Share

Trans Norge
131 - Transnyheter med Marianne og Luca
•
Marianne (hen/de/dem) som er leder i Fri Oslo og Viken kommer på Trans Norge for å snakke om den siste tids transnyheter.
Kronikken om dommen i UK det snakkes om i episoden:
More episodes
View all episodes

165- Live-episode fra Oslo Pride 2025
28:22|En liten påminnelse om at det nærmer seg pride-sesong!Luca og Aleksander live fra Bamsescenene 2025. Ja, det handler mye om sex og litt om hvilken terf som vinner prisen for årtes nyord. Sees på ne pride nær deg snart!
164 - Ivar Hippe om nyliberale tenketanker, Project 2025 og anti-transbevegelsen
01:37:37|Møt forfatter av blant annet boken "Korstoget mot velferdsstaten - på innsiden av nyliberale tenketanker" og tidligere journalist Ivar Hippe som forklarer Luca ett og annet om nyliberale tenketanker inkludert The Herritage Foundation og deres "Project 2025" som Trump henter mer enn litt inspirasjon fra. Luca går på slutten igjennom hva som står om trans i Project 2025 - hva det betyr og hvordan det relaterer seg til den bredere anti-trans bevegelsen. Og i dag droppa denne saken om at lederen for the Herritgae Foundation, tenketanken bak "Project 2025" sitt mål er å forby alle kjønnsbekreftende behandling i USAhttps://www.erininthemorning.com/p/you-outlaw-it-heritage-foundationDu kan også lese mer om stemplingen av alle transfolk som terroriserer her: https://19thnews.org/2025/09/project-2025-heritage-foundation-transgender-attack/
163- Wesam Almadani om poesi, motstandskamp og Palestina
49:13|I denne episoden møter du den Palestinske forfatteren Wesam Almadani som snakker om poesien sin, motstandskamp og det å bygge en identitet som Palestiner og trans i en tid alt dette blir revet fra hverandre.
162 - Yngve om kulturkrigere i hvite frakker
55:59|Norges Kristelige Legeforening utgav i fjor en såkalt "kjønnsrapport", som ifølge dem selv er rettet mot å bistå kristent helsepersonell til å ha en reflektert holdning til personer med kjønnsinkongruens, altså transpersoner. I denne episoden plukker Yngve og Luca fra hverandre denne rapporten. Du kan også lese en kronikk vi skrev om den samme rapporten på BLIKK.no under tittelen "kulturkrigere i hvite frakker"
161- Jørgine om sin politiske kjønnsreise
51:37|Møt Jørgine som forteller om sin politiske reise og sin kjønnsreise.Følg henne på Insta og Facebook for skarpe analyser om trans og verdens tilstand.
160 -Marius R. Gulbranson om den massive bølgen med anti-trans lover i USA
57:16|I denne episoden møter du Marius R. Gulbranson som er jurist og som lenge forsøkte å holde oversikt over alle anti-trans lovene i USA, men som nå har måttet gi opp fordi omfanget er så massivt. Hvordan kan dette skje? Hvilke konsekvenser får det for transpersoner i USA, men også i resten av verden?
159 - Eivind Trædal om transfobi, fascisme og ytre høyre
55:13|I denne episoden møte du Eivind Trædal som har en samtale med Luca om ytre høyre sitt oppheng i transpersoner.
158 - Viljar Irtun Moe om passering og dansing
01:01:01|Viljar Irtun Moe er danser og har lagd forestillingen Passing portrait der han utforsker det å ha en transkropp som leses som en ciskropp (det vi ofte kaller passering) og maskulinitetsnormer og idealer. https://www.viljarirtunmoe.com/passingportrait
Transmeditasjon - En guida meditasjon med Luca
51:09|BonusepisodeGuida meditasjon for avspenning ro. Om du ikke vil meditere hopper du bare videre til neste episode. Om du vil meditere finner du et sted å legge deg ned og trykker på play.