Share

cover art for Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej

Rzeczpospolita Rozmowy

Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej

Prawo aborcyjne ma stwarzać nam poczucie bezpieczeństwa i to bezpieczeństwo po prostu zapewniać - mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

More episodes

View all episodes

 • Paweł Śliz, poseł Polski 2050

  16:48
  Mamy prezydenta, który zaznacza, że poszczególnych ustaw podpisywać nie będzie. Ciężko się pracuje - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką poseł Polski 2050, Paweł Śliz, członek komisji śledczej ds. Pegasusa.
 • Dorota Kolarska, kandydatka Partii Razem do PE

  19:01
  Trzeba przyznać, że Parlament Europejski często postrzegany jest jako cmentarzysko politycznych słoni. I niestety listy do PE też tak trochę wyglądają. Dla mnie super elementem tej kampanii jest poczucie, że ludzie chcą zobaczyć zmianę – także na poziomie osobowym - powiedziała Dorota Kolarska, partia Razem, kandydatka do PE.
 • Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku

  29:09
  Jeśli chodzi o przekaz i wizerunek, to pan prezydent Duda znalazł się w otoczeniu wybitnych, niedemokratycznych przywódców. Sam fakt tak wylewnych kondolencji dla człowieka, który miał przydomek „Rzeźnik z Teheranu” jest absolutnie fatalną sytuacją, jeśli chodzi o postrzeganie Polski na świecie - powiedział dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, odnosząc się do tego, że prezydent oświadczył, iż jest głęboko poruszony wiadomością o tym, że Ebrahim Raisi zginął w katastrofie lotniczej.
 • Dr Witold Sokała, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

  17:24
  Dr Witold Sokała, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i analityk Fundacji Po.Int, wyjaśniał w "Rzecz o Prawie", jak cennym „aktywem wywiadowczym” mógł być Tomasz Szmydt, który niedawno, jeszcze jako sędzia, wyjechał na Białoruś, by tam wystąpić azyl. Dr Sokała przyznał, że jest przerażony tym, jak wiele „dzwonków alarmowych” mogących świadczyć o agenturalnej działalności Szmydta przez lata bagatelizowano.– Powszechnym nieporozumieniem jest przekonanie, że agent musi być uplasowany w służbach specjalnych, w MSZ, w sztabie generalnym, u prezydenta. Tymczasem nie, cenniejsze źródła i łatwiejsze to prowadzenia znajdują się w instytucjach, których amator nie kojarzy ze szpiegostwem. Sądy do nich należą – tłumaczył dr Witold Sokała.– Czy powinniśmy obawiać się, że mamy drugiego Szmydta? – pytała prowadzącą program. – Obawiam się, że mamy całą siatkę – odpowiedział ekspert.
 • Sędzia Anna Wypych-Knieć, SSP „Iustitia”

  20:13
  Członkini Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i zarazem sędzia orzekająca w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w Warszawie była gościem magazynu „Rzecz o Prawie”. Tematem rozmowy był „zgniły kompromis”, jak część środowiska sędziowskiego nazwała zmiany dokonane przez Senat w nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o dopuszczenie tzw. neosędziów do kandydowania do nowej Rady, co ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm wykluczała. Senacka poprawka ma zapewnić przychylność głowy państwa i brak weta wobec ustawy.W pierwszej kolejności należałoby zablokować możliwość działania obecnej neo-KRS. Ustrój Rady nie jest dziś najbardziej palącym problemem wymiaru sprawiedliwości do rozwiązania - mówiła sędzia.Jak zaznaczyła, to nie ustrój KRS jest obecnie najbardziej palącym problemem do załatwienia. Jest nim natomiast kwestia statusu neosędziów i funkcjonowanie rady, które należałoby zablokować. A potem przejść do kompleksowego uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości.– Neo-KRR, choć sądy i trybunały potwierdziły, że została ukształtowana w sposób niezgodny z konstytucją, nadal działa i ma pełen dostęp do e-nominacji, czyli systemu elektronicznego, w którym chętni na wolne miejsce sędziowskie mogą zgłaszać swoje kandydatury. Ten dostęp należy jej odciąć, bo nie jest organem uprawnionym do tego, bo go posiadać – stwierdziła przedstawicielka Iustitii. Przypomniała też, że Iustitia już dwa miesiące temu złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków neo-KRS. Nic się jednak w tej sprawie nie zadziało. Na pytanie Ewy Szadkowskiej o bierność Adama Bodnara w tej kwestii, sędzia odpowiedziała:– To pytanie do pana ministra, dlaczego nie korzysta z możliwości, które posiada, a które nie wymagają przepisów ustawy.
 • Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy

  18:57
  PiS cały czas musi udowadniać, że jest partią, która osiąga wyniki, dające jej nadzieje na to, że kiedyś wróci do władzy - powiedział Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Wybory do PE może nie wzbudzają takich emocji w społeczeństwie, ale partie polityczne podeszły do nich bardzo na poważnie, o czym świadczą składy list - zaznaczył.
 • Robert Rynkun-Werner, adwokat

  11:53
  Gościem programu był dr Robert Rynkun-Werner, który odniósł się do zapowiedzi premiera Donalda Tuska o powołaniu specjalnej komisji do spraw rosyjskich wpływów i szpiegostwa. Adwokat podkreślił, że zasadniczą kwestią jest skład komisji, jej merytoryczna obudowa oraz to, kto będzie jej doradcami, gdyż ma to duże znaczenie, czy są to teoretycy, czy praktycy. “Wsparcie to jest bardzo ważne” – zaznaczył.W poprzedniej ustawie, przygotowanej przez PiS w poprzedniej kadencji, chciano skupić wszystkie uprawnienia w jednym miejscu. “To miała być taka ‘święta inkwizycja’, czyli instytucja łącząca oskarżenie, osądzenie i wykonanie kary, co ewidentnie naruszało konstytucję. Takie komisje nie mogą funkcjonować, to nie jest sąd” – podkreślił adwokat.
 • Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich

  14:03
  Gościem magazynu „Rzecz o Prawie” prowadzonego przez Tomasza Pietrygę był prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. W rozmowie zapowiedział, że nie będzie angażował się w rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w składach orzekających znajdą się tzw. sędziowie dublerzy. Profesor Wiącek odniósł się również do sprawy byłego sędziego Tomasza Szmydta, który zbiegł na Białoruś.“Jeśli potwierdziłyby się zarzuty o szpiegostwo, byłoby to niezwykle niepokojące z punktu widzenia spraw, w których ten sędzia orzekał. Są to sprawy, w których wykorzystywane były dokumenty o najwyższych klauzulach tajności. Jeśli zarzuty te zostałyby potwierdzone, uważam, że należałoby zweryfikować te rozstrzygnięcia w stosowanych procedurach” – stwierdził prof. Wiącek. Zdaniem rzecznika, sprawa Szmydta obnażyła pewną słabość dotyczącą weryfikacji kandydatów na sędziów. “Sędziowie nie są poddawani żadnej procedurze sprawdzającej i uzyskują z mocy prawa dostęp do wszystkich informacji niejawnych, nawet tych obwarowanych najwyższymi klauzulami. Jest to sytuacja, która powinna zainspirować do dyskusji na ten temat. Należy wprowadzić zmiany, które pozwoliłyby na weryfikację kandydatów na sędziów pod kątem okoliczności upoważniających do dostępu do informacji niejawnych” – powiedział prof. Wiącek.
 • Dr Bartosz Rydliński, politolog

  17:20
  W kampanii europejskiej tematyka europejska nie pojawia się powszechnie. Nie mówimy o tym, jaki jest sens tych wyborów i ich doniosłość. Nie doceniamy roli i znaczenia wyborów do Parlamentu Europejskiego - powiedział dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.