Share

cover art for Symbioza człowieka i maszyny. To ludzie napiszą dalszy ciąg tej historii - doktor Konrad Maj, SWPS

Techfullness - technologie, uczucia i biznes

Symbioza człowieka i maszyny. To ludzie napiszą dalszy ciąg tej historii - doktor Konrad Maj, SWPS

Season 2, Ep. 25

Roboty humanoidalne są dziś niczym technologiczni celebryci. Gdziekolwiek się pojawią, budzą zainteresowanie. Czy to jedynie chwilowy zachwyt technologią, znaną wcześniej z filmów science-fiction, czy może zapowiedź trwalszego trendu? Czy czeka nas życie zdominowane przez sztuczną inteligencję i technikę, a może – wręcz przeciwnie – powrót na łono natury? O tym, jak nowe technologie odmieniają nasze życie rozmawiamy z doktorem Konradem Majem – psychologiem społecznym, wykładowcą Uniwersytetu SWPS, kierownikiem projektu HumanTech Meetings, który na co dzień zajmuje się interakcją ludzi z robotami, ucząc te ostatnie ludzkich odruchów. 

More episodes

View all episodes

  • 5. Od robotów nie uciekniemy, nawet „elektrykiem”. O robotyzacji i automatyzacji branży motoryzacyjnej – Jakub Stańczak i Artur Nowocień

    29:01
    Sektor motoryzacyjny od lat należy do najbardziej zautomatyzowanych gałęzi przemysłu. Roboty przemysłowe, coboty czy autonomiczne roboty mobilne wykorzystywane są w nim do realizacji szeregu wymagających procesów i zadań. O powodach i efektach robotyzacji tego obszaru, procesie tworzenia zrobotyzowanych linii produkcyjnych i zadaniach, w których najlepiej sprawdzają się roboty rozmawiamy z Jakubem Stańczakiem, prezesem zarządu firmy Taskoprojekt S.A., oraz z Arturem Nowocieniem, ekspertem ds. wsparcia technicznego w Siemens Polska. 
  • 4. Ewolucja czy rewolucja? O zmianach w sektorze motoryzacyjnym - Krzysztof Gablankowski i Piotr Ciemięga

    25:41
    Przemysł motoryzacyjny to jedna z tych gałęzi przemysłu, dla których funkcjonowanie w warunkach częstej zmiany to codzienność. Niemniej, aktualne trendy jak elektromobilność, cyfryzacja i rosnące znaczenie nowych technologii i software'u dla produkcji aut czy nowe funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo jazdy sprawiają, że w sektorze automotive dosłownie wrze. Dlatego wraz z Krzysztofem Gablankowskim z ZF Group i Piotrem Ciemięgą z Siemens Polska sprawdzamy, jak to wrzenie wpływa na branżę i co aktualne zmiany mogą oznaczać dla producentów i użytkowników pojazdów. 
  • 3. Przestrzeń publiczna 4.0, czyli o cyfryzacji, dzięki której mamy czas na rzeczy ważne – Bartosz Dobrowolski

    30:17
    Przestrzeń publiczna 4.0 – pieśń przyszłości czy może rzeczywistość, z którą już mamy do czynienia? Odpowiedź nie jest prosta ponieważ optymalnie dobrane i wdrożone technologie cyfrowe pracują w tle, dbając o nasz komfort i bezpieczeństwo, a my nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka poświęconego inteligentnym rozwiązaniom budynkowym. Tym razem wiodącym wątkiem naszej rozmowy są cyfrowe technologie w budynkach użyteczności publicznej, o których rozmawiamy z Bartoszem Dobrowolskim, współzałożycielem fundacji Proptech. 
  • 2. Wszystko w naszych rękach, czyli o świadomym tworzeniu i korzystaniu z budynków biurowych - Monika Chacińska i Robert Ryś

    27:11
    Biurowiec przyjazny użytkownikom i środowisku, zaprojektowany z myślą o otoczeniu i potrzebach lokalnej społeczności – czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w Techfullness. Przy okazji sprawdzamy również jakie są najlepsze praktyki w tworzeniu nieruchomości komercyjnych oraz pytamy o znaczenie nowych technologii w przyjaznym środowisku budownictwie. O trudnej sztuce dążenia do ideału w tworzeniu nowoczesnych, zrównoważonych obiektów biurowych rozmawiamy z Moniką Chacińską i Robertem Rysiem, ekspertami spółki biurowej Skanska.  
  • 1. Inteligentny budynek, czyli nowoczesne budownictwo w dobie zrównoważonego rozwoju – Artur Górski

    24:42
    Inteligentny budynek, czyli jaki? Różne osoby mogą mieć zupełnie odmienne wyobrażenia na temat tego, jaki właściwie powinien on być. W Techfullness zgłębiamy temat i – nieco przewrotnie – sprawdzamy, czy o „inteligencji” danej nieruchomości może świadczyć ilość wdrożonych w niej czujników i rozmaitych rozwiązań technologicznych. Zastanawiamy się także w jaki sposób digitalizacja wspiera zrównoważony rozwój w branży nieruchomości oraz zmienia budynki w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się czy leczymy. Naszym przewodnikiem po tym temacie jest Artur Górski, dyrektor obszaru biznesowego technologii budynkowych w Siemens Polska.
  • 33. Kolej na kolej, czyli pierwszą klasą przez polskie i europejskie tory – Jakub Majewski i Jacek Fink-Finowicki

    28:13
    Od czasu budowy i prezentacji pierwszej lokomotywy elektrycznej minęło już niemal sto pięćdziesiąt lat. Choć mała i niepozorna, to skonstruowana przez Wernera von Siemensa maszyna zapoczątkowała rozwój kolei elektrycznej w Europie. Dziś jest ona jednym z najbardziej wygodnych, bezpiecznych i ekologicznych środków transportu. O początkach kolei, jej elektryfikacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju rozmawiamy z Jakubem Majewskim, prezesem fundacji ProKolej i Jackiem Fink-Finowickim z Siemens Mobility Polska. 
  • 32. "Cyfrowa transformacja jest zmienianiem świata na lepsze" – rozmowa z Anną Streżyńską

    24:40
    Wielkie innowacje czasami biorą się z małych, codziennych potrzeb, a wizjonerem łatwiej być, gdy nie ma się eksperckiej wiedzy w danej dziedzinie. Doskonale wie o tym Anna Streżyńska, którą gościmy w najnowszym odcinku Techfullness. Z byłą minister cyfryzacji, a obecnie przedsiębiorczynią, rozmawiamy między innymi o tym, jakie korzyści cyfryzacja przynosi każdemu z nas, o wyzwaniach, które stoją na jej drodze, także w biznesie, i o roli startupów w rozwoju technologii. Opowiemy również o tym, jakie pomysły mogą zrodzić się z niechęci do noszenia przy sobie zbyt wielu rzeczy. Zapraszamy do wysłuchania. 
  • 31. Zmiana podstawą sukcesu – nowe oblicze sprzedaży w firmie technologicznej - Irmina Choszczyk, Siemens Polska

    22:17
    Charakterystyczną cechą współczesnego biznesu jest zmiana, a transformacja stanowi dziś istotny element strategii rozwojowej wielu przedsiębiorstw. W najnowszym odcinku #Techfullness rozmawiamy więc właśnie o zmianie – w kontekście sprzedaży. Jak w tym obszarze jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby biznesowe firmy, jej klientów i partnerów? Czy sprzedaż potrzebuje transformacji? Jakie modele sprzedaży warto mieć w ofercie? O tych i innych kwestiach związanych z szeroko rozumianą, nowoczesną sprzedażą Mateusz Puzyno rozmawia z Irminą Choszczyk, dyrektorką branży RSS w Siemens Polska.
  • 30. Jak to robisz, że masz w uśmiechu tyle siły? O docenieniu i okazywaniu wdzięczności w życiu cz.2 - doktor Paweł Fortuna

    19:27
    Docenianie i wdzięczność mają moc zmieniania naszego życia na lepsze. Osoby, które potrafią doceniać i okazywać swoją wdzięczność czerpią większą satysfakcję z życia, są pewniejsze siebie i dobrze radzą sobie w relacjach z innymi ludźmi, także w środowisku zawodowym. I choć umiejętności te powinny być dla nas zupełnie naturalne, ich wykorzystanie w codziennym życiu wielu osobom sprawia duże trudności. Dlaczego mamy problem z okazywaniem i przyjmowaniem wdzięczności? Jak doceniać, a nie oceniać innych? Jak rozwijać swoje umiejętności w tych obszarach? O tych i innych aspektach dobrego, szczęśliwego życia rozmawiamy z doktorem Pawłem Fortuną, psychologiem biznesu, nauczycielem akademickim, pisarzem i miłośnikiem psychologii pozytywnej. Zapraszamy do wysłuchania drugiej części naszej rozmowy.