Share

cover art for WaszaTurystyka podcast #54 - wywiad z Renatą Pawłowską-Maciak, dyrektorką pionu handlowego w PHH

WaszaTurystyka.pl podcast

WaszaTurystyka podcast #54 - wywiad z Renatą Pawłowską-Maciak, dyrektorką pionu handlowego w PHH

Ep. 54

W październiku 2023 roku premierę miała nowa marka hotelowa Halo, wprowadzona na rynek przez Polski Holding Hotelowy. Na razie pod nowym brandem działają cztery obiekty, na rok 2024 zaplanowano otwarcie kolejnych.


Na początek pod nowym brandem funkcjonowały będą cztery obiekty z grupy: Halo Szczyrk, Halo Hel, Halo Toruń i Halo Szczecin. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, w planach do 2028 roku jest dołączenie do sieci kolejnych dziewięciu obiektów: w Wiśle, Dźwirzynie, Międzyzdrojach, Krynicy, Szklarskiej Porębie, Ustroniu Morskim, Bełchatowie, Kołobrzegu i Zakopanem. PHH wydało na stworzenie nowej marki ok 2 mln zł. 


Dla kogo jest ten projekt? Kto za to płaci i czy to się opłaca? Jakie są dalsze plany rozwoju, czy w grę wchodzi franczyza dla obiektów spoza grupy? O nowej marce Halo rozmawiamy z Renatą Pawłowską-Maciak, dyrektorką pionu handlowego w PHH.

More episodes

View all episodes

 • 53. WaszaTurystyka podcast #53 - debata na XI Forum Promocji Turystycznej

  58:50
  Przedstawiamy nagranie debaty o strategii dla ruchu lotniczego w Polsce, która odbyła się podczas XI Forum Promocji Turystycznej w Terminalu Lotniska w Radomiu. Organizatorem wydarzenia była redakcja portalu WaszaTurytyka.pl.W debacie udział wzięli: Michał Fijoł – członek zarządu PLL LOT, Stefan Świątkowski – wiceprezes ds. finansowych Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, Radosław Włoszek – prezes zarządu Kraków Airport, Andrzej Kobielski – członek zarządu Enter Air, Piotr Burwicz – członek zarządu Rainbow Tours S.A., Piotr Henicz – wiceprezes Itaki.Dyskutanci podkreślili, że w przyszłej strategii ruchu lotniczego w Polsce duża rolę odegrają nowe technologie – np. wprowadzany przez PLL LOT system NDC. Wzrośnie również rola lotnisk lokalnych a zwiększanie liczby lotów z nich właśnie pomogłoby rozwojowi turystyki w tych miastach.Według Andrzeja Kobielskiego, przewoźnicy będą latać z tych lotnisk, z których będą chcieli latać ludzie. Przewoźnicy czarterowi widza potencjał lotnisk lokalnych i latają prawie ze wszystkich portów lotniczych w Polsce.Oczywiście nie zabrakło wątku radomskiego lotniska, ale obyło się bez żywej dyskusji. Lotnisko w Radomiu ma by dla nas alternatywą dla lotniska Chopina – zaznaczył Piotr Henicz. Nikt nie zapewni, że to ostatnie lotnisko będzie zawsze dostępne.
 • 52. WaszaTurystyka podcast #52 - wywiad z Marcinem Pałachem, prezesem Tarnowskiej Organizacji Turystycznej

  45:55
  Nie mieliśmy jeszcze w historii tak udanego sezonu turystycznego, jak obecnie. Naszą informację turystyczną odwiedzało każdego dnia dwa razy więcej gości niż w najlepszym do tej pory roku 2019. Zmieniła się jednak struktura turystów – do tej pory goście zagraniczni stanowili 30 proc., obecnie tylko 15 proc. - mówi Marcin Pałach, prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.Tarnów i region tarnowski wciąż się rozwijają. W ciągu kilku najbliższych lat powstanie Małopolskie Centrum Winiarstwa, rozwinięta zostanie także sieć atrakcyjnych szlaków rowerowych, w tym Szlak nad rzeką Biała oraz szlak po winnicach (Eno Velo).Siłą tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej tkwi w doświadczonym zespole, niezmiennym od wielu lat, pracowitym, pomysłowym i gromadzącym ludzi z pasją.
 • 51. WaszaTurystyka podcast #51 - wywiad z Adrianem Bogusłowiczem, prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej.

  46:01
  "W Krynicy Morskiej trudno znaleźć paragony grozy. Restauratorzy dostosowują ceny do możliwości klientów. Lepiej mniej nieco zarobić na jednej osobie niż prowadzić pusty lokal. Z kolei ceny noclegów – mimo podwyżek gazu, energii i żywności oraz dwucyfrowej inflacji – nie poszły w tym roku za mocno w górę. Zdarza się, że właściciele obiektów obniżają ceny podczas sezonu" – mówi Adrian Bogusłowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej."Tegoroczny sezon jest udany. Czerwiec co prawda nie był tak rekordowy, jak w 2021 roku, ale po pierwsze: wtedy wszyscy ruszyli masowo na wakacje spragnieni wypoczynku po miesiącach pandemii; po drugie – pogoda w tym roku była nieco gorsza. Ale na lipiec i pierwszą połowę sierpnia obłożenie w obiektach noclegowych mamy bardzo wysokie.""Przyjeżdżają do nas ludzie, którzy trafiają do Krynicy jadąc obejrzeć Przekop Mierzei. Otwarcie nastąpi 17 września i trudno powiedzieć jakie przyniesie to zmiany dla całej Mierzei. Na razie droga prowadząca do Krynicy jest w katastrofalnym stanie (mimo obietnic jej naprawienia) po używaniu jej przez ciężki sprzęt budowlany, czekamy wciąż na decyzję o budowie mola w Krynicy od strony morza."
 • 50. WaszaTurystyka podcast #50 - debata na X Forum Promocji Turystycznej

  01:00:01
  Z naszych alkoholi powinniśmy być dumni. Nie ma nic złego w promowaniu regionu, miasta, kraju napojami alkoholowymi. Hamująca promocję ustawa o wychowaniu w trzeźwości została napisana w stanie wojennym, najwyższa pora ją zmienić. Lokalna trunki są na całym świecie powodem do dumy – mówili uczestnicy debaty podczas X Forum Promocji Turystycznej w Orientarium w Łodzi.W dyskusji prowadzonej przez Adam Gąsiora, redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl, udział wzięli: Jan Bosnovic, Key Account Manager TMR w Polsce, Hubert Czochański, kustosz w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu “Ferment. Pismo o winie”, Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Stec, założyciel Winnicy Rodziny Steców, Andrzej Szumowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, , Arletta Ziemian, współzałożycielka Browaru Stu Mostów we Wrocławiu.Podkreślali oni, że alkohole różnego rodzaju i gatunku na całym świecie służą do promocji gastronomii i kultury danego kraju. Tożsame są często z konkretnym regionem i miastem, stanowią jego symbol. Wódka polska, polskie nalewki, miody, piwa oraz coraz częściej wina, stanowią i sile lokalnej kuchni, sprawiają, że turyści chętnie wracają do miejsc, gdzie ich podniebienia doznały miłych chwil.Ustawa o wychowaniu w trzeźwości powinna być znowelizowana i to branża turystyczna powinna zawiązać sojusz, by lobbować za tą zmianą. Nie chodzi o propagowanie pijaństwa. Na targach turystycznych, na stoiskach wielu państw, degustacje narodowych trunków są jednocześnie pokazem kultury spożywania i lekcją na temat różnych gatunków alkoholu.
 • 49. WaszaTurystyka podcast #49 - wywiad Aliną Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej

  36:29
  Od pierwszych chwil agresji rosyjskiej na Ukrainę branża turystyczna organizuje pomoc dla uchodźców przybywających do Polski, pomaga w ewakuacji ludności z zagrożonych miejsc, zapewnia noclegi, tłumaczy, dary rzeczowe. O tym, jak wielki jest wkład przedsiębiorców turystycznych w ograniczanie rozmiarów katastrofy humanitarnej wywołanej wojną na Ukrainie rozmawiamy z Aliną Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej.Kilka tysięcy osób przewiezionych, zakwaterowanych, wyposażonych, otrzymujących wsparcie psychologiczne i asystę od tłumaczy, tony pomocy humanitarnej, opancerzona karetka wywożąca rannych z bombardowanych ukraińskich miast - to fragment bilansu ponad dwóch tygodni działalności inicjatywy Turystyka Ukrainie. Bilansu niepełnego, ponieważ nie wszystkie firmy angażujące się w pomoc robią to w ramach inicjatywy. Część działalności wymyka się statystykom, gdyż prowadzona jest indywidualnie, albo we współpracy z innymi organizacjami. "Jeszcze nigdy w historii tego biznesu w Polsce nie byliśmy tak zjednoczeni. Choć wyczerpana finansowo przez dwa lata pandemii, branża turystyczna pokazuje swoje wielkie serce i dzieli się z uchodźcami wszystkim co ma. Finansuje transport, noclegi, wyżywienie, lekarstwa, wysyła transporty na pierwszą linię frontu. Na bok poszły podziały, zatargi. Możemy być dumni z naszego środowiska" - mówi Alina Dybaś.
 • WaszaTurystyka podcast #48 - wywiad z Piotrem Wnukowiczem, dyrektorem wydziału turystyki urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego

  43:16
  Niezbędna jest dyskusja i to od najniższego szczebla samorządowego, od poziomu LOT-ów, do najwyższego, na temat opłaty turystycznej. Tematu opłaty turystycznej nie wolno zamykać. Opłata byłaby potężną pomocą dla ROT-ów i LOT-ów - mówi Piotr Wnukowicz, dyrektor wydziału turystyki urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.Na Dolnym Śląsku skoncentrowaliśmy się na dotarciu – poprzez różne kanały, głównie w mediach społecznościowych – do turystów zainteresowanych konkretnymi produktami, często mniej znanymi. Promujemy konkretne produkty dla konkretnych turystów. Przykładem jest mapa obiektów „slow”, która ciesz się wielkim zainteresowaniem. Bardzo wiele osób nie spodziewało się, że na Dolnym Śląsku jest takie wiele urokliwych, ciekawych miejsc. Turyści zaczęli poszukiwać miejsc, w których wypoczynek jest bardziej kameralny.
 • 47. WaszaTurystyka podcast #47 - wywiad z Jarosławem Lichacym, prezesem Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych i DarLOT-u

  42:02
  To z nami – LOT-ami, mają najczęstszy kontakt turyści. LOT-y wpływają na kreowanie produktu turystycznego i jego promocję. Im częściej będziemy w rozmowach ze stroną rządową mówić wspólnym głosem – LOT-y, ROT-y, przedsiębiorcy turystyczni - tym lepiej dla turystyki – mówi Jarosław Lichacy, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych i DarLOT-uMuszą być podjęte prace nad ustawą o promocji i wprowadzeniem opłaty turystycznej. Jadąc za granicę na wakacje na ogół nie zauważamy, że w cenie pobytu zawarta jest opłata turystyczna. Tymczasem w Polsce walczymy zaciekle przeciw jej wprowadzeniu, bo rzekomo to kolejny podatek.Zasady podziału pieniędzy z obowiązkowej opłaty turystycznej muszą być przejrzyste. Dopóki nie trafi się polityk, który pojmie wagę turystyki, dopóty turystyka będzie traktowana jak obecnie.
 • 46. WaszaTurystyka podcast #46 - wywiad z Krzysztofem Moczulskim, prezesem Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej „Gromada”

  42:24
  W rok swojego 85-lecia, Gromada wchodzi w dobrej kondycji finansowej i kadrowej. Nikogo nie zwolniliśmy z powodu pandemii, działalność prowadzimy głownie dzięki własnym środkom. Rząd swoimi działaniami nie rozwiązuje problemów przedsiębiorców prywatnych – mówi Krzysztof Moczulski, prezes Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej „Gromada”. Gromada 10 lutego skończy 85 lat.Hotelarze, podobnie jak branża turystyczna, najbardziej w tym roku potrzebuje stabilizacji decyzyjnej oraz czytelnych i długotrwałych warunków do działalności. Walk cenowa między hotelami nie służy konkurencji.Gromadzie udało się utrzymać zarówno płynność finansową, jak i pracowników. A o tych ostatnich będzie w całej branży teraz trudno. Branża chodząca do tej pory za stabilną i odporną na kryzysy, utraciła zaufanie, jako pracodawca. Nawet ci, którzy mogliby wrócić, przez ostatnie kilkanaście miesięcy przebranżowili się. Pandemia spowodowała wstrzymanie inwestycji Gromady, ale niebawem ruszą prace nad nowym ośrodkiem w Międzyzdrojach.