Share

cover art for 667. CENSURERAD - PALMEUTREDNINGEN - En djupdykning i mörka hemligheter

Thomas intervjuer

667. CENSURERAD - PALMEUTREDNINGEN - En djupdykning i mörka hemligheter

Season 1, Ep. 667
•

Många av Intervjuerna och bokinläsningarn med Ole Dammegård, censureras. Kan det bero på att analyserna kan kännas litef för obekväma?


Denna tidigare inläsning stoppades direkt efter 6.000 tittare, film nr 392 på en stor social plattform. Filmen censurerades för att den innehöll icke godkänt materiel. 

Nu har jag tagit bort allt ”skadligt” innehåll och då lägger vi ut den igen för att alla skall få tillgång till innehållet.

Tidigare premiärdatum var i april 2025. Nu blir det nypremiär per den 31 augusti 2026.


Ole Dammegårds avsnitt om Hemliga sällskap, film nr 392, diskuterade om det ev  finns kopplingar till Olof Palmes bortgång.


0:00 En inblick i dolda maktstrukturer

2:35 Konspirationen bakom ett historiskt dåd

4:28 Frimurarnas inflytande i samhället

6:47 Symbolik och osynliga nätverk

8:52 Myter och sanningar om ritualer

26:25 Invigningsritualernas mörka detaljer

50:13 Säkerhetspolisens hemliga sällskap

58:14 Obelisken som ett dolt tecken

1:11:41 Tunnelbanans dolda budskap


Köp gärna ”Statskupp i slowmotion", som utkommit i två delar. Den finns hos alla välsorterade bokhandlare.  


Besök gärna Ole Dammegård och ta del av de många intervjuer han varit delaktig i: https://lightonconspiracies.com/


Inläsare och producent Thomas Gjutarenäfve


Statskupp I Slowmotion I och II: Om Mordet På Olof Palme Och Estoniakatastrofen

Under mer än 30 år har Ole Dammegård ägnat sitt liv åt att undersöka bakgrunden till två av de mest uppmärksammade händelserna i modern svensk historia: mordet på Olof Palme och Estonia-katastrofen. Hans forskning har lett honom till komplexa sammanhang som berör organiserad brottslighet, vapenhandel, säkerhetstjänster och politiska intressen.


Det som ofta beskrivs som handlingar av enskilda individer presenteras här istället som del av bredare nationella och internationella nätverk, inklusive kopplingar till militära och ekonomiska strukturer. Boken argumenterar för att de så kallade Polisspåret, Sydafrikaspåret och Bofors-affären inte behöver ses som ömsesidigt uteslutande, utan som potentiellt sammankopplade delar av en större helhet.


#thomasgjutarenäfve #filmetablissemanget #gjutarenäfvethomas, #svtpol #svt #expressen #dammegård #slowmotion #estoniakatastrofen #hemligasällskap

More episodes

View all episodes

  • 705. 705 Mordet på Olof Palme: Konspirationerna och PKK-spåret!

    11:46||Season 1, Ep. 705
    Vad hände egentligen när Olof Palme blev mördad? Vi analyserar händelseförloppet under den ödesdigra natten.Fredagen den 28 februari 1986 förändrades Sverige för alltid. Vi granskar händelserna utanför biografen Grand och de ödesdigra skotten vid Tunnelgatan som tog statsministerns liv. Detta är en genomgång för dig som vill förstå de historiska omständigheterna kring ett av de mest omskrivna brotten i svensk historia.Genom att titta på fakta kring Palmemordet får vi en klarare bild av hur en nationell tragedi utspelade sig. Vi ser närmare på vad som faktiskt hände när Olof Palme lämnade biografen och hur det har präglat debatten i decennier.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska skeenden, och skriv gärna en kommentar om hur du ser på utredningen av fallet.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!0:00 Skotten på Sveavägen0:41 Jakten på en konspiration2:08 PKK och den väpnade kampen6:13 Operation Alfa slår till8:19 Ett kollektivt trauma
  • 704. 704 Johan Holmsäter – Mannen bakom Friskis & Svettis (Unik intervju)

    01:32:52||Season 1, Ep. 704
    Möt Johan Holmsäter, grundaren av Friskis och Svettis, i ett samtal om hur en enkel idé blev en folkrörelse.Vi går igenom Johan Holmsäter och hans resa med att bygga upp Friskis och Svettis från grunden. Detta är en genomgång för dig som är intresserad av svensk träningshistoria och vill förstå drivkrafterna bakom en av landets mest inflytelserika organisationer för folkhälsa.Vi utforskar hur visionen om lustfylld träning för alla formades och hur den har påverkat synen på motion genom årtiondena. Genom att titta på hans personliga liv och filosofi får vi en djupare inblick i hur man bygger en rörelse som består över tid.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska och aktuella samtal, och skriv gärna en kommentar om vad du anser har varit viktigast för Friskis och Svettis framgång.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!
  • 703. 703 Järnladyns mörka sida: Margaret Thatchers verkliga ansikte (Makt och Pedofili)

    01:33:48||Season 1, Ep. 703
    Hur förändrade Margaret Thatcher Storbritanniens historia under sina år vid makten? Vi granskar hennes arv och styre.Margaret Thatcher var en av de mest inflytelserika ledarna under 1900-talet. Vi går igenom hennes tid som premiärminister mellan 1979 och 1990 och granskar hur hon formade det moderna Storbritannien. Detta är en genomgång för dig som vill förstå drivkrafterna bakom en av de mest kompromisslösa ledarna i brittisk politik.Vi analyserar hennes utövande av politisk makt och hur hennes beslut satte avtryck som känns än idag. Genom att titta på den historiska kontexten får vi en klarare bild av hur en ledare kunde förändra nationens kurs så radikalt.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska skeenden, och skriv gärna en kommentar om vad du anser om hennes eftermäle.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!
  • 702. 702 Finns det politiska fångar i Sverige? Fallet Arnold Sundqvist!

    59:10||Season 1, Ep. 702
    Finns det politiska fångar på rättspsykiatriska anstalter i Sverige?Vi granskar fallet med Arnold Sundqvist.I det här samtalet med Claes Hedberg utforskar vi frågeställningen kring huruvida rättspsykiatriska anstalter används för att tysta obekväma röster.Vi går igenom fallet med Arnold Sundqvist, en före detta militär vars öde väckt frågor om rättssäkerhet och statlig maktutövning.Samtalet belyser även de påstådda kopplingarna till Socialdemokraterna och hur politiska intressen kan påverka psykiatrisk vård.Det är en genomgång för dig som vill förstå de djupare mekanismerna bakom hur politiska fångar behandlas i det svenska systemet och vad fallet Sundqvist säger om vår samtid.Prenumerera för fler fördjupningar i kontroversiell svensk historia, och skriv gärna en kommentar om du anser att rättssystemet används i politiska syften.En oväntad vändning kostar 300 sek inkl frakt, Ett lurat folk kostar 400 sek inkl frakt och vill man ha bägge böckerna inkl signering av Claes och frakt, kostar de 600 sek. Betal via Bankgiro 186-1046. Skriv namn och adress när du betalar.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva: Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!0:00 En okänd politisk fånge i Sverige1:45 Vägen till anstalten i Falköping4:40 Frågetecken kring husrannsakan7:42 Paralleller till andra rättsfall10:29 Bakom kulisserna på rättspsyk15:54 Palme, Bofors och hemliga leveranser26:09 Teatermordet och den stora planen45:22 En hjälte i skuggan av makten
  • 701. 701 Efterspelet: Varför Claes Hedbergs bok blev ett hot för Palmeutredningen! SISTA AVSNITTEN!!!!

    01:43:51||Season 1, Ep. 701
    Varför betraktas Claes Hedberg och hans bok som ett direkt hot mot den officiella bilden av Palmeutredningen?I detta avsnitt går vi igenom de tre avslutande kapitlen i Ett lurat folk, med särskilt fokus på kapitel 88 som skildrar händelserna i januari 2022. Vi analyserar varför materialet har väckt så starka reaktioner och varför vissa krafter ser skriften som djupt kontroversiell. Det är en genomgång för dig som vill förstå de bakomliggande orsakerna till att författarens budskap har bemötts med både attacker och hot.Genom att granska dessa sista delar får vi en tydligare bild av spänningarna mellan författarens teser och den etablerade historieskrivningen. Vi diskuterar varför innehållet beskrivs som brandfarligt och hur det påverkar förståelsen av ett av Sveriges mest infekterade ämnen.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska mysterier, och skriv gärna en kommentar om du anser att dessa perspektiv borde få ta större plats i den offentliga debatten.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!0:00 Avslutningen på Ett lurat folk0:47 Palmemordet i ny belysning7:01 Vittnet som tystades för gott11:50 Polisens agerande under lupp17:17 Ambulansernas roll under mordnatten25:09 Manipulation av ljudbanden33:43 Priset för att söka sanningen58:46 Teorin om en iscensatt sorti1:05:07 Boken som blev bannlyst
  • 700. 700 Djävulens metod: Så kontrolleras du i vardagen! Vill du bli kontrollerad?

    57:06||Season 1, Ep. 700
    Max Söderpalm gästar kanalen för ett samtal om konsten att kontrollera människor och hur vi kan värja oss mot det. I detta avsnitt utforskar vi de underliggande mekanismerna kring makt och manipulation. Vi diskuterar varför vissa individer söker kontroll och om det finns en inneboende vilja hos människor att bli styrda av andra. Det är en analys för dig som vill förstå de krafter som formar våra relationer och beslut. Genom Max Söderpalm får vi en inblick i hur man kan agera om man inte vill bli kontrollerad. Vi granskar psykologisk påverkan i vardagen och hur medvetenhet kring dessa processer kan ge en ökad frihet i hur vi navigerar i samhället. Prenumerera för fler fördjupningar i mänskligt beteende och skriv gärna en kommentar om du anser att vi blir mer eller mindre kontrollerade i dagens samhälle. Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve". Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva: Swish 0725-595900 Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!
  • 699. 699 Palmemordet: Kopplingen mellan Ted Gärdestad och Victor Gunnarsson granskad!

    14:08||Season 1, Ep. 699
    Magnus Ulvesjö reflekterar kring Palmeutredningen och Ted Gärdestad. Här får du en tillbakablick på 1970-talets Sverige.I detta klipp utforskar vi känslan av framtidstro som präglade det tidiga 1970-talet. Vi diskuterar den kontrasterande bilden av Ted Gärdestad, musikundret med det bländande leendet, ställt mot den mörkare verklighet som senare kom att definiera Palmeutredningen. Det är en betraktelse för dig som vill förstå hur svensk kulturhistoria och politiska händelser ofta flätas samman på oväntade sätt.Vi går igenom hur minnet av en solig och hoppfull tid möter de frågor som än idag omgärdar mordet på statsministern. Genom att belysa denna svenska historia får vi en djupare förståelse för hur vår kollektiva bild av decenniet har skapats och förändrats över tid.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska händelser, och skriv gärna en kommentar om hur du minns stämningen i Sverige under 70-talet.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!Magnus Ulvesjö reflekterar kring Palmeutredningen och Ted Gärdestad. Här får du en tillbakablick på 1970-talets Sverige.I detta klipp utforskar vi känslan av framtidstro som präglade det tidiga 1970-talet. Vi diskuterar den kontrasterande bilden av Ted Gärdestad, musikundret med det bländande leendet, ställt mot den mörkare verklighet som senare kom att definiera Palmeutredningen. Det är en betraktelse för dig som vill förstå hur svensk kulturhistoria och politiska händelser ofta flätas samman på oväntade sätt.Vi går igenom hur minnet av en solig och hoppfull tid möter de frågor som än idag omgärdar mordet på statsministern. Genom att belysa denna svenska historia får vi en djupare förståelse för hur vår kollektiva bild av decenniet har skapats och förändrats över tid.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska händelser, och skriv gärna en kommentar om hur du minns stämningen i Sverige under 70-talet.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Ps. Alla mina intervjuer som finns på Acast och Spotify, ligger under namnet "Thomas Intervjuer". Dessa intervjuer lägger jag också, samma premiärtid, på Youtube under min kanal "Thomas Gjutarenäfve".Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!0:00 Sveriges underbarn och den mörka vändningen2:15 Sökandet efter frid i en kontroversiell sekt5:46 Hur en absurd teori tog form8:13 När polisen knackade på dörren10:41 Kampen mot demonerna och ohälsan
  • 698. 698 Stefan Glantz: Den Avgörande Pusselbiten I Palmeutredningen

    53:15||Season 1, Ep. 698
    Vad döljer sig egentligen inom Palmeutredningen? Vi går igenom Claes Hedberg och hans analys av vittnet Stefan Glans samt sökandet efter sanningen.Vi undersöker vad som menas med en lösning inom räckhåll och varför vissa röster, som författaren kallar för nonchalerade hjältar, konsekvent har ignorerats i den officiella historieskrivningen. Genom att citera Leif G.W. Persson får vi en ingång till den komplexa problematiken kring Pydens kärna och hur dessa pusselbitar hänger samman.Det här är en genomgång för dig som vill förstå de djupare mekanismerna bakom de händelser som format vår samtida historia. Vi bryter ner argumenten och granskar de detaljer som ofta utelämnas i den offentliga debatten.Prenumerera för fler fördjupningar i kontroversiell svensk historia, och skriv gärna en kommentar om du anser att dessa vittnesmål borde få mer utrymme i utredningarna.Författare Claes HedbergInläsare Thomas GjutarenäfveOm du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!Vad döljer sig egentligen i kapitel 85? Vi går igenom Claes Hedberg och hans analys av vittnet Stefan Glans samt sökandet efter sanningen.I detta avsnitt fokuserar vi på Ett lurat folk och de nya kapitel som presenteras. Vi undersöker vad som menas med en lösning inom räckhåll och varför vissa röster, som författaren kallar för nonchalerade hjältar, konsekvent har ignorerats i den officiella historieskrivningen. Genom att citera Leif G.W. Persson får vi en ingång till den komplexa problematiken kring Pydens kärna och hur dessa pusselbitar hänger samman.Det här är en genomgång för dig som vill förstå de djupare mekanismerna bakom de händelser som format vår samtida historia. Vi bryter ner argumenten och granskar de detaljer som ofta utelämnas i den offentliga debatten.Prenumerera för fler fördjupningar i kontroversiell svensk historia, och skriv gärna en kommentar om du anser att dessa vittnesmål borde få mer utrymme i utredningarna.Författare Claes HedbergInläsare Thomas GjutarenäfveOm du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!
  • 697. 697 Nya spår i Palmemordet – Roland Gustafson talar ut!

    01:45:39||Season 1, Ep. 697
    Vad hände egentligen under palmutredningen? Vi samtalar med Roland Gustafson om jakten på Åklagare Martinger och eventuella kopplingar till att inte få utreda mörkläggningarna!I denna intervju granskar vi de händelser som präglat Palmemordet genom åren. Samtalet kretsar kring de så kallade smällarna inom Palmutredningen och varför vi fortfarande inte har sett ett slutgiltigt avslut i fallet.Roland Gustafson ger sin syn på jakten på Åklagare Martinger och vad som egentligen pågår bakom kulisserna. För dig som vill förstå de djupare mekanismerna i svensk kriminalhistoria och hur utredningen har hanterats, ger detta samtal en viktig pusselbit.Prenumerera för fler fördjupningar i historiska händelser, och skriv gärna en kommentar om du tror att vi någonsin får hela sanningen.Om du vill stötta fortsatta intervjuer med en gåva:Swish 0725-595900Stort tack för att du är en del i tidigare och kommande intervjuer!