Share

cover art for Hjärndimma och varför lämna Gotland?

Den Lugna Stormen

Hjärndimma och varför lämna Gotland?

Season 1, Ep. 30

Jag lider av hjärndimma. En del undrar/ifrågasätter? varför jag lämnar Gotland. Det förstår jag. Men ofta har vi inte hela sanningen bakom belsut som kan uppfattas som kontroversiella. Här får du anledningen. Trevlig helg!

Följ mig på Instagram: @denlugnastormen och @soulineffectcom

Hemsida: www.soulineffect.com

Prenumera gärna på podden :-)

More episodes

View all episodes

  • 40. Om rädsla att förlora lyckan. Om rädsla för att åldras...

    18:47||Season 1, Ep. 40
    Vad händer när livet äntligen blir lätt – men rädslan smyger in? I det här avsnittet utforskar jag tanken att lycka kan föra med sig sin egen skugga, och hur min mammas kamp väckte en stilla rädsla för åldrandet, inte som tidens gång, utan som kroppens svek.
  • 39. Att åter ta makten över livet - Del 2 av 2

    01:00:17||Season 1, Ep. 39
    Mitt i mörkret började något nytt spira. Det här är berättelsen om hur Gunilla sakta reste sig igen, lärde sig att leva med sorgen, och vågade följa sitt hjärta när livet tog oväntade vägar. Om att återta kontrollen, och att på nytt välja kärleken till livet igen.
  • 38. Att resa sig när det värsta inträffar... - Del 1 av 2

    01:00:17||Season 1, Ep. 38
    När livet vände för Gunilla var deras son Gabriel bara elva månader gammal. Det som skulle bli en vanlig vardag slutade i ett oväntat och brutalt farväl. Att förlora sin livspartner mitt i småbarnsåren är en sorg få kan föreställa sig — en sorg som inte bara slår sönder framtidsplaner utan också ifrågasätter vem man är utan den man älskat.
  • 37. Att försöka leva "rätt"...

    27:02||Season 1, Ep. 37
    Vi säger ofta att man ska behandla andra som man själv vill bli behandlad. Den gyllene regeln – så självklar, så mänsklig. Men är den verkligen vattentät? Vad händer när våra behov skiljer sig åt? När det jag vill ha inte alls är det du behöver? I den här podden tänker jag högt om att försöka leva tätt – nära andra, men med respekt för skillnader. Att inte bara spegla sig själv i den andre, utan faktiskt se. Kanske handlar det inte bara om hur jag vill bli behandlad, utan om att försöka förstå hur du vill bli bemött.
  • 36. Det blir aldrig som förut

    28:31||Season 1, Ep. 36
    Nu är jag på plats i min lilla etta. Det har varit en kavalkad av känslor. I nästa avsnitt presenterar jag ännu ett livsöde.
  • 35. När hela familjen går bort - Del 2 av 2

    38:29||Season 1, Ep. 35
    De var fem i familjen. 262 dagar senare var han ensam. Välkommen till det sista avsnittet av två om när det ofattbara inträffar.
  • 34. När hela familjen går bort - Del 1 av 2

    33:25||Season 1, Ep. 34
    De var fem i familjen. 262 dagar senare var han ensam. Välkommen till det första avsnittet av två om när det ofattbara inträffar.
  • 33. Jag behöver din hjälp!

    29:27||Season 1, Ep. 33
    Lite planer för podden i framtiden. Till detta behövar jag din hjälp. Hör av er!
  • 32. När vindarna börjar vända...

    25:16||Season 1, Ep. 32
    När du plötsligt börjar känna igen dig själv. Glad Påsk!