Share

cover art for Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku

Rzeczpospolita Rozmowy

Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku

Myślę, że Szymonowi Hołowni ktoś źle doradza, wyniki stoją w miejscu. Trochę są do przodu, ale to nie jest progres. Może okazać się, że kampania w wyborach do PE zweryfikuje Trzecią Drogę bardzo mocno - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. marketingu politycznego.

More episodes

View all episodes

 • mec. Sławomir Paruch z kancelarii PCS Legal

  16:49
  Gościem w magazynie „Rzecz o Prawie” był mec. Sławomir Paruch z kancelarii PCS Legal. Mecenas ocenił nowe rozwiązania prawne dotyczące sygnalistów,m.in. w kontekście afery wokół Funduszu Sprawiedliwości.Zwrócił również uwagę na problemy związane z tworzeniem mechanizmów ustalania płacy minimalnej. Polska musi najpóźniej jesienią wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie. Według Sławomira Parucha warto przyjrzeć się szeroko całemu systemowi, aby uniknąć dodatkowych zakłóceń na rynku.
 • dr Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

  11:52
  Gościem programu był dr Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Omówił regulacje prawne dotyczące obecności krzyża w przestrzeni publicznej.Gość Tomasza Pietrygi zauważył, że ochrona krzyża nie jest jednolita w Europie. Niemniej jednak, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wskazuje, że obecność krzyża w publicznych szkołach nie narusza praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami, a także prawa do wolności religijnej. Wiele krajów europejskich podąża tą drogą, chroniąc krzyż w przestrzeni publicznej.
 • Dr Karolina Zioło-Pużuk, kandydatka Lewicy do PE

  10:56
  - W Parlamencie Europejskim chce się skupić dokładnie na tym, na czym skupiam się przez większą część mojego życia zawodowego, czyli przede wszystkim na edukacji i na sprawach ludzi młodych — mówiła w rozmowie z Michałem Kolanko, dr Karolina Zioło-Pużuk, kandydatka Lewicy do europarlamentu.
 • Radosław Fogiel, poseł PiS

  11:33
  My się nie mamy czego obawiać, jeżeli chodzi o sprawę Funduszu Sprawiedliwości, PiS z tym związków nie ma. Cokolwiek by to miało nie być, bo ta sprawa – mam wrażenie – wymaga kilku zastrzeżeń (…) Mamy do czynienia z czymś, co ewidentnie ma przejawy gry politycznej (…) Uważam, że nie jest przypadkiem, że ta sprawa się teraz pojawia - powiedział Radosław Fogiel, poseł PiS, w rozmowie z Michałem Kolanką.
 • Paweł Śliz, poseł Polski 2050

  16:48
  Mamy prezydenta, który zaznacza, że poszczególnych ustaw podpisywać nie będzie. Ciężko się pracuje - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką poseł Polski 2050, Paweł Śliz, członek komisji śledczej ds. Pegasusa.
 • Dorota Kolarska, kandydatka Partii Razem do PE

  19:01
  Trzeba przyznać, że Parlament Europejski często postrzegany jest jako cmentarzysko politycznych słoni. I niestety listy do PE też tak trochę wyglądają. Dla mnie super elementem tej kampanii jest poczucie, że ludzie chcą zobaczyć zmianę – także na poziomie osobowym - powiedziała Dorota Kolarska, partia Razem, kandydatka do PE.
 • Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku

  29:09
  Jeśli chodzi o przekaz i wizerunek, to pan prezydent Duda znalazł się w otoczeniu wybitnych, niedemokratycznych przywódców. Sam fakt tak wylewnych kondolencji dla człowieka, który miał przydomek „Rzeźnik z Teheranu” jest absolutnie fatalną sytuacją, jeśli chodzi o postrzeganie Polski na świecie - powiedział dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, odnosząc się do tego, że prezydent oświadczył, iż jest głęboko poruszony wiadomością o tym, że Ebrahim Raisi zginął w katastrofie lotniczej.
 • Dr Witold Sokała, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

  17:24
  Dr Witold Sokała, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i analityk Fundacji Po.Int, wyjaśniał w "Rzecz o Prawie", jak cennym „aktywem wywiadowczym” mógł być Tomasz Szmydt, który niedawno, jeszcze jako sędzia, wyjechał na Białoruś, by tam wystąpić azyl. Dr Sokała przyznał, że jest przerażony tym, jak wiele „dzwonków alarmowych” mogących świadczyć o agenturalnej działalności Szmydta przez lata bagatelizowano.– Powszechnym nieporozumieniem jest przekonanie, że agent musi być uplasowany w służbach specjalnych, w MSZ, w sztabie generalnym, u prezydenta. Tymczasem nie, cenniejsze źródła i łatwiejsze to prowadzenia znajdują się w instytucjach, których amator nie kojarzy ze szpiegostwem. Sądy do nich należą – tłumaczył dr Witold Sokała.– Czy powinniśmy obawiać się, że mamy drugiego Szmydta? – pytała prowadzącą program. – Obawiam się, że mamy całą siatkę – odpowiedział ekspert.
 • Sędzia Anna Wypych-Knieć, SSP „Iustitia”

  20:13
  Członkini Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i zarazem sędzia orzekająca w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w Warszawie była gościem magazynu „Rzecz o Prawie”. Tematem rozmowy był „zgniły kompromis”, jak część środowiska sędziowskiego nazwała zmiany dokonane przez Senat w nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o dopuszczenie tzw. neosędziów do kandydowania do nowej Rady, co ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm wykluczała. Senacka poprawka ma zapewnić przychylność głowy państwa i brak weta wobec ustawy.W pierwszej kolejności należałoby zablokować możliwość działania obecnej neo-KRS. Ustrój Rady nie jest dziś najbardziej palącym problemem wymiaru sprawiedliwości do rozwiązania - mówiła sędzia.Jak zaznaczyła, to nie ustrój KRS jest obecnie najbardziej palącym problemem do załatwienia. Jest nim natomiast kwestia statusu neosędziów i funkcjonowanie rady, które należałoby zablokować. A potem przejść do kompleksowego uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości.– Neo-KRR, choć sądy i trybunały potwierdziły, że została ukształtowana w sposób niezgodny z konstytucją, nadal działa i ma pełen dostęp do e-nominacji, czyli systemu elektronicznego, w którym chętni na wolne miejsce sędziowskie mogą zgłaszać swoje kandydatury. Ten dostęp należy jej odciąć, bo nie jest organem uprawnionym do tego, bo go posiadać – stwierdziła przedstawicielka Iustitii. Przypomniała też, że Iustitia już dwa miesiące temu złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków neo-KRS. Nic się jednak w tej sprawie nie zadziało. Na pytanie Ewy Szadkowskiej o bierność Adama Bodnara w tej kwestii, sędzia odpowiedziała:– To pytanie do pana ministra, dlaczego nie korzysta z możliwości, które posiada, a które nie wymagają przepisów ustawy.