Share

cover art for Kulisy wizyty Dudy i Tuska w USA. W koalicji rosną napięcia. Wojna nerwów na komisji ds. Pegasusa

Rzeczpospolita Audycje

Kulisy wizyty Dudy i Tuska w USA. W koalicji rosną napięcia. Wojna nerwów na komisji ds. Pegasusa

Season 3, Ep. 35

Co wydarzyło się w Białym Domu i jak Amerykanie odebrali wspólną wizytę prezydenta Dudy i premiera Tuska, o co chodziło z awarią prezydenckiego samolotu i dlaczego rosną napięcia w koalicji – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. – Wizyta była ważna, ale trudno uznać, że przyniosła przełom. Dużo było w niej kurtuazji – mówił Kolanko.


Autorzy podcastu rozmawiali również o pierwszej części przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego przez komisję śledczą ds. Pegasusa.

More episodes

View all episodes

 • 47. Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku

  33:43
  Przymiarki prezydenckie w Prawie i Sprawiedliwości ruszyły na dobre. — Podobnie jak w 2014 i 2015 roku PiS będzie opierało swoje decyzje na badaniach. W zasadzie zdecyduje o tym sam Jarosław Kaczyński — mówi Michał Kolanko w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”. Szans na start nie ma Beata Szydło, z kolei prezes PiS uważa, że w drugiej turze przegrałby wybory były premier Mateusz Morawiecki. — Dziś wydaje się, że PiS jest bliższe wariantu, w którym kandydat ma być zaskoczeniem, tak jak przed dekadą — uważa Kolanko. Komentatorzy rozmawiali też o najnowszym incydencie „dachowym” w Sejmie oraz nowym rozdaniu w koalicji po eurowyborach. — KO będzie naciskać koalicjantów, ale nie będzie załamania samej koalicji — uważa Kolanko.
 • 6. Kacper Kita: Kto wywróci stolik w Unii Europejskiej?

  49:26
  W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” zadajemy trzy ważne pytania: Kto wywróci stolik w Unii Europejskiej? Jakiej Unii chce Donald Tusk? I właściwie po co jest nam lewica, skoro nikt nie chce na nią głosować?  Wybory do instytucji unijnych po raz kolejny wskazały wszelkie bolączki naszej rodzimej polityki, choć ujawniły również aspiracje oraz cele sporej części polskiego społeczeństwa. Co czeka nas w tej najbliższej kadencji instytucji unijnych? Gościem Darii Chibner był Kacper Kita — redaktor „Nowego Ładu”, autor wydanej niedawno książki „Saga rodu Le Penów”
 • 46. Chaotyczna kampania na finiszu. Nikt nie jest pewien wyniku

  40:55
  Podsumowanie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, wydarzenia wokół granicy i wybory prezydenckie, w tym deklaracja Marcina Mastalerka - to najważniejsze tematy nowego odcinka "Politycznych Michałków". - Tak jak wybory samorządowe nie były o samorządzie, tak wybory do PE nie były o Unii - mówił Michał Kolanko. 
 • 5. Krzysztof Cieślik: Czy polszczyzna sama się obroni

  57:10
  W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” rozmawiamy o tym, czy polszczyzna ma szansę sama się obronić. Sporo emocji oraz dyskusji wywołała decyzja Rady Języka Polskiego przy Prezydium Pan o zmianach w zakresie ortografii oraz pisowni, co niektórzy nazywają nawet małą rewolucją. Czy rzeczywiście jakieś mądre głowy mają prawo narzucić nam, jak mamy zapisywać pewne słowa? A może naszym podstawowym punktem odniesienia powinna być mowa potoczna… jednak, czy to za bardzo nie uprości naszego języka, sprawiając, że nie będziemy mogli wyrazić już pewnych odcieni znaczeniowych naszych myśli. Ale przecież coraz częściej stawiamy na krótkie, internetowe formy wypowiedzi, gdzie liczy się szybkość reakcji, a nie wielkie i wyrafinowane elaboraty… Gościem Darii Chibner jest Krzysztof Cieślik – wydawca, tłumacz
 • 44. PiS w defensywie przez Fundusz Sprawiedliwości, kampania o mobilizacji i demobilizacji

  27:38
  Rozwój afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, kampania wokół tematów bezpieczeństwa, sytuacja na granicy - to główne tematy kolejnego odcinka "Politycznych Michałków". - Afera Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w PiS i w Suwerenną Polskę - podkreślił w tym odcinku "Politycznych Michałków" Michał Kolanko. Michał Szułdrzyński z kolei zwracał uwagę na listę beneficjentów konkursów i dotacji z Funduszu Sprawiedliwości podkreślając, że nie należy mylić tej formy transferowania środków z FS do zaprzyjaźnionych podmiotów z reklamami, jakie za pośrednictwem domów mediowych, wykupowano w większości mediów w Polsce. Autorzy podcastu „Polityczne Michałki” analizowali też zapowiedź premiera Donalda Tuska, który przed Bożym Ciałem ponownie pojechał na granicę i zapowiedział nie tylko wzmocnienie polskich służb, ale ponowne utworzenie odcinka buforowego 200 m od granicy z Białorusią. Na ile problematyka bezpieczeństwa stanie się w ostatnim tygodniu głownym tematem kampanii wyborczej przed wyborami do PE, a na ile zostanie zdominowana przez skandal związany z Funduszem Sprawiedliwości – na to pytanie starali się też znaleźć odpowiedź Kolanko i Szułdrzyński.
 • 4. Konstanty Pilawa: Koniec Unii, jaką znamy

  54:00
  W kolejnym odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, jak najbliższe wybory do instytucji unijnych doprowadzą prawdopodobnie do stworzenia zupełnie nowej Wspólnoty. Jaką strategię powinna obrać Polska w tych nowych politycznych przetasowaniach Parlamentu Europejskiego? Czy powinniśmy obawiać się wzrostu tendencji eurosceptycznych, a może jest to po prostu znak, że powracamy do idei ojców założycieli Unii Europejskiej? Tak czy inaczej, Unia Europejska z pewnością nie będzie już, taka jak kiedyś.Gościem Darii Chibner był Konstanty Pilawa – publicysta, wiceprezes Klubu Jagiellońskiego, współtwórca podcastu Kultura Poświęcona.
 • 43. Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie

  39:23
  Nowe wydarzenia i informacje wokół Funduszu Sprawiedliwości, nowy ambasador przy NATO, deklaracja Donalda Tuska dotycząca wyborów prezydenckich, klincz w sejmikach - to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu "Polityczne Michałki". - Partia Zbigniewa Ziobry przechodzi poważny kryzys, być może najpoważniejszy od lat - mówił Michał Kolanko. Rozmówcy zastanawiali się też, czy ta historia wpłynie na wynik wyborów do PE. - Ma potencjał mobilizujący stronę koalicyjną, jako sygnał, że rozliczenia poprzedniej władzy działają - mówił Kolanko
 • 3. Juliusz Straszyński: Koniec wolności w internecie. Czy jesteście pewni, że macie wybór?

  36:32
  W trzecim odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” zastanawiamy się nad tym, jak sztuczna inteligencja zmieni naszą rzeczywistość społeczną. Czy musimy pogodzić się z tym, że być może w pewnym momencie zastąpią nas komputery? A może jednak wszystko idzie ku dobremu i tak naprawdę dalej podążamy drogą nieustannego postępu, dzięki któremu coraz bardziej zwiększamy zasięg naszych możliwości poznawczych i fizycznych. Jednak tak naprawdę najważniejsze pozostaje pytanie, czy mamy jeszcze jakiś wybór, czy rzeczywiście możemy swobodnie wybierać spośród dostępnych nam medialno-internetowych opcji.Gościem Darii Chibner jest Juliusz Straszyński - wykładowca NLP na UW, laureat międzynarodowych zawodów optymalizacyjnych i AI, pracuje nad wielkimi modelami językowymi w Huawei.Rozmawiamy w kontekście tekstów z bloku głównego najnowszego „Plusa Minusa”. Olgierd Sroczyński przekonuje, że czekają nas czasy cenzury, co do której nie dysponujemy żadnymi metodami obrony. Misja „walki z dezinformacją” pozwoliła technologicznym gigantom kontrolować przepływ informacji, jak im się żywnie podoba, i dała im potężne narzędzie władzy nad użytkownikami internetu. I czy w takim razie o tym, co oglądamy, co czytamy i czego słuchamy w sieci, kiedykolwiek będą jeszcze decydować nasze preferencje? Tymczasem Aneta Wawrzyńczak-Rekowska przygotowała reportaż o tym, jak sztuczna inteligencja powoli i stopniowo zmienia oblicze polskiej szkoły. Dzięki AI nauczyciele mogą przygotowywać zaawansowane scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne, uczniowie lepiej nabywają kompetencje cyfrowe. Jednak czy te innowacje na pewno nie wiążą się z żadnymi zagrożeniami? A na koniec Andrzej Gontarz w swoim tekście stawia mocną tezę: Sztuczna inteligencja stanowi przedłużenie i wzmocnienie ludzkiego umysłu, a nie jego kopię, czy zamiennik. Dyskusje o tym, czy zastąpi człowieka, są bezprzedmiotowe. By to zrozumieć, trzeba jednak wyjść poza horyzont wiedzy technologicznej i odwołać się do dorobku nauk humanistycznych. Inaczej mówiąc: dzięki niej będziemy mogli jeszcze szybciej i efektywniej przetwarzać zgromadzone dane, czyli myśli, idee, pojęcia. Mimo wszystko budzi to chyba jednak nasz niepokój, bowiem jest to ten rodzaj ludzkiej aktywności, który niezwykle sobie cenimy.
 • 2. Tomasz Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok

  01:05:57
  W drugim odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, dlaczego nie możemy dojść do żadnego rozstrzygnięcia w debacie o aborcji, która stała się nieusuwalnym elementem naszego politycznego krajobrazu. I choć nasze dyskusje na ten temat nie mają końca, to coraz częściej merytoryczne argumenty znikają na rzecz emocjonalnych pokrzykiwań. Gościem Darii Chibner jest Tomasz P. Terlikowski – RMF FM, publicysta, felietonista.Teksty wspomniane w podcaście: https://www.rp.pl/plus-minus/art40375681-kataryna-pieklo-zerwanego-kompromisu-aborcyjnego https://www.rp.pl/plus-minus/art40375721-obecna-debata-o-aborcji-nie-ma-sensu https://www.rp.pl/plus-minus/art40375741-bezwarunkowej-aborcji-zada-mniejszosc