Share

cover art for Roczna korekta podatku VAT odliczanego proporcjonalnie

GOFIN: Podatki, Księgowość, Prawo pracy

Roczna korekta podatku VAT odliczanego proporcjonalnie

Podatnik odliczający VAT od dokonanych zakupów na podstawie wstępnego wskaźnika proporcji, po zakończeniu roku może być zobowiązany do dokonania rocznej korekty odliczenia VAT w oparciu o rzeczywisty wskaźnik ustalony na podstawie obrotu uzyskanego w danym roku podatkowym.

Roczną korektę VAT wykazuje się w deklaracji podatkowej, składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywana jest korekta, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

More episodes

View all episodes

  • Wydatki na wyżywienie i nocleg a podróż służbowa przedsiębiorcy

    02:00
    Koszt noclegu poniesiony w związku z podróżą służbową przedsiębiorcy może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki na wyżywienie przedsiębiorcy w trakcie takiej podróży nie stanowią kosztu podatkowego. Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca ma prawo zaliczyć diety w wysokości ustalonej w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
  • Korekta zawyżonej stawki VAT na paragonie - wyrok TSUE

    03:27
    Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych uznają, że w przypadku zaewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży towaru z zawyżoną stawką VAT, która jest udokumentowana paragonem, korekta VAT w ogóle nie może być dokonana. Natomiast stanowisko sądów administracyjnych w sprawie obniżenia stawki VAT do sprzedaży uprzednio zarejestrowanej w kasie fiskalnej nie jest jednolite. W dniu 21 marca 2024 r. TSUE wydał wyrok w tej sprawie.
  • Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jako koszt podatkowy

    02:49
    Moment zaliczenia do kosztów podatkowych ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od terminu jego wypłaty.
  • Opodatkowanie wynagrodzenia wypłacanego z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu

    03:01
    Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów są kwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 updof. Osoba prawna wypłacająca członkowi zarządu należności z tytułu sprawowania tej funkcji pełni rolę płatnika PIT. Generalnie zobowiązana jest naliczać, pobierać i przekazywać do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek ustalane od tych należności.
  • Należyta staranność a prawo do odliczenia VAT

    04:30
    Co do zasady, dla dochowania należytej staranności podatnik powinien zweryfikować swojego kontrahenta, czyli dostawcę towaru i okoliczności transakcji z nim zawieranej. Prawo do odliczenia VAT nie powinno zostać zakwestionowane, jeżeli podatnik - przy zachowaniu należytej staranności - nie mógł wiedzieć, że transakcja ta służy oszustwu lub nadużyciu w zakresie VAT.
  • Wystawianie faktur w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

    01:59
    W okresie zawieszenia działalności gospodarczej można wystawiać faktury.
  • Utworzenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na część straty podatkowej

    04:59
    Ogólnym warunkiem aktywowania straty jest ustalenie, czy jednostka z dużym prawdopodobieństwem osiągnie w pozostałych latach 5-letniego okresu dochód z działalności gospodarczej, który umożliwi odliczenie straty.
  • Zawiadomienie pracownika o zastosowaniu wobec niego kary porządkowej

    02:41
    Tryb postępowania pracodawcy w przypadku zastosowania wobec pracownika kary porządkowej.
  • Ustalenie wysokości składki wypadkowej na nowy rok składkowy

    04:23
    Od 1 kwietnia 2024 r. dla płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe rozpoczął się nowy rok składkowy. Będzie on trwał do 31 marca 2025 r. Każdy płatnik powinien mieć na ten okres ustaloną indywidualnie stopę procentową składki wypadkowej. Płatnicy ustalają ją samodzielnie lub wyznacza im ją ZUS. Od 1 kwietnia 2024 r. zmieniło się tzw. rozporządzenie wypadkowe, w którym są określone grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności. Dlatego płatnicy, którzy samodzielnie ustalają stopę procentową składki wypadkowej powinni przy tym szczególnie uważać.