Share

Säljpodden
213. Kan dörrknackning fungera lika bra mot företagskunder som privatpersoner?
Ep. 213
•
Redan som 20 åring byggde Mathias Monzeni upp Tele2s största säljteam innan han blev Sveriges bästa säljare i Rahmqvistgruppen som snuddat på en halv miljard i omsättning under de senaste åren.
Idag är han säljcoach och föreläsare där han bl.a. utbildar 300 säljare inom Rahmqvistgruppen i hur man får till möten via "kalla" fysiska besök (Canvasbesök).
Fungerar Canvasbesök i de flesta branscher? Hur gör man för att få receptionisten att kalla ner beslutsfattaren till receptionen? Och hur får man någon att vilja ha ett möte med dig på uppstuds som inte hade planerat för det i sin kalender?
Frågorna är många och svaren likaså i detta avsnitt av Säljpodden.
Trevlig lyssning!
More episodes
View all episodes

246. 246. Era största misstag och fler än 5 framgångstips i era försök att skapa fler bokade möten och affärsmöjligheter
27:14||Ep. 246I dett avsnitt går Leonardo bl.a. igenom:5 misstag säljare gör i sin nykundsbearbetning.3 misstag säljledare gör i sina försök att gå teamet att prestera.3 framgångsrika metoder för att fylla kalendern med möten.Flertalet framgångstips inom varje metod.Trevlig lyssning!
245. 245. (Del 2) Bokrecension "The ultimate sales machine" - 3 säljtips och Leos erfarenheter
19:46||Ep. 245I dagens avsnitt går Leonardo igenom fler favorittips från boken "The ultimate sales machine" av Chet Holmes och egna erfarenheter kopplade till tipsen.Han pratar bl.a. om:Drömkundsstrategin - 100 fokuskunder och hur du kan bearbeta dem.Kunskapsbaserad försäljning - Hur du ger kunden insikter som bl.a. leder till högre hit rate.Effektiv kunduppföljning - Hur du kan agera i dina säljprocesser för att göra kunden mer investerad och öka chansen att de köper.Trevlig lyssning!
244. 244. (Del 1) Bokrecension "The ultimate sales machine" - 4 säljtips Leos erfarenheter
19:07||Ep. 244I dagens avsnitt går Leonardo igenom sina favorittips från boken "The ultimate sales machine" av Chet Holmes och egna erfarenheter kopplade till tipsen.Han pratar bl.a. om:Time Management2 misstag Leos säljteam gjort den senaste veckan och vad vi borde gjort iställetMentalitet/disciplin som säljare och säljledareHur man bäst kan jobba på att bli en bättre säljare i sitt team (eller själv)Trevlig lyssning!
243. 243. Del 1 - Misstag och framgångsfaktorer inom förhandling och prisinvändningar - Med Rickard Amidani
30:50||Ep. 243(Avsnitt 1 av 2) - Förhandlingsteknik och prisinvändningar står på agendan i dagens avsnitt. Rickard Amidani, marknadschef Trade på miljardföretaget Solar Sverige, och Leonardo diskuterar typiska misstag och framgångstips.Trevlig lyssning!
242. 242. Leonardo avslöjar dina största misstag när du vill påverka beslutsfattare och vad du bör göra istället
24:03||Ep. 242Detta avsnitt är ett "utbildningsavsnitt" med vår programledare Leonardo Johansson som fokuserar på hur du kan öka din hit rate i säljprocesserna.Utifrån en analys på över 700 svenska företags säljprocesser identifierades 9 fallgropar, saker säljare gör fel idag, när de försöker stänga fler affärer. En av de största fallgroparna var att man agerade på fel sätt när man ville påverka fler beslutsfattare i säljprocesserna.Flertalet misstag avslöjas men även flera konkreta tips som har för avsikt att ta din hit rate till nästa nivå.Trevlig lyssning!
241. 241. Del 2 - Forskare inom försäljning, Peter Vaigur, delar med sig av sanningar och myter inom sälj
30:14||Ep. 241Detta är avsnitt 2 av 2 med säljforskaren Peter Vaigur.Han har en doktorsexamen i industriell ekonomi och management. Han har forskat, föreläst och rådgivit om sälj & marknadsföring i 15 år. Peters bakgrund från både akademin och näringslivet skapar en unik kombination som vi idag ska få ta del utav!Med hjälp av data och fakta slår han hål på myter om hur man säljer och hur man leder framgångsrika säljteam.Så dagens fokusområde är: “Att kombinera forskning med praktiska tips för högre försäljning”
240. 240. Forskare inom försäljning, Peter Vaigur, delar med sig av sanningar och myter inom sälj
34:54||Ep. 240Detta är avsnitt 1 av 2 med säljforskaren Peter Vaigur.Han har en doktorsexamen i industriell ekonomi och management. Han har forskat, föreläst och rådgivit om sälj & marknadsföring i 15 år. Peters bakgrund från både akademin och näringslivet skapar en unik kombination som vi idag ska få ta del utav!Med hjälp av data och fakta slår han hål på myter om hur man säljer och hur man leder framgångsrika säljteam.Så dagens fokusområde är: “Att kombinera forskning med praktiska tips för högre försäljning”
239. 239. Som resultatcoach för elitidrottare och toppentreprenörer avslöjar Marcus Starkensjö sina bästa tips om mindset, målfokus och time management
48:11||Ep. 239I över ett decennium har Marcus Starkensjö designat träningsprogram för att hjälpa individer och organisationer att sätta rätt prioriteringar för att skapa vägen till framgång.Han jobbar med människor i alla åldrar, med olika förutsättningar och karriärer – från entreprenörer och företagare till elitidrottare och visionära ledare. Han föreläser, utbildar, coachar och ger råd för att hjälpa individer att få ut det mesta av dagen, nå resultat effektivare och designa ett liv med frihet och mening.Idag ger han oss handfasta tips för att ta vårt mindset och time management till nästa nivå. Allt för ökad försäljning, så klart!
238. 238. (DEL 2) Retorikexperten Pontus F. Christoffersen avslöjar misstag och hemligheter bakom säljande kommunikation
43:40||Ep. 238Detta är del 2 med Pontus F. Christoffersen som är retorikexpert och föreläst för några av de största bolagen i världen. Han är grundare av ramverket förtroendebaserad affärsretorik som i grund och botten handlar om att övertyga och sälja utan att pusha eller bli en krängare. Detta är det andra av två avsnitt där vi får reda på vilka de största misstagen är som säljare gör i sin kommunikation och hemligheterna bakom lyckad säljretorik.Trevlig lyssning!