Share

cover art for „Posłuchaj, Plus Minus”: Jak robić propagandę w epoce cyfrowej

Rzeczpospolita Audycje

„Posłuchaj, Plus Minus”: Jak robić propagandę w epoce cyfrowej

Season 2, Ep. 35

Konflikt izraelsko-palestyński wzbudził emocje opinii publicznej na całym świecie. Brutalny i krwawy postawił wielu przed pytaniem – kto właściwie ma w nim rację? O to, by do niej przekonać, strony konfliktu zadbały w mediach społecznościowych.

O propagandzie w epoce cyfrowej rozmawiają w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” Michał Płociński i Hubert Salik

More episodes

View all episodes

  • 43. Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie

    39:23
    Nowe wydarzenia i informacje wokół Funduszu Sprawiedliwości, nowy ambasador przy NATO, deklaracja Donalda Tuska dotycząca wyborów prezydenckich, klincz w sejmikach - to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu "Polityczne Michałki". - Partia Zbigniewa Ziobry przechodzi poważny kryzys, być może najpoważniejszy od lat - mówił Michał Kolanko. Rozmówcy zastanawiali się też, czy ta historia wpłynie na wynik wyborów do PE. - Ma potencjał mobilizujący stronę koalicyjną, jako sygnał, że rozliczenia poprzedniej władzy działają - mówił Kolanko
  • 3. Juliusz Straszyński: Koniec wolności w internecie. Czy jesteście pewni, że macie wybór?

    36:32
    W trzecim odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” zastanawiamy się nad tym, jak sztuczna inteligencja zmieni naszą rzeczywistość społeczną. Czy musimy pogodzić się z tym, że być może w pewnym momencie zastąpią nas komputery? A może jednak wszystko idzie ku dobremu i tak naprawdę dalej podążamy drogą nieustannego postępu, dzięki któremu coraz bardziej zwiększamy zasięg naszych możliwości poznawczych i fizycznych. Jednak tak naprawdę najważniejsze pozostaje pytanie, czy mamy jeszcze jakiś wybór, czy rzeczywiście możemy swobodnie wybierać spośród dostępnych nam medialno-internetowych opcji.Gościem Darii Chibner jest Juliusz Straszyński - wykładowca NLP na UW, laureat międzynarodowych zawodów optymalizacyjnych i AI, pracuje nad wielkimi modelami językowymi w Huawei.Rozmawiamy w kontekście tekstów z bloku głównego najnowszego „Plusa Minusa”. Olgierd Sroczyński przekonuje, że czekają nas czasy cenzury, co do której nie dysponujemy żadnymi metodami obrony. Misja „walki z dezinformacją” pozwoliła technologicznym gigantom kontrolować przepływ informacji, jak im się żywnie podoba, i dała im potężne narzędzie władzy nad użytkownikami internetu. I czy w takim razie o tym, co oglądamy, co czytamy i czego słuchamy w sieci, kiedykolwiek będą jeszcze decydować nasze preferencje? Tymczasem Aneta Wawrzyńczak-Rekowska przygotowała reportaż o tym, jak sztuczna inteligencja powoli i stopniowo zmienia oblicze polskiej szkoły. Dzięki AI nauczyciele mogą przygotowywać zaawansowane scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne, uczniowie lepiej nabywają kompetencje cyfrowe. Jednak czy te innowacje na pewno nie wiążą się z żadnymi zagrożeniami? A na koniec Andrzej Gontarz w swoim tekście stawia mocną tezę: Sztuczna inteligencja stanowi przedłużenie i wzmocnienie ludzkiego umysłu, a nie jego kopię, czy zamiennik. Dyskusje o tym, czy zastąpi człowieka, są bezprzedmiotowe. By to zrozumieć, trzeba jednak wyjść poza horyzont wiedzy technologicznej i odwołać się do dorobku nauk humanistycznych. Inaczej mówiąc: dzięki niej będziemy mogli jeszcze szybciej i efektywniej przetwarzać zgromadzone dane, czyli myśli, idee, pojęcia. Mimo wszystko budzi to chyba jednak nasz niepokój, bowiem jest to ten rodzaj ludzkiej aktywności, który niezwykle sobie cenimy.
  • 2. Tomasz Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok

    01:05:57
    W drugim odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, dlaczego nie możemy dojść do żadnego rozstrzygnięcia w debacie o aborcji, która stała się nieusuwalnym elementem naszego politycznego krajobrazu. I choć nasze dyskusje na ten temat nie mają końca, to coraz częściej merytoryczne argumenty znikają na rzecz emocjonalnych pokrzykiwań. Gościem Darii Chibner jest Tomasz P. Terlikowski – RMF FM, publicysta, felietonista.Teksty wspomniane w podcaście: https://www.rp.pl/plus-minus/art40375681-kataryna-pieklo-zerwanego-kompromisu-aborcyjnego https://www.rp.pl/plus-minus/art40375721-obecna-debata-o-aborcji-nie-ma-sensu https://www.rp.pl/plus-minus/art40375741-bezwarunkowej-aborcji-zada-mniejszosc 
  • 42. Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?

    39:33
    – Tak jak w kampanii parlamentarnej PiS (ten w kadrami z Auschwitz), tak w eurokampanii PO „przegrzała” jeden ze swoich spotów wyborczych. Moment jego pojawienia się był bardzo niefortunny – mówił w nowym odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Kolanko. – Jeśli nawet w TVN24 szef KPRM Jan Grabiec musiał się tłumaczyć z tego spotu i przyznać, że termin po zamachu na premiera Ficę jest niefortunny, to coś jest nie tak – dodawał. 
  • 43. Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem" 

    37:15
    Rekonstrukcja rządu, nowe nazwiska w resortach, listy do PE, protest rolników oraz zdrada sędziego Tomasza Szmydta - to najważniejsze tematy kolejnego odcinka "Politycznych Michałków".
  • 1. Czy mężczyźni wymyślą się na nowo

    35:11
    W pierwszym odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, czy mężczyźni rzeczywiście są zagubieni, przytłoczeni oraz dyskryminowani we współczesnym społeczeństwie. Ponadto przyjrzymy się temu, dlaczego sama koncepcja praw mężczyzn spotyka się często z tak dużą krytyką. Gościem Darii Chibner będzie Michał Gulczyński – członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn oraz koordynator I Kongresu Mężczyzn. 
  • 42. Politycy PO na żelaznej miotle fruną do Brukseli

    30:26
    Zmiany w rządzie i listy PO do europarlamentu, podsumowanie kampanii samorządowej oraz unijne rozgrywki o władze przed nowym rozdaniem w Komisji Europejskiej – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. 
  • 41. Brutalny koniec kampanii wyborczej. W Krakowie i nie tylko trwa samorządowy Mortal Kombat 

    32:40
    Podsumowanie najważniejszych wyścigów wyborczych w miastach - z naciskiem na Kraków i Wrocław, sprawa Jacka Protasiewicza, echa rozmowy Duda-Trump - to najważniejsze wątki kolejnego odcinka Politycznych Michałków. - Z moich informacji wynika, że władze PiS prosiły, by posłanka Małgorzata Wassermann nie zabierała głosu w sprawie kampanii w Krakowie lub ewentualnie poparła linię partii. Wassermann te prośby miała zignorować - mówił Michał Kolanko o ostatnim wystąpieniu posłanki PiS.
  • 40. Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną

    32:20
    Podsumowanie wyniku wyborów samorządowych oraz debaty o aborcji to tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. – Politycy PiS uważają, że sfalsyfikowana została w wyborach teza, że ich partia zależy tylko i wyłącznie od przekazu w mediach publicznych. Rozmówcy z PiS twierdzą, że ta teza ustawiła oczekiwania w mediach, jeśli chodzi o wynik wyborów. I że te oczekiwania zostały przekroczone – mówił w podcaście Michał Kolanko.