Share

cover art for "O tym się mówi": Chiny nie chcą wojny, ale się jej nie boją

Rzeczpospolita Audycje

"O tym się mówi": Chiny nie chcą wojny, ale się jej nie boją

Season 1, Ep. 10

Mamy dopiero pięć miesięcy 2020 roku, a w Chinach stały się już rzeczy niewyobrażalne. W pierwszym kwartale kraj odnotował recesję, czego nie widział od pół wieku. Po drugie, Chiny przełożyły sesję parlamentu, a to najważniejszy doroczny ceremoniał polityczny – mówi prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Na ostatniej dorocznej sesji ogólnochińskiego zgromadzenia przedstawicieli ludowych dokonuje się przewrót iście kopernikański. My zrozumiemy to dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach. Jeśli dotychczas przez cztery dekady była filozofia „wzrost ponad wszystko”, to teraz na naszych oczach zmienia się model rozwojowy. On nie będzie już oparty na eksporcie i ekspansji, tylko na kwitnącej klasie średniej i rynku wewnętrznym, które trzeba zbudować – wyjaśnia gość podcastu.

Utrzymanie poprzedniego kursu ekspansji groziło jeszcze większym wybuchem społecznym niż ten na Tiananmen w 1989 roku. To nie kaprys władzy, tylko dobre rozeznanie sytuacji. Chiny muszą walczyć z postępującym rozwarstwieniem społecznym, trzeba zadbać o obywatela, żeby dobrze się czuł i budował cel władzy: wielki renesans narodu chińskiego na stulecie Chińskiej Republiki Ludowej. Bez udziału społeczeństwa to się nie uda – dodaje prof. Góralczyk.

Co dalej z kwestią Tajwanu i Hong Kongu? Skąd się wziął w Chinach zwrot na konsumpcję i dobro obywatela? Czy przez zmiany w Kraju Środka dojedzie do roszady w układzie geopolitycznym?

More episodes

View all episodes

  • 41. Brutalny koniec kampanii wyborczej. W Krakowie i nie tylko trwa samorządowy Mortal Kombat 

    32:40
    Podsumowanie najważniejszych wyścigów wyborczych w miastach - z naciskiem na Kraków i Wrocław, sprawa Jacka Protasiewicza, echa rozmowy Duda-Trump - to najważniejsze wątki kolejnego odcinka Politycznych Michałków. - Z moich informacji wynika, że władze PiS prosiły, by posłanka Małgorzata Wassermann nie zabierała głosu w sprawie kampanii w Krakowie lub ewentualnie poparła linię partii. Wassermann te prośby miała zignorować - mówił Michał Kolanko o ostatnim wystąpieniu posłanki PiS.
  • 40. Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną

    32:20
    Podsumowanie wyniku wyborów samorządowych oraz debaty o aborcji to tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. – Politycy PiS uważają, że sfalsyfikowana została w wyborach teza, że ich partia zależy tylko i wyłącznie od przekazu w mediach publicznych. Rozmówcy z PiS twierdzą, że ta teza ustawiła oczekiwania w mediach, jeśli chodzi o wynik wyborów. I że te oczekiwania zostały przekroczone – mówił w podcaście Michał Kolanko. 
  • 39. Wybory samorządowe 2024: Kto jest największym zwycięzcą? Kto może czuć się przegranym?

    29:58
    7 kwietnia 2024 roku po raz pierwszy od ponad pięciu lat Polacy wybierali rady gmin, powiatów, sejmiki wojewódzkie oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. Sondażowe wyniki wyborów komentują Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
  • 38. To kalendarz zabił samorząd w kampanii samorządowej

    34:09
    W ostatnim przed wyborami samorządowymi odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko podsumowywali samą kampanię samorządową. - Było w niej niewiele samorządu. Polityka, sprawy ogólnokrajowe, kwestie bezpieczeństwa a przede wszystkim kalendarz po wyborach do Sejmu zabiły tematy samorządowe - mówił Michał Kolanko. 
  • 37. Wojna, wybory samorządowe, protesty rolników. O czym Polacy będą mówić w Święta?

    28:47
    W świątecznym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko zastanawiali się, o czym Polacy będą mówić przy świątecznych stołach. – Zagrożenie wojną, wybory samorządowe, niedawne wydarzenia wokół Funduszu Sprawiedliwości, protesty rolnicze – mówił Michał Kolanko o potencjalnych tematach na Wielkanoc.
  • 36. Błąd koalicji z aborcją, 100 dni i rząd w rządzie Tuska

    26:14
    Podsumowanie ostatnich 100 dni rządu, kampania samorządowa i sytuacja w PiS - to tematy najnowszego odcinka "Politycznych Michałków". - Koalicja popełniła błąd jeśli chodzi o aborcję. To rzuca się cieniem na ostatnie 100 dni i zaważy na kolejnych - mówił Michał Szułdrzyński. 
  • 35. Kulisy wizyty Dudy i Tuska w USA. W koalicji rosną napięcia. Wojna nerwów na komisji ds. Pegasusa

    27:27
    Co wydarzyło się w Białym Domu i jak Amerykanie odebrali wspólną wizytę prezydenta Dudy i premiera Tuska, o co chodziło z awarią prezydenckiego samolotu i dlaczego rosną napięcia w koalicji – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. – Wizyta była ważna, ale trudno uznać, że przyniosła przełom. Dużo było w niej kurtuazji – mówił Kolanko.Autorzy podcastu rozmawiali również o pierwszej części przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego przez komisję śledczą ds. Pegasusa.
  • 34. Bez dobrego wyjścia ws. aborcji w koalicji, Tusk w Europie jak zbawca

    30:09
    Sytuacja w koalicji rządzącej wokół tematu aborcji, odbiór premiera Donalda Tuska w Bukareszcie na szczycie EPP, protesty rolnicze i sytuacja Szymona Hołowni – to najważniejsze tematy poruszane przez Michała Szułdrzyńskiego w podcaście „Polityczne Michałki”. - Do wyborów prezydenckich nie ma dobrego wyjścia dla koalicji w sprawie aborcji – mówił Kolanko.
  • 33. Szymon Hołownia buduje pozycję międzynarodową. Prekampania prezydencka trwa

    29:31
    Protesty rolników, sytuacja w koalicji rządzącej, wizyta marszałka Szymona Hołowni w Pradze i kwestia odbudowy Pałacu Saskiego – to najważniejsze tematy kolejnego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. – Hołownia ma już „Sejmflix” teraz czas na budowanie międzynarodowej pozycji. W Pradze dał temu wyraz, również poprzez komunikację dotyczącą spraw globalnych, takich jak wojna na Ukrainie – mówił w podcaście Michał Kolanko.