze, jest nowa i zyskuje popularność - zauważył Mateusz Sabat. W odpowiedzi na pytania o nadchodzącą kampanię prezydencką i o to, na co będą stawiać kandydaci i znaczenie dla przestrzeni internetowej, Mateusz Sabat ocenił, że odbiorcy są zmęczeni polityką po serii trzech kampanii. - Sejmowa przerwa i wakacje może sprawić, że na przykład w sierpniu po raz pierwszy od dłuższego czasu będziemy mieć, co kiedyś nazywane było „sezonem ogórkowym” - stwierdził. - Wydaje mi się, że kampania prezydencka będzie „pełzająca”. To nie jest tak, że we wrześniu wszyscy ogłoszą swoje zamiary — ocenił Mateusz Sabat. 
 • Urszula Pasławska, wiceprzewodnicząca PSL

  12:07
  Posłanka Urszula Pasławska opowiedziała, dlaczego piątkowe głosowanie nad ustawą depenalizującą aborcję się nie powiodło i kiedy można spodziewać się kolejnego projektu. W programie też o reformie sądownictwa i planach sejmowej większości.