Share

HakeliusPopova
Om Magda som snubblar på El-Haj, Helldén på Stenevi och Taylor Swift som Bidens sista chans. Och smågodis med Svenskt Tenn.
Season 4, Ep. 6
•
More episodes
View all episodes
6. Om att göra sig svensk — det vill säga spela dum — nudistnyheter, Forssells grabb blir valrörelse, folk som borde låsas in, Bussresan - en pärla på SVT och vi finns i ett jättestort tomrum.
42:24||Season 7, Ep. 6Vi är i Frankrike på väg mot Bordeaux och tillbringade förra natten på ett av våra favorithotell, som råkar ligga utanför Frankfurt: Schlosshotel Kronberg. Som vanligt när vi prisar något är det ingen som betalar oss för det. Så dåliga är vi på affärer. Det är en bit att köra till Bordeaux, men rätt kul ändå. Kul är också dokumentären Bussresan - jag trodde inte att det var så långt till Holland, som Kåge Jonsson gjorde 1986. Ett gäng pensionärer som aldrig varit utomlands tar språnget och delar buss till Amsterdam. Finns de här typerna längre? Vi känner igen dem. Svenska ambassaden i Madrid ska försöka övertyga spanjorerna om att uttrycket "hacerse el sueco" — att spela dum — är missvisande. Vi misstänker att kampanjen bekräftar fördomen. Valrörelsen är igång med den tillgjorda upprördheten över minister Forssells tonårsproblem. Löjligt, särskilt att DN:s ledarsida deltar i kampanjen. Har de gått från att vilja ha en socialdemokratisk statsminister till att ta värvning i sossarnas valmaskineri? Nya (återkommande?) sommarnyheter: nudister utsätts för fluktare och ha dåligt samvete om du reser på semester. Synd och skam distribueras av — gissa vilka — översteprästerna på DN. Säpos fjantiga livvakter som löägger ut sina löprundor för att skryta är dock ett bra knäck av samma tidning. Pinsamt med vuxna människor i ansvarsfulla positioner som beter sig som fjortisar. Enligt ny forskning befinner sig kanske vår galax i ett jättestort tomrum. Kanske förklarar ett och annat? Varför släpps folk ut som bara fortsätter att begå övergrepp? Och har Peggy Noonan möjligen ett positivt besked om Trump?5. Om biståndsmaffian, läsarbrev, Strandhäll, Johansson och Bali, förälder till en extremist och nya Psykologspalten. Treårsjubileum!
42:24||Season 7, Ep. 5Hör och häpna, det är treårsjubileum för podden. Vi läser sura läsarbrev i Vi läser med behållning. Björn Ulvaeus kommer ut som tyckare, men handen på hjärtat Björn: gjorde du inte det redan för tjugo år sedan i Susannas bok? Kan det vara så att gapande twitterpolitiker är på väg ut? Annika Strandhäll ska lägga av, Morgan Johansson har blivit petad, Hanif Bali hoppade av och Richard Jomshof tog ett steg tillbaka. Susanna introducerar en nyhet: psykologspalten. Ställ lämpliga frågor och Susanna ger er ledning. I dag svarar hon på frågan om det alltid är fel att säga nej. Det är det inte. Vi går loss en del på biståndsmaffian, som nu gnäller för att de inte längre har dragningsrätt på statskassan. Löjligast av alla är ForumCivs rapvideo mot regeringen. En skattefinansierad protest mot de som finansierar ForumCiv med skatter. Cringe. Adam Cwejman i GP påpekar att arbetslösheten i Sverige i mycket är en funktion av att vi haft mycket invandring. En intressant upplysning, även om folk inte vill höra det, eftersom det kräver helt andra åtgärder än om det skulle vara vanlig krisarbetslöshet. Ska en minister sparkas för att ha ett barn med taskigt politiskt omdöme? Nä. Men det är typiskt att det görs politisk kampanj av detta. Varför får man inte kalla damfotboll damfotboll? Susanna gillar platsautencitet. Läs om Lage Lindell i Fokus och ha tålamod, vi kämpar med Acast och Supercast för att få all teknik att funka som utlovat, men ni vet hur hopplöst det är att kommunicera med techföretag. Nu finns vi även på Youtube.4. Om Ebba Buschs karlar, Lena Anderssons Stockholmsanalys, sjamps elajsees, Hockney, att uppfostra pojkar, Jeff Bezos, Pontus Hultén, Graydon Carter och USA i kras.
42:46||Season 7, Ep. 4Vi är precis hemma från Paris. Fransmän är inte så eleganta som de var och Champs-Elysées börjar likna Drottninggatan. Men parisare är i alla fall urbana. Vi såg David Hockneyutställningen, träffade en svensk konstnär och en svensk estetiker och avrundade med utställningen om bland andra Pontus Hultén, Moderna museets far, på Grand Palais. En annan fråga som väcktes av resan: varför lär sig små pojkar, särskilt om de har föräldrar från Mellanöstern, att de är ständiga kungar i baren, som kan göra vad som helst? Ingen bra idé. Ebba Busch talade också om män och kvinnor i sitt Almedalstal. Vi befarade det värsta, men det var inte så tokigt om man, som Susanna, läste talet. Trump räknar det som en stor seger att federala domare inte längre kan stoppa honom, annat än regionalt. Men det öppnar för ytterligare konflikt mellan USA:a olika delar, vilket är en stor fara. Lena Andersson har skrivit i Svenskan om "förbättringsraseriet" som leder till anonyma beslut som ställer till jättelika besvär. God läsning. Ilskan mot Jeff Bezos Venedigbröllop fångar något större: hur de många miljardärerna gjort livet dyrare och svårare på många sätt. Och Susanna har skrivit om Graydon Carter i Fokus. Han är en av våra ikoner. Johan ska tala om Nidbildens historia, en bok han håller på att skriva, på Gösta Wernermuseet i Simrishamn på tisdag. Kom och lyssna!3. Om Mohamsson och liberaler i allmänhet, Morrissey håller allsång, troglodyter och sybariter, husbollar, urindirektiv och ljudbilder samt Hockneys inre exil.
42:03||Season 7, Ep. 3Vi är chockerade över en varm och solig midsommar. Johan erkänner sin motvilja mot att gallra. Men trafiktutan, som Sveriges Radio försökte ta bort för att "ljudbilden" krävde det, har kommit tillbaka. Så till den eviga gåtan liberaler. Mauricio Rojas ger några ledtrådar. Men hur kommer det sig att regeringen inte har en begriplig riktning? Susanna är mer positiv och tycker till exempel att minister Forssell sköter sig. Vi tycker rätt bra om det första vi sett av Simona Mohamsson och historien om hennes namnbyte är rätt förtjusande. Men Liberalerna sitter fortfarande med samma problem och fegisarna i toppen ville inte bli ledare. de fick välja den enda som inte sade nej. En lyssnare kommer med två underanvända ord: sybarit och troglodyt. Vi lovar att bruka dem oftare. Vi saknar varuhusen, de riktiga, som nu blivit lyxbasarer. trist. Finns något bra varuhus i Paris, dit vi ska i nästa vecka? Resan gör vi för att se en retrospektiv av David Hockney, som får kritik i Svenskan för att han målar blommor när allt går åt helvete. En utmärkt sysselsättning, tycker vi, som alltid propagerar för inre exil, snarare än att känna sig pressad av de politiska kommissarierna. En annan utställning man inte ska missa är den med Jan Håfström på Rikstolvan utanför Simrishamn. Och så veckans mest bisarra nyhet: Morrissey ska sjunga på Allsång på Skansen. Men han har nog en lång lista på kända hits han kan välja från. Om man vill bo en natt på Djurgården rekommenderar vi båthotellet Prince van Orangiën. Ta en gratisprenumeration på Exilposten, som kommer när den kommer.2. Om Greta som vänsterns Trump, Emma Bouvins dödslista, den udda Skarsgård, Streetracing på Strandvägen, Ernst Billgren som hovmålare och blåmusslor
42:21||Season 7, Ep. 2Har blåmusslorna blivit fler för att vattnet är renare eller smutsigare? Sommarpratarlistan levererad i ultrarapid och vad blev det av signaturmelodin? Är det inte ett fall bakåt att alla måste ta ställning till Greta — igen? Hon är som Trump: säger de märkligaste saker för att knipa rubriker. Yngre generationer verkar ha för mycket att välja på för att kunna bestämma sig. Det är synd om dem om de handlar i ett evigt limbo. Kanske borde vi återinföra skråväsendet, för att underlätta för dem. Är inte den mest intressanta i klanen Skarsgård den som inte blev skådis, utan läkare? Det blir militärparad i Washington, men vi gillar tattoo bättre, för excercis är balett, militär balett. Polisen stoppar inte street racing på Strandvägen, är det rödgrönt klasskrig? Den militanta mentaliteten kryper in i våra liv, tre exempel: Amnestyannons, DN:s kulturskribent Emma Bouvin som har "dödslista" och aggressiva Palestinademonstranter. Ernst Billgren har målat Karl XIV Johan på Nationalmuseum, är det inte fags att han blir hovmålare. Språk är inte en färskvara. Och årets nya säsongsnyhet: är dina jordgubbar kriminella?1. Om Musk som Trotskij, Kristerssonbashing, balett, Ring inte P1, snapsvisor som kulturkrig och Pulps nya platta.
41:11||Season 7, Ep. 1Nationaldagen har som vanligt firats utan att uppmärksammas. Vi är tveksamma till Sverigedräkten och den gamla vanliga högtidsmaten. Men vi är entusiastiska efter att ha läst Camilla Thulins första stilkolumn i Fokus. Vad kan hon tänkas tycka om Sverigedräkten? Elon Musk har blivit den amerikanska bolsjevikregeringens Trotskij. Hur länge dröjer det innan han hittas med en ishacka i pannan? Det går inget vidare för Tidöpartierna enligt SCB, men få noterar hur många väljare som är osäkra och i media gäller nu Kristerssonbashing. DN leder drevet med sin agendasättande journalistik. Susanna utdelar ger Klarna en ny örfil. Är -sonnamnen på väg att dö ut? Vad är nästa svenska offer? Snapsvisorna? Låt oss rädda snapsvisorna från kulturkriget. Gårdsförsäljningen är i gång, men reglerna kring den är direkt fjantiga. Vi får trösta oss med att vi kanske kan få tillbaka paussignalen i radion: inledningen till Fredmans epistel 39. Vi startar kampanjen Ring inte P1 - låt dem sitta sysslolösa i slussen. Pulp har kommit med en ny platta, som sägs vara riktigt bra. Inte så konstigt, eftersom Jarvis Cocker är ett geni. Vi har sett filmen Mountainhead av Successionskaparen Jesse Armstrong. Bra idé, sämre genomförande. Men Wes Anderssons The Phoenician scheme är en av hans bättre. Man får acceptera att Anderssons filmer handlar om estetik, snarare än handling. Och så har vi börjat titta på Étoile på Amazon och hoppas att den påminner fler om hur kul balett är. Susanna vet - ett av hennes första jobb var som påklädare på Operabaletten.22. Om hemliga ordnar, matbjässar, Macrons örfil, Nytorgsmansidioti, töntiga avgångskrav och Tom Cruise som Jan Guillous dubbelgångare
42:18||Season 6, Ep. 22Veckans uppmuntrande nyhet: fem personer har fått Svärdsordens militärkors för tapperhet i strid. Tre av dem är anonyma, på grund av sin tjänstgöring. Sådant stärker en patriot. Mindre tjusigt är Dafgårds fuskbageri på Södermalm: industribröd maskerat som bageribröd. Hur kommer det sig att svenskar inte kan skilja på gott och dåligt bröd? Ingen känsla för kvalitet, antagligen. I Tyskland kallas matjättar matbjässar och sänker priserna med 35 procent - någon tagare bland svenska matmiljonärer? Hur ska vi tolka Macrons örfil? Kanske en aning om att franskarna fortfarande är fysiska i en digital värld. Hur i helvete, om ni ursäktar, kan Nytorgsmannen vara ute och våldta igen. Börjar vi inte alla bli lite trötta på svenskt rättsväsende? Owe Gustafson ställer ut på Olseröds konsthall och överraskar Susanna med en mental-optisk mindfuck. Kan man inte kräva lite större hantverksskicklighet av politiker än den Moderaterna uppvisar med sitt pinsamma krav på Magdalena Andersson och Tobias Baudins avgång? Vi hoppar på Klarna igen, för varför inte? Mission Impossible var ett taskigt hopkok utan story, men kul att Tom Cruise och Jan Guillou numera är så lika. Och visst är det fantastiskt att 78-åriga Iggy Pop inleder sin turné till lyriska lovord. Vissa nästan-åttioåringar kan uppträda med bar överkropp utan att bli löjliga. Men hur kul kommer egentligen Bilderberggruppen att ha, när de slår ned på Grand Hôtel?21. Om Public servicegnäll, råkurr i EU-parlamentet, plattfoten Barbie, sionistiska konspirationer, bakom kulisserna i Sommar i P1, Alexander Ernstberger och Modern Family.
42:10||Season 6, Ep. 21Vi ger våra lyssnare det senaste i Barbieforskningen: hon är numera plattfot. Hur var det egentligen att göra Sommar i P1? Vi jämför erfarenheter med 17 år emellan. Susanna har följt reaktionerna på Public service-utredningen. Samma gnäll som alltid. Och så till handgemäng i EU-parlamentet. Det bottnar förstås i konflikten mellan Israel och Palestina. Gissa om vi tror mer på Alice Teodorescu eller Vänsterpartiets Palestinaaktivist. Konspirationsforskaren Andreas Önnerfors lanserar en egen konspiration: att Israel fick höga poäng i publikröstningen i Mello måste vara något skumt. Vem ligger bakom? Kan det vara sionisterna? Grattis polisen, som haft tur med kokain och bananer. Varför kan inga svenska komedier vara lika bra som Modern Family — mitt i prick i hela tolv säsonger. Susanna har läst Claes de Faires intervju med Alexander Ernstberger. Man kan sammanfatta det med No regrets. Och hurra för gamla fina tågstationer.20. Om vad som egentligen händer på UD, norsk syrenförintelse, världens bästa sushi, skvaller om talmannens tomater och konversationslexikon för könsbyte.
42:15||Season 6, Ep. 20Vi hämtar oss efter intensiva dagar i Stockholm, inklusive vår första livepodd. Men det vi verkligen försöker förstå är vad som egentligen händer på UD. En sak är säker: UD-etablissemanget gillar inte Ulf Kristerssons idé om en säkerhetsrådgivare. Norrmännen vill utrota syrener och nästan 100 andra arter. Vi ser det som en skymf mot Sverige och Karl XII. Lämpliga motåtgärder bör vidtas. Vi har ätit Stockholms bästa sushi på Susherian på Söder. Det målade taket på Sergels torg är faktiskt snott från David Hockneys pool på Hotel Roosevelt i Los Angeles. Riksdagsstenograferna är inte nöjda med talmannens tomatturné. Susanna håller inte med, men Johan tycker av princip att riksdagsstenograferna alltid har rätt. Borde vi inte alla skänka Trump något värdefullt och helst förgyllt, som han kan ta med sig när han avgår? Qatars vräkiga jumbojet är kanske det som får honom att inte hänga fast vid presidentmakten. Stockholms stad informerar om vatten, men lyckas ge dubbla budskap.Och hur kommer det sig att de som ska utfärda intyg för folk som vill byta juridiskt kön fått order av Socialstyrelsen att undvika alla relevanta frågor?