Share

cover art for Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem" 

Rzeczpospolita Audycje

Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem" 

Season 3, Ep. 43

Rekonstrukcja rządu, nowe nazwiska w resortach, listy do PE, protest rolników oraz zdrada sędziego Tomasza Szmydta - to najważniejsze tematy kolejnego odcinka "Politycznych Michałków".


More episodes

View all episodes

  • 1. Jak biznes odpowiada na wyzwania klimatyczne? Transformacja w praktyce

    36:06
    Jak powinna wyglądać transformacja energetyczna w praktyce? Zapotrzebowania na zieloną energię dotyczy nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przemysłu, a to rodzi wiele wyzwań, ale też szans rozwojowych. Zapraszamy na nową mini serię podcastów Radia Nowy Świat i "Rzeczpospolitej", której partnerem został Orlen. W tym odcinku omawiamy plany firmy dotyczące strategii transformacji do OZE. Przyglądamy się także działaniom grupy mającym na celu dekarbonizację oraz praktycznym krokom, jakie koncern podejmuje, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata.Gościem Pawła Orlikowskiego jest Karol Wolff - Dyrektor biura strategii i projektów strategicznych Orlen.
  • 48. Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół

    40:52
    Sondaż IBRIS oceniający członków rządu Donalda Tuska, początek końca Suwerennej Polski, spór w koalicji o ustawę o związkach partnerskich, kryzys na granicy – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. analizowali też sondaż dotyczący oceny ministrów, w którym najlepiej wypada Donald Tusk, a który został opublikowany w piątkowej „Rzeczpospolitej”. - Tezy, że Władysław Kosiniak-Kamysz zbuduje się na pozycji szefa MON jak do tej pory nie sprawdziły się. Z polaryzacją problem ma też Szymon Hołownia, który w przeciwieństwie do Kosiniaka-Kamysza rozważa poważnie start w wyborach w 2025 roku - dodał Kolanko. Najnowszy sondaż IBRIS pokazał, że najwyżej ocenianymi członkami rządu są Donald Tusk, Radosław Sikorski oraz Adam Bodnar. Najgorzej wypadli Władysław Kosiniak Kamysz, Paulina Hennig-Kloska i Barbara Nowacka.Autorzy podcastu zastanawiali się również nad zmianami na prawicy. - Nikt na Nowogrodzkiej nie myśli o połączeniu z Konfederacją. Ale już o Suwerennej Polsce jak najbardziej. Kaczyński sam publicznie mówił o kursie na integrację. To ma zbudować karne wojsko przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku skupione wokół lidera PiS - mówił w podcaście Michał Kolanko. Komentowali również decyzję Janusza Kowalskiego, który we środę ogłosił, że odchodzi z Suwerennej Polski i chce skupić się na pracy w Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości.Kolanko z Szułdrzyńskim zastanawiali się również nad tym, jaki wpływ na polską politykę ma sytuacja na granicach. Z jednej strony kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa na granicy z Białorusią, z drugiej strony pojawiające się incydenty z przewożeniem do Polski z Niemiec migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli naszą granicę zachodnią. W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił, że będzie o zachowaniu niemieckiej policji rozmawiał z Olafem Scholzem. W czwartek okazało, że kolejna rodzina trafiła w ten sposób z powrotem do Polski.Autorzy podcastu zastanawiali się również nad sporem w koalicji o ustawę o związkach partnerskich. Pilotująca legislację minister Katarzyna Kotula z jednej strony dostała polecenie od premiera Donalda Tuska by szybko ją przygotować, z drugiej przekonywała niechętnych zmianom polityków PSL.Komentarzy wspominali też zmarłego w tym tygodniu Łukasza Lipińskiego, komentatora i dziennikarza związanego przez lata z „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.
  • 7. Łukasz Baszczak: Koniec kultury harówki

    40:54
    W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” ogłaszamy koniec kultury harówki. Czy w dzisiejszym świecie wystarczy po prostu ciężko pracować, aby osiągnąć sukces? A może praca ponad normę jest już reliktem zamierzchłej przeszłości, wspominaną z nostalgią jedynie przez starszą część społeczeństwa. W końcu to oni najczęściej narzekają na młodzież, że nie szanują pracy, że chcieliby wszystko dostać za darmo. A przy tym są roszczeniowi, nie potrafią pracować w zespole, bo liczy się dla nich wyłącznie ich własne samopoczucie. A może powinno być odwrotnie i to właśnie od zetek i młodszych millenialsów powinniśmy się uczuć odpowiedniego podejścia do pracy. Bo przecież liczą się też inne wartości– może rozwój, może rodzina, może ekologia.Gościem Darii Chibner był Łukasz Baszczak - analityk w zespole ekonomii behawioralnej Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
  • 47. Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku

    33:43
    Przymiarki prezydenckie w Prawie i Sprawiedliwości ruszyły na dobre. — Podobnie jak w 2014 i 2015 roku PiS będzie opierało swoje decyzje na badaniach. W zasadzie zdecyduje o tym sam Jarosław Kaczyński — mówi Michał Kolanko w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”. Szans na start nie ma Beata Szydło, z kolei prezes PiS uważa, że w drugiej turze przegrałby wybory były premier Mateusz Morawiecki. — Dziś wydaje się, że PiS jest bliższe wariantu, w którym kandydat ma być zaskoczeniem, tak jak przed dekadą — uważa Kolanko. Komentatorzy rozmawiali też o najnowszym incydencie „dachowym” w Sejmie oraz nowym rozdaniu w koalicji po eurowyborach. — KO będzie naciskać koalicjantów, ale nie będzie załamania samej koalicji — uważa Kolanko.
  • 6. Kacper Kita: Kto wywróci stolik w Unii Europejskiej?

    49:26
    W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” zadajemy trzy ważne pytania: Kto wywróci stolik w Unii Europejskiej? Jakiej Unii chce Donald Tusk? I właściwie po co jest nam lewica, skoro nikt nie chce na nią głosować?  Wybory do instytucji unijnych po raz kolejny wskazały wszelkie bolączki naszej rodzimej polityki, choć ujawniły również aspiracje oraz cele sporej części polskiego społeczeństwa. Co czeka nas w tej najbliższej kadencji instytucji unijnych? Gościem Darii Chibner był Kacper Kita — redaktor „Nowego Ładu”, autor wydanej niedawno książki „Saga rodu Le Penów”
  • 46. Chaotyczna kampania na finiszu. Nikt nie jest pewien wyniku

    40:55
    Podsumowanie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, wydarzenia wokół granicy i wybory prezydenckie, w tym deklaracja Marcina Mastalerka - to najważniejsze tematy nowego odcinka "Politycznych Michałków". - Tak jak wybory samorządowe nie były o samorządzie, tak wybory do PE nie były o Unii - mówił Michał Kolanko. 
  • 5. Krzysztof Cieślik: Czy polszczyzna sama się obroni

    57:10
    W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” rozmawiamy o tym, czy polszczyzna ma szansę sama się obronić. Sporo emocji oraz dyskusji wywołała decyzja Rady Języka Polskiego przy Prezydium Pan o zmianach w zakresie ortografii oraz pisowni, co niektórzy nazywają nawet małą rewolucją. Czy rzeczywiście jakieś mądre głowy mają prawo narzucić nam, jak mamy zapisywać pewne słowa? A może naszym podstawowym punktem odniesienia powinna być mowa potoczna… jednak, czy to za bardzo nie uprości naszego języka, sprawiając, że nie będziemy mogli wyrazić już pewnych odcieni znaczeniowych naszych myśli. Ale przecież coraz częściej stawiamy na krótkie, internetowe formy wypowiedzi, gdzie liczy się szybkość reakcji, a nie wielkie i wyrafinowane elaboraty… Gościem Darii Chibner jest Krzysztof Cieślik – wydawca, tłumacz
  • 44. PiS w defensywie przez Fundusz Sprawiedliwości, kampania o mobilizacji i demobilizacji

    27:38
    Rozwój afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, kampania wokół tematów bezpieczeństwa, sytuacja na granicy - to główne tematy kolejnego odcinka "Politycznych Michałków". - Afera Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w PiS i w Suwerenną Polskę - podkreślił w tym odcinku "Politycznych Michałków" Michał Kolanko. Michał Szułdrzyński z kolei zwracał uwagę na listę beneficjentów konkursów i dotacji z Funduszu Sprawiedliwości podkreślając, że nie należy mylić tej formy transferowania środków z FS do zaprzyjaźnionych podmiotów z reklamami, jakie za pośrednictwem domów mediowych, wykupowano w większości mediów w Polsce. Autorzy podcastu „Polityczne Michałki” analizowali też zapowiedź premiera Donalda Tuska, który przed Bożym Ciałem ponownie pojechał na granicę i zapowiedział nie tylko wzmocnienie polskich służb, ale ponowne utworzenie odcinka buforowego 200 m od granicy z Białorusią. Na ile problematyka bezpieczeństwa stanie się w ostatnim tygodniu głownym tematem kampanii wyborczej przed wyborami do PE, a na ile zostanie zdominowana przez skandal związany z Funduszem Sprawiedliwości – na to pytanie starali się też znaleźć odpowiedź Kolanko i Szułdrzyński.
  • 4. Konstanty Pilawa: Koniec Unii, jaką znamy

    54:00
    W kolejnym odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, jak najbliższe wybory do instytucji unijnych doprowadzą prawdopodobnie do stworzenia zupełnie nowej Wspólnoty. Jaką strategię powinna obrać Polska w tych nowych politycznych przetasowaniach Parlamentu Europejskiego? Czy powinniśmy obawiać się wzrostu tendencji eurosceptycznych, a może jest to po prostu znak, że powracamy do idei ojców założycieli Unii Europejskiej? Tak czy inaczej, Unia Europejska z pewnością nie będzie już, taka jak kiedyś.Gościem Darii Chibner był Konstanty Pilawa – publicysta, wiceprezes Klubu Jagiellońskiego, współtwórca podcastu Kultura Poświęcona.