Share

cover art for Czy Kraków to Waterloo prezesa Kaczyńskiego?

Rzecz w Tym

Czy Kraków to Waterloo prezesa Kaczyńskiego?

Season 3, Ep. 7

Czym jest krakowski kryzys dla Prawa i Sprawiedliwości? Czy to test autorytetu prezesa Kaczyńskiego? Bo w Krakowie, choć to nie wewnętrzna wojna, to jednak bunt w partii.


Łukasz Kmita – protegowany prezesa – jest odrzucany przez część działaczy. Przez kogo i dlaczego? Jak się rozwinie ten bunt? I jakie będą jego skutki? Czy PiS straci Małopolskę? A może będzie odwrotnie? Ponowne wybory plus lojalność elektoratu przyniosą sukces i uspokojenie w partii? Trudno powiedzieć.


Piłka się toczy w nieznane, rozgrywana przez zwaśnione frakcje Beaty Szydło i Ryszarda Terleckiego. Wszyscy czekają na finał, którym może być wzmocnienie dyscypliny, albo podział na prawicy.

More episodes

View all episodes

  • 9. Dlaczego Brytyjczycy zagłosowali na ciepłą wodę w kranie, a w USA wraca Trump?

    15:35
    Jak po wyborach zmieni się Wielka Brytania? Dlaczego Partia Pracy musiała aż 14 lat czekać na powrót do władzy? I czy w USA też czeka nas na jesieni polityczna zmiana warty i powrót Donalda Trumpa? A może Joe Biden jednak się wycofa? O to, w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”, Michał Płociński pyta Jędrzeja Bieleckiego z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.W tym roku 4 lipca świętują nie tylko Amerykanie, ale i ich anglosascy bracia zza Atlantyku – w Wielkiej Brytanii również święto demokracji, czyli wybory parlamentarne. Rozpisane z zaskoczenia przez dołującego w sondażach premiera Rishiego Sunaka. Dlaczego Partia Konserwatywna właściwie sama z siebie postanowiła popełnić polityczne samobójstwo i oddać władzę w ręce laburzystów?– Rishi Sunak nie musiał tych wyborów teraz rozpisywać. Mogły się one odbyć nawet w styczniu przyszłego roku, w znacznie lepszej sytuacji dla Partii Konserwatywnej. Ale to samo widzimy u prezydenta Macrona, który podjął podobną decyzję, bo uznał, że skoro w 2017 roku wbrew wszystkim założył nową partię, wyszedł z Partii Socjalistycznej i został prezydentem, więc jest genialny, to dlaczego więc tym razem miałoby to się nie udać? Myślę, że jak jesteś tak wysoko, u szczytów władzy i zrobiłeś tak wiele, to bardzo trudno cię przekonać, że możesz nie mieć racji – mówi Jędrzej Bielecki.A jak to wszystko wygląda w szerszym obrazku: co powrót do władzy laburzystów, przeciwnych wcześniej brexitowi, oznacza dla stosunków brytyjsko-unijnych? Tu Jędrzej Bielecki nie ma wątpliwości: brexit jest nie do odwrócenia, a na pewno nie przez najbliższe kilkadziesiąt lat. – W Wielkiej Brytanii panuje ogromne zmęczenie tymi ośmioma laty negocjacji i zawiedzionych nadziei. Panuje świadomość, że w Unii nikt na nich nie czeka. I gdyby mieli wrócić, to warunki, na jakich by wracali, byłyby nieporównywalnie gorsze niż te, które mieli – tłumaczy Jędrzej Bielecki, a więcej o tym pisze w najbliższym magazynie „Plus Minus”, weekendowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.Poza tym w podcaście dziennikarze rozmawiali o USA. Czy po fatalnej debacie prezydenckiej Joe Biden ulegnie apelom liberalnych mediów i przekaże pałeczkę komuś młodszemu, kto miałby większe szanse w starciu z Donaldem Trumpem? – Moim zdaniem on się nie wycofa. Dlatego że to jest część charakteru człowieka, który zaszedł tak wysoko. To jest pewien upór, pewne przeświadczenie, że wbrew innym podejmowałem decyzje, które zaprowadziły mnie tak daleko – ocenia Bielecki.A dlaczego, kiedy w Wielkiej Brytanii to lewica przejmuje pałeczkę od konserwatystów, w USA do władzy z dużym prawdopodobieństwem wróci mocno prawicowy Trump, odbierając władzę liberałom? Na ten temat, jak i o tym, czego z okazji obchodzonego w USA 4 lipca Dnia Niepodległości warto życzyć Ameryce, dziennikarze rozmawiają w dalszej części podcastu „Rzecz w tym”.
  • 8. Niemcy jak nawrócony grzesznik, który chce by go wszyscy chwalili

    22:35
    Chociaż Olaf Scholz z Warszawy wyjechał, niesmak pozostał. W sprawie historii niemiecki kanclerz nie wykazał się kreatywnością - tą kreatywnością, jak to określił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Radosław Sikorski, której oczekiwał polski rząd. 
  • 6. Francja u progu rewolucji. Czy Polska przejmie wiodącą rolę w Unii Europejskiej?

    15:38
    Dzisiaj cała Europa jest przejęta tym co wydarzyło się we Francji. Zjednoczenie Narodowe zdobyło ponad 33 proc. głosów i wygrało I turę wyborów parlamentarnych. To jednak nie koniec gry bowiem zgodnie z francuską ordynacją, jeśli nikt nie uzyska w pierwszej turze większości głosów, do drugiej tury przechodzą wszyscy ci, którzy uzyskali poparcie ponad 12,5 proc. głosów uprawnionych. Wszystko rozstrzygnie się 7 lipca. Dzisiejszym gościem podcastu „Rzecz w tym” był Jędrzej Bielecki – dziennikarz działu zagranicznego Rzeczpospolitej. Bielecki w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską ocenia, że wygrana Marine le Pen to potencjalnie cofnięcie progresu Unii Europejskiej o wiele lat, a także fatalna wiadomość dla Polski zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie. Bielecki ocenia, że w obecnej sytuacji de facto nie ma kto przewodzić Unii Europejskiej. Dopytywany czy może to być szansa dla Polski i dla Donalda Tuska na przejęcie wiodącej roli we wspólnocie, dziennikarz odpowiada, że jest sceptyczny. Jakie teraz scenariusze mogą rozegrać się we Francji? Druga tura już 7 lipca, w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki analizuje możliwe opcje dla Europy, Francji i dla Polski. 
  • 5. Co Andrzej Duda załatwił w Chinach?

    18:59
    Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach. Przyjęty przez całą komunistyczną elitę z przewodniczącym Xi Jingpingiem na czele. Zyskał nawet oficjalne miano przyjaciela. Jedni tę wizytę chwalą, inni ją krytykują. Bo biznes biznesem, wizy wizami, a Xi to przecież sojusznik Putina i główny wróg Ameryki. Dobrze więc dla Polski, gdy Duda ściska dłonie chińskich notabli, czy źle? Działa w naszym interesie, czy idzie ścieżką Orbana?Gość Bogusława Chraboty profesor Bogdan Góralczyk uważa, że „Chin ignorować nie można i jesteśmy na nie skazani. A polityka zawsze ma związek z gospodarką. Kto o tym wie najlepiej? Oczywiście Stany Zjednoczone“Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.
  • 4. Dr Maciej Lasek: Harmonogramy poprzedników były całkiem nierealne. Pierwsze prace budowlane w CPK w 2026 roku

    24:53
    Idea CPK jak się okazuje nie została do końca pogrzebana. Rząd Donalda Tuska projekt pociągnie, choć z licznymi zmianami. Zamiast CPK - lotnisko krajowe w Baranowie, sieć kolejowa zamiast tzw. szprych do wszystkich dużych polskich miast i to szybko - 100 minut do każdego z nich. Cały projekt do 2035 roku. Ale wiele pytań pozostaje otwartych. I na nie, specjalnie dla czytelników „Rzeczpospolitej“, odpowiada dr Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w Tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.
  • 3. CPK powstanie, Donald Tusk przejął projekt PiS. Dlaczego tak długo z tym zwlekał?

    17:53
    Premier Donald Tusk rozwiał w środę wszelkie wątpliwości w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powstanie lotnisko w Baranowie, przetrwa Lotnisko Chopina, a rozbudowane zostanie lotnisko w Modlinie. O to, czy zdecydował Excel, czy polityka, w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz W tym” Michał Płociński pyta Krzysztofa Kowalczyka, szefa działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.„Wystarczyło czytać »Rzeczpospolitą«, bo o wszystkim tym opowiadał już na naszych łamach Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ws. CPK” – mówi Krzysztof Kowalczyk. Ale po chwili dodaje, że jednak dowiedzieliśmy się w środę jednej nowej, ciekawej rzeczy: rząd ma wstępne plany dotyczące tego, co dalej z Lotniskiem Chopina. „To dobrze, że ona przetrwa, bo miejsce lotnisko, taki odpowiednik londyńskiego City Airport, bardzo nam się przyda z biznesowego punktu widzenia” – ocenia. Krzysztof Kowalczyk zapytany został także o to, dlaczego premier Donald Tusk tak długo jednak zwlekał z rozwianiem wszelkich wątpliwości dotyczących planów nowego rządu wobec CPK. „Odpowiedzią jest polityka” – tłumaczy. Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w Tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.
  • 2. Impulsywne zakupy Mariusza Błaszczaka. Dlaczego NIK skrytykowała MON z czasów rządu PiS

    22:23
    Jak donosi we wtorek „Rzeczpospolita”, Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie za 2023 rok wystawiła negatywną ocenę Ministerstwu Obrony Narodowej. Co to znaczy, jakie to ma konsekwencje? O to w najnowszym odcinku podcastu Michał Szułdrzyński pytał Marka Kozubala, dziennikarza działu krajowego „Rzeczpospolitej” od lat zajmującego się tematyką obronności i wojska. Zdaniem Kozubala poprzednia władza, którą oceniała NIK, miała tendencję do nietransparentnego i „impulsywnego” dokonywania zakupów zbrojeniowych. Z jednej strony polska armia potrzebuje ciężkiego sprzętu, zaś z drugiej system zakupów jest nietransparentny - uważa.Dziennikarz był też pytany o uzbrojenie osobiste żołnierzy na granicy z Białorusią oraz o to, czy w ogóle polscy żołnierze powinni odbywać tam służbę.
  • 1. Kto jest winien porażki Polski na Euro?

    19:58
    Dlaczego nasze nadzieje na sukces w piłkarskim Euro znowu okazały się płonne? Czy ryzykowne okazało się wprowadzenie na boisko Roberta Lewandowskiego w meczu z Austrią? Kto jest winny zapaści w polskiej piłce nożnej? O sportowych emocjach w najnowszym odcinku podcastu Rzeczpospolitej „Rzecz w tym” Marzena Tabor-Olszewska rozmawiała z szefem serwisu sport rp.pl Kamilem Kołsutem. Ostatnie dni dla całej Rzeczpospolitej to przede wszystkim emocje piłkarskie. Za sprawą Euro – od nowa odżyły nasze nadzieje na sportowe sukcesy. Już dzisiaj wiemy, że te nadzieje okazały się w dużej mierze płonne. Polska reprezentacja przegrała dwa pierwsze mecze, a jutrzejszy – z reprezentacją Francji wydaje się być najtrudniejszym w całej fazie grupowej. Znowu polska drużyna rozgrywa turniej w trybie: mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Kamil Kołsut w podcaście „Rzecz w tym” wskazuje z imienia i nazwiska winnych trudnej sytuacji w polskiej piłce nożnej – nie jest to jednak żaden z graczy, ani obecny trener polskiej drużyny. Dziennikarz Rzeczpospolitej jasno wskazuje kto ponosi winę za lata zaniedbań w PZPN. Gość podcastu „Rzecz w tym” jasno określa też swoje zadanie na temat wprowadzenia Roberta Lewandowskiego na boisko podczas meczu z Austrią. Przypomnijmy – był to trudny moment dla polskiej drużyny, a później było już tylko gorzej. – Tak się złożyło – broni Roberta Lewandowskiego Kamil Kołsut, wskazując, że najlepszy polski piłkarz nie miał szans podreperować wyniku meczu z Austrią. Kołsut ocenia też szanse Polski podczas jutrzejszego meczu z Francją oraz wskazuje, że Francja nie strzeliła jeszcze ani jednego gola. Opisuje też strategię trenera Francuzów podczas tego turnieju. „Rzecz w tym” to codzienny podcast Rzeczpospolitej, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.