Share

cover art for Kuken är ingen prestationsmaskin

Relationsrevolutionen

Kuken är ingen prestationsmaskin

•

Är du i besittning av en kuk? Funkar den ibland inte som du önskar? Står inte när den ska, står för ofta, kommer du för snabbt eller inte alls? … Och hur påverkar det här sex - och kärlekslivet? 

Först och främst är du långt ifrån ensam och för det andra: har du tänkt på hur normerande allt kring kukar och erektioner är? Vem eller vad menar att det ska vara möjligt att bli kåt på kommando och att du alltid ska vara uthållig (det vill säga inte komma för ”snabbt”). Mycket av kuk-strul börjar i huvudet: i dina värderande och dömande tankar. 

I dagens avsnitt tar Kalle på sig magister-hatten (hurra!) och pratar manliga sexuella svårigheter med Maria som lär sig massor (och bidrar med lite hon med 😉).

Lyssna och inspireras till ett nytt förhållningssätt till det som kanske tidigare känts svårt att lösa, och skämmigt att prata om. Nu befriar vi kukarna från prestationsångesten!

More episodes

View all episodes

  • Känslor av alla färger vid trauma

    14:59|
    Vi varvar lätt upp i dagens tempo och låter de så kallade röda känslorna ta över. Stress, press och tackla hot. Men vi behöver även få vara i de gröna, återhämtande känslorna där vi känner oss trygga och hittar lugnet.Tisdagens avsnitt handlade om trauman men dagens kortisavsnitt av Relationsrevolutionen är inte ett enkelt sätt att bota dem. Men däremot en mjuk övning i att hitta en väg till självmedkänsla (och Kalle får möta en inre Kurt). Nyfiken? Ja men lyssna då vetja!
  • Trauma, vad är det?

    38:54|
    Vad är trauma och överanvänder vi begreppet idag? Eller är det bra att vi fått ett språk för de olika former av förlust av trygghet, säkerhet och hälsa som traumat kan orsaka? Vad vi uppfattar som traumatiskt kan variera mellan individer och inte heller alla som varit med om ett svårt trauma utvecklar s k posttraumatiskt stressyndrom. Vad kan vara skyddande respektive förvärrande faktorer och hur och var söker du bäst hjälp när du behöver?Maria blir feministiskt putt på att kvinnor fått diagnosen emotionellt instabila och män ptsd. Vad tänker hon om det och hur balanserar Kalle upp detta lite?Dagens avsnitt bjuder också, kanske oväntat, på tankar som rör både Sigmund Freud och Odysseus. Dagens Relationsrevolutionen är för dig som vill förstå mer om dina eller andras eventuella trauman och hur de kan läkas.
  • Ta hand om din sorg

    14:30|
    Veckans korta avsnitt fortsätter på sorgtemat men nu med praktiska tips och råd vad du kan göra när det känns svårt och kanske till och med oöverstigligt. Vi vill också ge lite hopp och pepp för det maratonlopp som sorgen kan kännas som. Detta är också ett bra avsnitt för dig som är ung eller är nära ett barn som sörjer.
  • Att sörja det vi förlorat

    41:43|
    Är det något vi kan vara säkra på så är det att vi alla en dag dör. Och de vi älskar kommer att dö. Trots det kan sorg drabba oss väldigt hårt, och inte bara väcka ledsenhet och förtvivlan utan inte alltför sällan ilska. Sorg är den känslomässiga bearbetningen av en stor förlust, och det kan man känna även i andra situationer än efter ett dödsfall. Till exempel när en relation tar slut, när vi blir av med jobbet eller när kroppen inte längre fungerar som tidigare.Att våga låta känslorna komma är viktigt så att du inte fastnar i stress och avstängning. Men att kunna ta paus från dem för att vara i det dagliga livet är också nödvändigt. Bland annat utifrån Marias bok om sorg för barn och unga pratar Relationsrevolutionen idag om det mest naturliga men samtidigt ofta svåraste som finns: sorg och stor förlust.
  • Relationsrevolutionens bokinköp från Bokmässan

    16:07|
    Veckans kortisavsnitt kommer även det från bokmässan. Efter vår livepodd inför publik sparkade vi av oss skorna på Kalles hotellrum och öppnade bokpåsarna med våra nyförvärv från mässgolvet. Kalle och Maria berättar om tre böcker var som de fallit för och varför. Här finns något för både vuxna, barn och samhällsintresserade (men även en bok om konst slank med). Vet inte vad du ska läsa? Detta avsnitt är för dig!
  • LIVEPODD: Bokmässan 2026

    39:50|
    Vi har varit på bokmässa! I lördagskväll äntrade vi en fullsatt poddscen med härliga lyssnare och kanske några läsare (så kul att ni kom!) I år var ett av mässans teman folkbildning och där satt ju Relationsrevolutionen som ett smäck.Psykologisk kunskap om oss själva och hur vi reagerar är guld värt om vi vill kunna ta ansvar för vår del i relationer, bidra till att vara medvetna medborgare och inte rädas det obekanta utan våga vidga våra vyer när tillfälle ges. Vi pratade bland annat om hur vi gör relation och var vi har lärt oss det. Vad kännetecknar goda relationer och hur kommer det sig att Kalle och Maria blev vänner (och fortsätter vara det)?Varför (men kanske ännu mer hur) fastnar vi ibland i tvivel kring partnerval och huruvida vi är kära eller inte och varför lider Kalle av klitoris-avund? Vi delger lite tips och tricks från terapirummet för att bli bättre på att ta andras perspektiv och Maria guidar i en övning som vill hjälpa dig att vårda en viktig relation. Välkommen till Relationsrevolutionens mässavsnitt!
  • Sexuella problem, så kan ni hjälpas åt!

    13:11|
    Att ha sexuella svårigheter och utmaningar, som t ex erektionsproblem, är något ni bäst löser tillsammans. Det blir en gemensam utmaning eftersom ni delar ert sexuella samliv, eller hur? Så hur kan du som partner till någon som kämpar med en kuk som inte alltid gör vad ni två vill, hjälpa till?Konkreta tips i veckans kortis-avsnitt av Relationsrevolutionen!
  • Klitoriskunskap

    14:48|
    Kalle ger i dagens kortisavsnitt konkreta tips och råd för de med vagina och vulva om hur sex kan bli skönare, och hur man kan tackla genital smärta och komma runt det. Klittra loss allihopa!