Share

cover art for Kulisy wizyty Dudy i Tuska w USA. W koalicji rosną napięcia. Wojna nerwów na komisji ds. Pegasusa

Rzeczpospolita Audycje

Kulisy wizyty Dudy i Tuska w USA. W koalicji rosną napięcia. Wojna nerwów na komisji ds. Pegasusa

Season 3, Ep. 35

Co wydarzyło się w Białym Domu i jak Amerykanie odebrali wspólną wizytę prezydenta Dudy i premiera Tuska, o co chodziło z awarią prezydenckiego samolotu i dlaczego rosną napięcia w koalicji – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. – Wizyta była ważna, ale trudno uznać, że przyniosła przełom. Dużo było w niej kurtuazji – mówił Kolanko.


Autorzy podcastu rozmawiali również o pierwszej części przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego przez komisję śledczą ds. Pegasusa.

More episodes

View all episodes

  • Pomysł na weteranów. Jak uratować patriotyzm?

    38:56
    Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostatnia okrągła, której dożyją powstańcy. Jak skutecznie przekazać pałeczkę w tej sztafecie pokoleń? Jakiego patriotyzmu dziś potrzebujemy? Kto dziś powinien opowiedzieć nam o nas samych? I przewalczyć strach przed patosem, gdy mówimy o narodzie?W najnowszym odcinku podcastu „Posłuchaj »Plus Minus«” Michał Płociński rozmawia o patriotyzmie z Piotrem Trudnowskim z Klubu Jagiellońskiego. Punktem wyjścia do dyskusji są dwa teksty z bieżącego wydania weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”.W pierwszym eseista i historyk Wojciech Stanisławski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle wizja poniesienia ofiary dla wspólnoty mogłaby być dziś pociągająca dla młodych Polaków. W drugim Marek Kozubal przygląda się planom na zbliżające się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i spotkaniu zaplanowanemu na 30 lipca, gdy ostatnich żyjących powstańców odwiedzą weterani misji w Kosowie, Afganistanie i Iraku.– Ja w ogóle jestem bardzo przywiązany do tradycji myślenia o narodzie jako sztafecie pokoleń – mówi Piotr Trudnowski. – W tekście Wojciecha Stanisławskiego pojawia się na końcu namysł nad tym, jak współczesne ruchy emancypacyjne osłabiają patriotyzm. A jest taka jedna rzecz, którą w tych współczesnych ruchach, zwłaszcza ekologicznych, bardzo lubię. To idea tzw. ostatniego pokolenia, bo uważam, że jest ona fundamentalnie konserwatywna. To znaczy młodzi ludzie, którzy poświęcają dziś swoją młodość na aktywizm, podbijają narrację pokoleniową i mówią: „Od nas dziś zależy, jaki zostawimy świat kolejnym pokoleniom”. To jest jako żywo tradycja intelektualna Edmunda Burke'a. A w polskiej tradycji politycznej kto zdefiniował naród jako sztafetę pokoleń? Przecież nie kto inny jak Roman Dmowski.Więcej w rozmowie Michała Płocińskiego i Piotra Trudnowskiego. A w najnowszym wydaniu „Plusa Minusa” ponadto kilka innych tekstów, które warto polecić: Rusłan Szoszyn rozmawia z Alfredem Kochem, byłym wicepremierem i jednym z głównych architektów Rosji po upadku ZSRR. Jacek Kubitsky broni naszego świata, wypowiadając wojnę „krucjacie przeciw zachodniej cywilizacji”. A Grzegorz Majchrzak, idealnie na początek igrzysk w Paryżu, przypomina o „olimpijskich bojach smutnych panów, czyli jak służby PRL pilnowały polskich sportowców. Zapraszamy do kiosku i do wykupienia elektronicznej subskrypcji „Rzeczpospolitej”.
  • Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”

    33:17
    Bilans pierwszego sezonu politycznego nowego Sejmu, nowy świadek Romana Giertych opisujący patologie systemu Ziobry, napięcia w koalicji wokół aborcji a także deklaracja premiera Donalda Tuska w tej sprawie – to tematy, które poruszyli w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.Donald Tusk we wtorek na konferencji prasowej z minister Agnieszką Dziemianowicz-Bąk odniósł się do przegranego głosowania w sprawie depenalizacji aborcji. Stwierdził, że w tym Sejmie nie ma większości by zliberalizować ustawy dotyczące aborcji, bo większość w tej sprawie ma PiS, Konfederacja i PSL, zaś posłów PSL nie da się krzykiem zmusić do zmiany poglądów. Tusk zasugerował, że kolejnych głosowań w tej sprawie może już nie być. – Nie ma się czemu dziwić. Przegrane głosowania przez rządzących zawsze bolą – mówił Michał Kolanko. Zastanawiał się też, czy to nie zapowiedź konieczności rozpisania w przyszłości przyspieszonych wyborów, by obecną większość zweryfikowali wyborcy.We wtorek odbył się również przed Sejmem protest w sprawie aborcji z udziałem m.in. Marty Lempart. – Przed parlamentem pod adresem obecnej koalicji padły całkiem nieparlamentarne słowa – komentował Szułdrzyński. Zdaniem Kolanki protest Lempart nie będzie miał jednak wpływu na poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.Autorzy podcastu zastanawiali się również nad polityczną kontrofensywą ludowców. Na radzie naczelnej PSL Władysław Kosiniak Kamysz zapowiedział, że będzie bronić krzyża, który jest symbolem wolności i tradycji, że nie będzie niczyim wasalem. Podkreślił też, że nie boi się ani lewaków ani biskupów. – PSL próbuje się wymyślić na nowo. Na nowo będzie się musiał też wymyślić projekt Szymona Hołowni czyli Polska2050 – twierdzi Kolanko.Arkadiusz Cichocki – tak nazywa się nowy świadek, którego do Sejmu przyprowadził mecenas Romana Giertycha. – Giertych doskonale zdaje sobie sprawę, zwłaszcza po głosowaniu w sprawie aborcji, że musi „dowozić” kolejne rozliczenia poprzedniej władzy. I dostarczać Koalicji rozliczeniowego kontentu – mówił Michał Kolanko. Szułdrzyński dodał, że w ten sposób Giertych pokazuje, że jest Koalicji potrzebny. Szczególnie po słowach Tuska, że bilans obecności Giertycha w Sejmie jest pozytywny.Piątek 26 lipca to ostatni dzień ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami. Posłowie rozjadą się na urlopy i do Sejmu wrócą dopiero 11 września – jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego. Jak ten pierwszy sezon nowego Sejmu oceniają autorzy podcastu „Polityczne Michałki”? – Bardzo niejednoznacznie – uważa Kolanko. – Jedno jest pewne, Sejmflix już nie wróci. Nie wrócić też wielkie zamieszanie wokół Szymona Hołowni, choć on sam wciąż znajduje się na czele rankingów społecznego zaufania do polityków – mówił Kolanko.
  • „Setki ludzi, a każdy jest artystą”: Anna Kępińska i Krzysztof Terej o kulisach pracy producentów filmowych

    48:05
    Z reguły pozostają w cieniu, choć ich praca jest niezbędna, bo bez zaangażowania producentów filmowych nie mógłby powstać żaden film czy serial, bez względu na to, czy mówimy o wielkiej produkcji na miarę Hollywood, czy o kameralnym kinie autorskim. Jak wygląda praca producentów filmowych? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Co w niej jest najtrudniejsze – i wreszcie – na jaką nagrodę można liczyć za wysiłek, stres oraz odpowiedzialność spoczywającą na barkach producentów? O kulisach swojej pracy, łączeniu dwóch różnych światów, byciu jednocześnie artystą i księgowym, o tym, gdzie w filmie najbardziej widać efekty pracy producenta filmowego, o dumie, szaleństwie, pasji i „ludziach od tabelek”, a także o konkursie „Wyobraź sobie” dla aspirujących twórców, którzy marzą o zrealizowaniu własnego pomysłu na film, opowiadają Anna Kępińska, producentka kreatywna, pomysłodawczyni serialu „Wielka woda” i jurorka w konkursie „Wyobraź sobie”, a także Krzysztof Terej, producent filmowy, wspólnik oraz członek zarządu firmy Watchout Studio, która wyprodukowała tak znane tytuły, jak „Bogowie” czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.
  • Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa 

    38:32
    Sytuacja w koalicji rządzącej tuż przed wakacyjną przerwą w pracach Sejmu, napięcia po nieudanym głosowaniu w sprawie aborcji, wpływ kampanii w USA na polską politykę i decyzje w Parlamencie Europejskim - to najważniejsze tematy najnowszego odcinka podcastu "Polityczne Michałki".Kończy się pewien okres w polskiej polityce. - Sezony polityczne są trochę jak rok szkolny. Pytanie, z czym kończy ten sezon koalicja rządząca - mówił Michał Szułdrzyński nawiązując do zbliżających się sejmowych wakacji, które potrwają od końca lipca do września. Sprawa Marcina Romanowskiego była drugim po głosowaniu w Sejmie ws. aborcji ciosem w plany koalicji rządzącej. - Kłopoty prokuratury z drugim immunitetem Romanowskiego to problem taktyczny, ale jednak dość spektakularny - mówił Michał Kolanko. Rozmówcy dyskutowali też o sytuacji w koalicji na tle głosowania w sprawie aborcji. - Obecnie nie ma wyraźnego scenariusza jeśli chodzi o to "co dalej" w tej sprawie - mówił Kolanko. Innym poruszanym tematem była sytuacja w Stanach Zjednoczonych po zamachu na Donalda Trumpa. - W Polsce politycy PiS niespecjalnie ukrywają, że kibicują Donaldowi Trumpowi - mówił Kolanko. 
  • Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024

    47:34
    III RP właśnie kończy 35 lat. To o osiem więcej niż miała II Rzeczpospolita u swojego zmierzchu w 1945 r. i o dekadę mniej niż trwała komunistyczna Polska Ludowa. Po niespełna dwóch pokoleniach urodzonych w wolnej Polsce z zapałem dokonujemy bilansów i podsumowań, jakbyśmy chcieli z niecierpliwością przejść do kolejnego etapu, ale chyba nie za bardzo wiemy jakiego. Czy rzeczywiście zrobiliśmy wszystko, co miało zostać zrobione i trzeba się teraz zająć przyszłością? A może trzeba przekuć 1989 r. w nowy mit, który będzie konstytuował nas jako społeczeństwo, wpływając jednocześnie na naszą jednostkową tożsamość? Albo jeszcze inaczej, bo transformacja dla wielu była przecież traumą, doświadczeniem granicznym, które domaga się przepracowania. I raczej należy się z nią rozprawić, a nie czule wspominać. Tak czy siak, na pewno jest o czym rozmawiać.Gościem Darii Chibner był Michał Przeperski – historyk, Polska Akademia Nauk, Muzeum Historii Polski, autor książki „Dziki Wschód”Niemniej, jakie teksty z „Plusa Minusa” będą tłem dla naszej rozmowy? Michał Przeperski zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście niekończąca się transformacja jest naszą drugą naturą. Bo lata 90. to wciąż bardzo atrakcyjny skrypt komunikacyjny, pełen sukcesów, pionierów i budowania wspaniałej przyszłości. Jako historia jest to niezwykle interesujące, natomiast jako pomysł rozwojowy – szkodliwe. Tymczasem Michała Szułdrzyńskiego intryguje obserwacja, że analogiczne efekty polityczne, jakie przyniósł przełom 1989 r. w Polsce, można zaobserwować w wielu innych demokratycznych krajach. I to nie tylko w Niemczech, ale też, co zaskakujące, w państwach, które nie zaznały sowietyzmu: Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Bo czyż nie jest tak, że teraz lud wystawia czerwoną kartkę mainstreamowi, który przez lata traktował go z pogardą? Blok transformacyjny zamyka rozmowa Piotra Zaremby z Marcinem Napiórkowskim, antropologiem kultury, a także pomysłodawcą i współtwórcą nagradzanego musicalu „1989”. Rozmowa o tym, że potrzebujemy pozytywnych mitów, opowieści budujących naszą tożsamość i do tego, nadaje się najlepiej właśnie rok 1989 r.
  • 1. Jak biznes odpowiada na wyzwania klimatyczne? Transformacja w praktyce

    36:13
    Jak powinna wyglądać transformacja energetyczna w praktyce? Zapotrzebowania na zieloną energię dotyczy nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przemysłu, a to rodzi wiele wyzwań, ale też szans rozwojowych. Zapraszamy na nową mini serię podcastów Radia Nowy Świat i "Rzeczpospolitej", której partnerem został Orlen. W tym odcinku omawiamy plany firmy dotyczące strategii transformacji do OZE. Przyglądamy się także działaniom grupy mającym na celu dekarbonizację oraz praktycznym krokom, jakie koncern podejmuje, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata.Gościem Pawła Orlikowskiego jest Karol Wolff - Dyrektor biura strategii i projektów strategicznych Orlen.
  • 2. Trendy kształtujące sektor rafinerii i petrochemii

    37:47
    Zapraszamy na drugi odcinek podcastu o transformacji energetycznej, w którym Maciej Tomecki z Działu Transformacji Strategicznej Orlen zagłębia się w aktualne trendy kształtujące sektor rafinerii i petrochemii. Omawiamy kluczowe czynniki wpływające na ten przemysł, takie jak regulacje prawne, elektryfikacja transportu czy makroekonomia. Przyglądamy się głównym wyzwaniom, z jakimi obecnie mierzy się ten sektor i staramy się zrozumieć, w jakim kierunku on zmierza.  
  • 3. Czy Europa przestaje być liderem innowacji?

    40:31
    Europa przestaje być liderem innowacji, oddając pole chińskim producentom? W trzeciej odsłonie podcastów o transformacji energetycznej Marek Garniewski, prezes Orlen VC odpowiada na śmiałą tezę: "Czy w Europie umarła innowacyjność?". Mówi o przyczynach braku konkurencyjności europejskich producentów, na tle tych z Chin i USA, oraz jakie mogą być tego konsekwencje, ale przede wszystkim, co należy zrobić, by w pełni wykorzystać potencjał polskiej i europejskiej innowacyjności.
  • Po głosowaniu w sprawie aborcji: Tusk wściekły, kara dla Giertycha i Sługockiego, pytania o strategię koalicji

    29:21
    Konsekwencje piątkowego głosowania w sprawie projektu depenalizującego aborcję zdominowały nowy odcinek podcastu "Polityczne Michałki". - To poważny cios w całą strategię koalicji rządzącej, która zakładała, że projekty będą trafiać na biurko prezydenta Dudy, by ten je wetował. W ten sposób miała rosnąć stawka wyborów prezydenckich - mówił Michał Kolanko. Jak się okazuje, głosowanie wywołało reperkusje w samym klubie KO. Donald Tusk kilka godzin po tym, jak projekt dotyczący depenalizacji aborcji upadł w Sejmie ogłosił kary dla Romana Giertycha i Waldemara Sługockiego, którzy nie głosowali w piątek. Kara to pozbawienie funkcji w klubie oraz zawieszenie w prawach członka klubu KO. - Donald Tusk nie miał wyjścia. Cała wściekłość bez jakiegokolwiek ruchu wobec Giertycha skupiłaby się na Tusku właśnie - mówił Kolanko. Co dalej z projektami dotyczącymi aborcji? Lewica już zapowiedziała ponowne złożenie projektu depenalizującego aborcję. Czasu jednak do sejmowych wakacji jest mało - pozostało jedno posiedzenie w dniach 23-26 lipca. Później posłowi i posłanki mają przerwę aż do 11 września. W podcaście komentatorzy rozmawiali też o przygotowania prezydenckich w PiS. Jak się okazuje, zaczęły się badania nad szeroką pulą kandydatów, głównie polityków młodego pokolenia. Przygotowaniom do kampanii prezydenckiej ma też służyć proces porządkowania w partii i pierwsze od lat, planowane na jesień lokalne wybory.