Share

cover art for Kto jest winien porażki Polski na Euro?

Rzecz w Tym

Kto jest winien porażki Polski na Euro?

Season 3, Ep. 1

Dlaczego nasze nadzieje na sukces w piłkarskim Euro znowu okazały się płonne? Czy ryzykowne okazało się wprowadzenie na boisko Roberta Lewandowskiego w meczu z Austrią? Kto jest winny zapaści w polskiej piłce nożnej? O sportowych emocjach w najnowszym odcinku podcastu Rzeczpospolitej „Rzecz w tym” Marzena Tabor-Olszewska rozmawiała z szefem serwisu sport rp.pl Kamilem Kołsutem. 


Ostatnie dni dla całej Rzeczpospolitej to przede wszystkim emocje piłkarskie. Za sprawą Euro – od nowa odżyły nasze nadzieje na sportowe sukcesy. Już dzisiaj wiemy, że te nadzieje okazały się w dużej mierze płonne. Polska reprezentacja przegrała dwa pierwsze mecze, a jutrzejszy – z reprezentacją Francji wydaje się być najtrudniejszym w całej fazie grupowej. Znowu polska drużyna rozgrywa turniej w trybie: mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor.

 

Kamil Kołsut w podcaście „Rzecz w tym” wskazuje z imienia i nazwiska winnych trudnej sytuacji w polskiej piłce nożnej – nie jest to jednak żaden z graczy, ani obecny trener polskiej drużyny. Dziennikarz Rzeczpospolitej jasno wskazuje kto ponosi winę za lata zaniedbań w PZPN.

 

Gość podcastu „Rzecz w tym” jasno określa też swoje zadanie na temat wprowadzenia Roberta Lewandowskiego na boisko podczas meczu z Austrią. Przypomnijmy – był to trudny moment dla polskiej drużyny, a później było już tylko gorzej. – Tak się złożyło – broni Roberta Lewandowskiego Kamil Kołsut, wskazując, że najlepszy polski piłkarz nie miał szans podreperować wyniku meczu z Austrią.

 

Kołsut ocenia też szanse Polski podczas jutrzejszego meczu z Francją oraz wskazuje, że Francja nie strzeliła jeszcze ani jednego gola. Opisuje też strategię trenera Francuzów podczas tego turnieju.

 

„Rzecz w tym” to codzienny podcast Rzeczpospolitej, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

More episodes

View all episodes

  • 7. Czy Kraków to Waterloo prezesa Kaczyńskiego?

    16:09
    Czym jest krakowski kryzys dla Prawa i Sprawiedliwości? Czy to test autorytetu prezesa Kaczyńskiego? Bo w Krakowie, choć to nie wewnętrzna wojna, to jednak bunt w partii.Łukasz Kmita – protegowany prezesa – jest odrzucany przez część działaczy. Przez kogo i dlaczego? Jak się rozwinie ten bunt? I jakie będą jego skutki? Czy PiS straci Małopolskę? A może będzie odwrotnie? Ponowne wybory plus lojalność elektoratu przyniosą sukces i uspokojenie w partii? Trudno powiedzieć. Piłka się toczy w nieznane, rozgrywana przez zwaśnione frakcje Beaty Szydło i Ryszarda Terleckiego. Wszyscy czekają na finał, którym może być wzmocnienie dyscypliny, albo podział na prawicy.
  • 6. Francja u progu rewolucji. Czy Polska przejmie wiodącą rolę w Unii Europejskiej?

    15:38
    Dzisiaj cała Europa jest przejęta tym co wydarzyło się we Francji. Zjednoczenie Narodowe zdobyło ponad 33 proc. głosów i wygrało I turę wyborów parlamentarnych. To jednak nie koniec gry bowiem zgodnie z francuską ordynacją, jeśli nikt nie uzyska w pierwszej turze większości głosów, do drugiej tury przechodzą wszyscy ci, którzy uzyskali poparcie ponad 12,5 proc. głosów uprawnionych. Wszystko rozstrzygnie się 7 lipca. Dzisiejszym gościem podcastu „Rzecz w tym” był Jędrzej Bielecki – dziennikarz działu zagranicznego Rzeczpospolitej. Bielecki w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską ocenia, że wygrana Marine le Pen to potencjalnie cofnięcie progresu Unii Europejskiej o wiele lat, a także fatalna wiadomość dla Polski zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie. Bielecki ocenia, że w obecnej sytuacji de facto nie ma kto przewodzić Unii Europejskiej. Dopytywany czy może to być szansa dla Polski i dla Donalda Tuska na przejęcie wiodącej roli we wspólnocie, dziennikarz odpowiada, że jest sceptyczny. Jakie teraz scenariusze mogą rozegrać się we Francji? Druga tura już 7 lipca, w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki analizuje możliwe opcje dla Europy, Francji i dla Polski. 
  • 5. Co Andrzej Duda załatwił w Chinach?

    18:59
    Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach. Przyjęty przez całą komunistyczną elitę z przewodniczącym Xi Jingpingiem na czele. Zyskał nawet oficjalne miano przyjaciela. Jedni tę wizytę chwalą, inni ją krytykują. Bo biznes biznesem, wizy wizami, a Xi to przecież sojusznik Putina i główny wróg Ameryki. Dobrze więc dla Polski, gdy Duda ściska dłonie chińskich notabli, czy źle? Działa w naszym interesie, czy idzie ścieżką Orbana?Gość Bogusława Chraboty profesor Bogdan Góralczyk uważa, że „Chin ignorować nie można i jesteśmy na nie skazani. A polityka zawsze ma związek z gospodarką. Kto o tym wie najlepiej? Oczywiście Stany Zjednoczone“Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.
  • 4. Dr Maciej Lasek: Harmonogramy poprzedników były całkiem nierealne. Pierwsze prace budowlane w CPK w 2026 roku

    24:53
    Idea CPK jak się okazuje nie została do końca pogrzebana. Rząd Donalda Tuska projekt pociągnie, choć z licznymi zmianami. Zamiast CPK - lotnisko krajowe w Baranowie, sieć kolejowa zamiast tzw. szprych do wszystkich dużych polskich miast i to szybko - 100 minut do każdego z nich. Cały projekt do 2035 roku. Ale wiele pytań pozostaje otwartych. I na nie, specjalnie dla czytelników „Rzeczpospolitej“, odpowiada dr Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w Tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.
  • 3. CPK powstanie, Donald Tusk przejął projekt PiS. Dlaczego tak długo z tym zwlekał?

    17:53
    Premier Donald Tusk rozwiał w środę wszelkie wątpliwości w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powstanie lotnisko w Baranowie, przetrwa Lotnisko Chopina, a rozbudowane zostanie lotnisko w Modlinie. O to, czy zdecydował Excel, czy polityka, w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz W tym” Michał Płociński pyta Krzysztofa Kowalczyka, szefa działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.„Wystarczyło czytać »Rzeczpospolitą«, bo o wszystkim tym opowiadał już na naszych łamach Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ws. CPK” – mówi Krzysztof Kowalczyk. Ale po chwili dodaje, że jednak dowiedzieliśmy się w środę jednej nowej, ciekawej rzeczy: rząd ma wstępne plany dotyczące tego, co dalej z Lotniskiem Chopina. „To dobrze, że ona przetrwa, bo miejsce lotnisko, taki odpowiednik londyńskiego City Airport, bardzo nam się przyda z biznesowego punktu widzenia” – ocenia. Krzysztof Kowalczyk zapytany został także o to, dlaczego premier Donald Tusk tak długo jednak zwlekał z rozwianiem wszelkich wątpliwości dotyczących planów nowego rządu wobec CPK. „Odpowiedzią jest polityka” – tłumaczy. Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w Tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.
  • 2. Impulsywne zakupy Mariusza Błaszczaka. Dlaczego NIK skrytykowała MON z czasów rządu PiS

    22:23
    Jak donosi we wtorek „Rzeczpospolita”, Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie za 2023 rok wystawiła negatywną ocenę Ministerstwu Obrony Narodowej. Co to znaczy, jakie to ma konsekwencje? O to w najnowszym odcinku podcastu Michał Szułdrzyński pytał Marka Kozubala, dziennikarza działu krajowego „Rzeczpospolitej” od lat zajmującego się tematyką obronności i wojska. Zdaniem Kozubala poprzednia władza, którą oceniała NIK, miała tendencję do nietransparentnego i „impulsywnego” dokonywania zakupów zbrojeniowych. Z jednej strony polska armia potrzebuje ciężkiego sprzętu, zaś z drugiej system zakupów jest nietransparentny - uważa.Dziennikarz był też pytany o uzbrojenie osobiste żołnierzy na granicy z Białorusią oraz o to, czy w ogóle polscy żołnierze powinni odbywać tam służbę.
  • 22. Donald Tusk premierem, koniec władzy PiS. "Andrzej Duda też chyba nie będzie przeszkadzał"

    28:46
    "Donald Tusk jest politykiem wagi ciężkiej. Prezydent Andrzej Duda chyba zrozumiał, że wejście w konflikt z nowym premierem, będzie go bardzo dużo kosztować. A nie musi już raczej nic udowadniać Jarosławowi Kaczyńskiemu" - mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście "Rzecz W Tym".
  • 21. Sejmowe komisje śledcze na tropie afer PiS. "Jarosław Kaczyński już nigdy więcej rządzić nie będzie"

    23:48
    "Prawo i Sprawiedliwość już teraz krwawi. Kolejne, dotkliwe rany zadadzą sejmowe komisje śledcze do spraw nielegalnych podsłuchów pegasusem, wyborów kopertowych i afery wizowej. Ale PiS to duży, polityczny zwierz, agonia będzie trwać miesiącami. Komisje zakończą polityczną karierę Jarosława Kaczyńskiego" - mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście "Rzecz W Tym".