Share

Melkerampa
TRENDER OG TENDENSER I MARKEDENE
En verdenspremiere!
TINE Rådgivning og Geno SA presenterer Storfepodden, en månedlig podcast skreddersydd for norske melke- og storfekjøttprodusenter.
Her får du som melk- og storfeprodusent innsikt i hvordan du kan få mer ut av produksjonen din med støtte fra oss og våre gjester. Vi dekker alt fra praktiske råd og faglig oppdatering til bærekraftige driftsmetoder og innovative løsninger – direkte fra fagfolk og produsenter som vet hva som fungerer.
I verdens allerførste episode av Storfepodden har programlederne John Fløttum, som er fagsjef i TINE Rådgivning og Oda Christensen, som er leder for markedsføring og kommunikasjon i Geno SA, med seg TINE og Nortura. Temaet i praten rundt bordet er om behovet TINE og Nortura har for melk og kjøtt, og hvordan det stimuleres til rett mengde til rett kvalitet til rett tid fra TINE og Nortura sin side som markedsregulatorer. Gjestene i studio er Johnny Ødegård, konserndirektør i TINE (Norsk Melkeråvare) og Hilde-Kari Skarstein som er markedssjef for kjøtt i Nortura Totalmarked.
I tillegg har Oda tatt pulsen på forbrukermarkedet og forbrukermønstre når det gjelder melk og meieriprodukter, men en god part med Ida Berg Hauge. Ida er daglig ledere i MELK, som for mange er kjent som Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
Sammen med Johnny og Hilde-Kari ser John og Oda på de tendenser ser vi kan se i markedene, på både storfekjøtt og meieri?
Storfepoddens programledere har mage spørsmål til gjestene. Hva har skjedd i 2024? Melk- og meieri har gått opp. Hva er årsaker? Vil det holde seg? Hva gjør Tine her? Vil det gjøre noe med prisen på melk til produsent? Fra den årlige oversikten Kjøttets tilstand meldes det om noe nedgang i kjøttforbruk. Hva betyr dette? Hva er situasjonen for norsk storfekjøtt? Hvordan ser Nortura på kjøttfe i melkebruk. Hvorfor er det fortsatt import av storfekjøtt når det meldes om for stort volum i norske ammekyrbesetninger?
Kvalitet på melka og kjøttkvalitet. Hva betyr det for TINE og Nortura? Hvordan kan det jobbes videre med avlsstrategien på disse verdiene?
Få med deg verdens første episode av Storfepodden – for deg som storfeprodusent!
Podcasten finner du alle steder du kan høre podcast, i tillegg til at du finner den inne på TINE Medlemssider og geno.no. Abonner på serien, slik at du ikke går glipp av episodene fremover!
More episodes
View all episodes

7. Dyrsku’n spesial: Melkerampa midt i folkefesten
21:00||Season 1, Ep. 7Det er folk, dyr og landbruk i alle retninger. Melkerampa har tatt turen til Dyrsku’n i Seljord, og denne gangen tar vi deg med nesten direkte inn i folkelivet. Tradisjonen tro er det mønstring av både ku og geit under Dyrsku’n. I år kombineres gardsdømming og vandreutstilling i forkant med fysisk mønstring under selve arrangementet, før de beste dyra premieres. Men hva er det egentlig som avgjør hvilke dyr som utmerker seg? I denne spesialepisoden møter vi både fagfolka som bedømmer og bøndene som stiller ut. Svein Egil Skartveit har bedømt mange tusen kuer for Geno, mens Pauline Grødem fra Kverme gård selv har deltatt på gårdsutstilling på Dyrsku’n. Hva ser en erfaren dommer etter? Og hva betyr et godt eksteriør for bonden? Så går turen videre til geitene. Sammen med Eva Wallin, rådgiver på geit i Norsk Sau og Geit, ser vi nærmere på hvilken betydning eksteriøret har i geiteavlen, og hvordan det henger sammen med både helse og produksjon. Bli med Melkerampa inn på Dyrsku’n, tett på dyra, fagfolkene og livet rundt utstillingsringen.
6. Sinkufôring
39:02||Season 1, Ep. 6Sinkuperioden og overgangen til ny laktasjon er den mest kritiske periodeni livet til melkekua. I den nye episoden av Melkerampa får du råd om hvordan god fôring og gode rutiner kan legge grunnlaget for ei frisk ku med god produksjon og fruktbarhet. I studio har programleder John Fløttum og melkebonde Nina Vangen Ranøyen fått med seg fagleder fôring Anja Våg Skjold og spesialrådgiver Stine Vhile for å snakke om sinkufôring og overgangsperioden før og etter kalving. Sy inn episode De siste to ukene før kalving og de tre første ukene etter kalving omtales som fem svært viktige uker. Det er en periode med store endringer i både energibehov, stoffskifte og hormoner. Samtidig skal kua gjennom kalving og raskt over i høy melkeproduksjon. I episoden snakker vi blant annet om hvorfor kua bør få mest mulig ro i denne perioden, betydningen av riktig oppstalling og fôring, og hvordan en kan forebygge utfordringer som melkefeber og svekket immunforsvar. Kalvingsdøgnet stiller særlig store krav til kua. Energibehovet øker kraftig, bl.a. fordi produksjonen av råmelk krever mye næring. God oppfølging i forkant kan derfor være avgjørende for hvordan kua kommer i gang med den nye laktasjonen. Du får også råd om sinperioden, klauvskjæring, jurhelse og opptrapping av fôringen etter kalving. God fôring og godt stell i overgangsperioden gir grunnlag for friske og fruktbare dyr med god produksjon i påfølgende laktasjon. Intet mindre !
5. Agrisjå spesial: Melkerampa tar pulsen på landbruket
16:18||Season 1, Ep. 5Det er fredag, første dag på Agrisjå, Trøndelags største landbruksmesse, og Melkerampa er på plass. Nesten direkte fra TINE-standen tar vi pulsen på messa og på noen av temaene som opptar melkebøndene akkurat nå.Med oss har vi styremedlem i TINE, Hans Olav Minsås, og fôringsrådgiver Tomas Kjøsnes. På rampa sitter også våre faste podkaststemmer John Fløttum og Nina Vangen Ranøien.I dagens episode er vi innom flere av temaene du også møter på standen til TINE Rådgiving: fôrkvalitet, råmelkskvalitet og klimaplaner, og hva dette betyr i praksis ute på gården.God lytting, nesten direkte fra TINE-standen på Agrisjå!
4. Friskere klauver gir friskere dyr
43:40||Season 1, Ep. 4Hva kjennetegner god klauvhelse, hvilke klauvlidelser er de vanligste, og hva kan du gjøre for å forebygge dem?I denne episoden av Melkerampa møter programlederne Arne Undheim, John Fløttum og Nina Vangen Ranøien spesialveterinær Åse Margrethe Sogstad fra Animalia og klauvskjærer Liv Turid Gjerde, leder i Norsk Klauskjærerlag. Sammen deler de kunnskap og erfaringer om hva som påvirker klauvhelsa, hvordan utfordringer kan oppdages tidlig, og hvilke tiltak som kan bidra til friske dyr over tid.Du får blant annet høre mer om:hvorfor god klauvhelse har stor betydning for dyrevelferd, produksjon og økonomi de vanligste klauvlidelsene og hvordan de kan forebygges hva regelmessig funksjonell klauvskjæring betyr i praksis når det er best å gjennomføre klauvskjæring og hvordan du kan legge en god plan for din besetning Regelmessig klauvskjæring blir ett av tre kriterier for bærekraftstillegg for kumelk fra 1. januar 2027. Ønsker du mer informasjon om hele ordningen og de nye kriteriene, anbefaler vi å høre Melkerampa-episoden om bærekraftstillegget. Du kan også lese om det på tine.medlem.no. Har du innspill på episoder i Melkerampa, ris eller ros? Send oss gjerne en e-post til melkerampa@tine.no. God lytting!
4. Sommerprat om slåtten
37:27||Season 1, Ep. 4Slåtten er godt i gang mange steder i landet, men forholdene har vært alt annet enn like. I denne sommerepisoden av Melkerampa tar programlederduoen Arne Undheim og John Fløttum, sammen med faste deltaker Nina Vangen Ranøien, en prat om hvordan årets grovfôrsesong har utviklet seg fra nord til sør. Med seg i episoden har de melkebøndene Geir Egil Aanestad fra Varhaug på Jæren, Richard Skagen fra Fauske i Nordland og Nina Vangen Ranøien fra Trøndelag. Sammen deler de erfaringer fra en sesong der vær og vekstforhold har vært svært ulike avhengig av hvor i landet du holder til. Grovfôr er hovedkosten til kua og grunnlaget for melkeproduksjonen. Derfor er både avling, kvalitet og riktig høstetid avgjørende. Samtidig er Norge et langt land. Noen steder har slåtten gått på skinner, mens andre har ventet på et kort opphold mellom regnbygene. Ta en liten pause i en travel slåttesesong og hør hvordan melkebønder fra ulike deler av landet har opplevd sommeren. Eller sett på deg Peltorene og lytt mens du holder på med dagens gjøremål. Og til deg som ikke er bonde: Kanskje får du også et innblikk i hvorfor værmeldingen betyr litt ekstra på norske gårder. En bonde kan planlegge godt, ta fôrprøver og bruke analyseverktøy for å finne det beste høstetidspunktet. Likevel er det til syvende og sist været som bestemmer. Det er noe av det som gjør slåtten til en tid preget av både spenning, glede og frustrasjon. Podkasten er spilt inn 1. juli. God sommer! Melkerampa er tilbake etter ferien med nye episoder om aktuelle saker for deg som er TINE-bonde.
3. Hva betyr det nye bærekraftstillegget for deg?
28:42||Season 1, Ep. 3Fra 1. januar 2027 innføres et nytt bærekraftstillegg i melkeprisen. Tillegget skal belønne tiltak som bidrar til å redusere klimagassutslipp, styrke dyrevelferden og ta vare på jordhelsa. Men hva innebærer ordningen i praksis? Og hvorfor gjør TINE denne endringen? I denne episoden av Melkerampa går programlederne John Fløttum og Arne Undheim gjennom den nye ordningen sammen med podkastens faste deltaker Nina Vangen Ranøien, melkebonde og rådsmedlem i TINE. Med seg i studio har de også Johanne Kjuus, direktør for bærekraft i TINE, og Rolf Øyvind Thune, styreleder i TINE. Sammen forklarer de hvordan bærekraftstillegget er bygget opp, hvilke kriterier som gjelder fra 2027 og hvorfor TINE ønsker å gi sterkere økonomiske signaler på tiltak som bidrar til en mer bærekraftig melkeproduksjon. Hvorfor er dette viktig for TINE som samvirke? Hva forventer kundene og samfunnet av norsk melkeproduksjon? Og hvordan kan tiltak som er gode for klima, dyrevelferd og jordhelse også bidra til en mer robust og lønnsom drift på gården? Enten du allerede har satt deg inn i den nye ordningen eller ønsker en enkel gjennomgang av hva som kommer, får du svar på de viktigste spørsmålene i denne episoden. Har du innspill på episoder, ris eller ros? Send en epost til melkerampa@tine.no God lytting!
2. Fra Kukontrollen til Eana 360
29:10||Season 1, Ep. 2Etter mer enn 125 år går Kukontrollen inn i historiebøkene. Samtidig starter et nytt kapittel når Eana 360 tar over som den nye løsningen for registrering og oppfølging i norsk melkeproduksjon. Det er tema når TINE lanserer den aller første episoden av Melkerampa. Det er kanskje ingen bedre måte å starte på enn med et historisk veiskille. Kukontrollen har vært en del av norsk melkeproduksjon i over 125 år og har gitt verdifulle data til avlsarbeid, rådgivning og drift. Nå videreføres historikken og datagrunnlaget i Eana 360. Hva betyr overgangen for deg? Hva blir annerledes i hverdagen? Og hvilke muligheter gir Eana 360 når du skal ta beslutninger i drifta? Nye og kjente stemmer Mange vil kjenne igjen stemmen til programleder John Fløttum, fagsjef i TINE Rådgivning og en kjent profil fra Storfepodden. Med seg som ny programleder har han Arne Undheim, fagsjef i TINE Medlem. En ny fast stemme i Melkerampa er Nina Vangen Ranøien, melkebonde, rådsmedlem i TINE og en av de tidlige brukerne av Eana 360. Som fast deltaker vil Nina bidra med bondens perspektiv og dele erfaringer fra hverdagen i fjøset. I denne første episoden forteller hun hvordan overgangen til Eana 360 har fungert i praksis. Panelet kompletteres av Dennis Gauksrud fra Mimiro, selskapet som har utviklet Eana 360, og Ingrid Nordhagen, kunderådgiver ved Norsk Melkeråvare Servicesenter i TINE. Har du noen gang ringt fordi du trengte hjelp, er det godt mulig du har snakket med Ingrid eller en av kollegene hennes. De hjelper melkebønder hver eneste dag når det dukker opp spørsmål om registrering, data og digitale løsninger. Sammen ser de tilbake på arven etter Kukontrollen og snakker om hva overgangen til Eana 360 betyr for deg som melkebonde, både i dag og i tiden framover God lytting!
1. Velkommen til Melkerampa
02:15||Ep. 1Velkommen til Melkerampa, podkasten som tar stafettpinnen videre fra det mange kjenner som Storfepodden. Her snakker vi om melkeproduksjon, landbruk, samvirke og menneskene bak. Du kan fortsatt lytte til alle de gamle episodene fra Storfepodden, og vi håper du vil følge med videre når vi nå setter i gang med å produsere nye episoder av Melkerampa. Enten du er bonde, eller bare nysgjerrig på livet i næringa. Nå kjører vi i gang!
21. Gode kyr starter som gode kalver
42:53||Season 2, Ep. 21Kalven er kanskje liten. Men den kan bli den dyreste feilen, eller den beste investeringen, i hele fjøset.I denne episoden av Storfepodden går vi rett inn i kalveoppdrettet:Fra råmelk og rutiner til tilvekst, sykdomsforebygging og det som faktisk fungerer ute i praksis.Hva kjennetegner de som lykkes med kalvehelsa?Hva er faresignalene?Og hvilke små grep kan gi store utslag senere i kua sitt liv?Mjølkeprodusent Eirin Ryssdal og TINE rådgiver Kari Sølvberg deler erfaringer fra virkeligheten, både det som fungerer veldig godt, og det som ofte går galt.En episode full av praktiske erfaringer, fag og kalveprat fra fjøshverdagen. I tillegg har John en nyhet som du absolutt bør få med deg!