Share

cover art for Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa

Rzeczpospolita Rozmowy

Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa

Rozumiem, że Łukasz Gibała przyjmie każde poparcie. Nie zdziwię się, jak zaraz okaże się, że Konfederacja go popiera. Już był przecież w PO, u Palikota, chciał współpracować z Polską 2050, teraz go popiera PiS, ma na listach Razem. Ma wszystkich - stwierdził Aleksander Miszalski, poseł, kandydat KO na prezydenta Krakowa.

More episodes

View all episodes

 • Patrycja Grzebyk, profesor Uniwersytetu Warszawskieg

  16:15
  Gościem magazynu była dr hab. Patrycja Grzebyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego. Przyczynkiem do rozmowy był niedawny wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania liderów Hamasu oraz czołowych polityków Izraela, w tym premiera Benjamina Netanyahu.  Ekspertka wyjaśniła, jakie mogą być konsekwencje wniosku i dlaczego formułowane oceny, iż oto stawia się w jednym szeregu terrorystów i przedstawicieli demokratycznego kraju są nieuprawnione i krzywdzące dla MTK.- Trybunał ma rozliczać tych, którzy dokonują zbrodni bez względu, czy są przedstawicielami państwa, grupy terrorystycznej czy też działają na własną rękę - przypomniała prof. Patrycja Grzebyk zaznaczając, że prokurator nie mógł skupić się na zbrodniach tylko jednej ze stron konfliktu.
 • Iga Dolipska, prezeska i co-founderka Supesu Recruitment

  17:15
  Iga Dolipska, prawniczka i zarazem headhunterka była gościem magazynu „Rzecz o Prawie”. Tematem rozmowy były zachodzące na rynku zmiany, obejmujące m.in. oczekiwania wobec pracodawców. Jak pokazał opublikowany niedawno raport Supesu Recruitment, prawnicy, dla których najbardziej oczekiwanym benefitem byłby czterodniowy tydzień pracy, najwyraźniej mają dość wykonywania obowiązków niemal non-stop.  - Przyjęło się, że w tej branży tak jest. Pytanie, czy rzeczywiście tak musi być - zaznaczyła Dolipska, przypominając, że rozwój nowych technologii, w tym zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli zautomatyzować część procesów i ograniczyć zadania. Największą barierą do pokonania wydaje się zatem ta mentalna.Prezeska Supesu Recruitment stwierdziła, że po pandemii wrócił rynek pracownika i to kancelarie muszą się dziś bić o najlepszych prawników. Ich menadżerowie powinni zatem lepiej wsłuchiwać się w potrzeby kadry, zwłaszcza, że młodzi prawnicy nie mają dziś większych oporów przed zmianą pracy na taką, która będzie im bardziej odpowiadać. - Średnio co dwa lata rozglądają się za zmianą kancelarii i niekoniecznie chodzi o lepsze zarobki - zaznaczyła Iga Dolipska.
 • Agnieszka Holland, reżyser

  39:24
  Emocje strachu i rasizmu, które wyrażają się w niektórych sondażach, zostały rozbudzone niestety przez władzę, na którą głosowałam przed wyborami do PE. One się rozprzestrzeniają jak ogień w suchym lesie (…) Jeśli dojdzie do kolejnej śmierci na tle rasistowskim albo tle paniki moralnej wokół granicy, to odpowiedzialność za to poniosą wszyscy, którzy identyfikują się z demokratyczną władzą - zaznaczyła Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka.
 • Jarosław Rzepa, poseł PSL

  18:42
  Kluczowe jest to, czy z Polską 2050 będziemy umieli znaleźć kompromisy i powiedzieć sobie jasno, że chcemy współpracy i partnerstwa na równych zasadach. Z jednej i z drugiej strony musimy być w to wszystko zaangażowani. Nie może być tak, że jedni jadą na plecach drugich - powiedział Jarosław Rzepa, poseł PSL.
 • Marcin Duma, szef IBRiS

  23:34
  Trzy mniejsze partie koalicji rządzącej nie były w stanie zaprezentować znaczących wyróżników w trakcie ostatnich miesięcy rządów. Całą sferę informacyjną oraz reprezentacyjną rządu zdominował Donald Tusk (…) Wyborcy stanęli przed prostym wyborem – albo oryginał albo jedna z trzech kopii. Do takiej roli sprowadził Donald Tusk swoich współkoalicjantów - ocenił Marcin Duma, szef pracowni IBRiS.
 • Joanna Mucha, wiceminister edukacji

  21:52
  - Ludzie oczekują po nas, czyli po koalicji 15 października zbudowania dobrego, fajnego, ciekawego państwa - komentowała wyniki eurowyborów w rozmowie z Joanną Ćwiek - Joanna Mucha, wiceminister edukacji i posłanka Polski 2050.
 • Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku

  30:27
  Inteligencja tej kampanii polega także na tym, ze Dorota Gawryluk nigdy nie powiedziała, że chciałaby kandydować. To jest granat, w którym zawleczka jest odbezpieczona, ale zawsze można ją włożyć z powrotem (…) Jeżeli faktycznie wystartuje w wyborach prezydenckich, to będzie taktyczną bronią atomową - powiedział dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. marketingu politycznego.
 • Robert Składowski, prezes federacji Przedsiębiorcy.pl

  09:24
  Czy potrzebny jest powszechny samorząd przedsiębiorców?Robert Składowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl o szansach utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego oraz oczekiwań biznesu wobec rządu.
 • dr Dominika Dörre-Kolasa, partner w kancelarii Raczkowski

  12:19
  Czy należy obawiać się ustawy o sygnalistach?Prawniczka wskazała, na jakie najczęstsze problemy napotykają przedsiębiorcy w związku z ochroną danych osobowych. Rozmowa dotyczyła też ustawy o sygnalistach i nowych wyzwaniach jakie staną przed pracodawcami, m.in. przy rekrutacji pracowników.