Share

cover art for StartupBeat - Sportstech Edition - Erik Holm fra Alba

StartupBeat - en podcast fra TheFactory

StartupBeat - Sportstech Edition - Erik Holm fra Alba

Season 1, Ep. 6
‱

đŸŽ™ïž StartupBeat – Sportstech Edition

I denne episoden mþter vi en mann med mange hatter – og minst like mange meninger!


Erik Holm er lidenskapelig opptatt av alt som rĂžrer seg innen sport – enten det er fotball, golf eller idrett generelt. Han er et velkjent navn blant AIK-fansen, og ikke minst en grĂŒnder med stor G. Som mannen bak det norske vekstselskapet Alba Golf, har han det siste Ă„ret tatt markedet for innendĂžrs golf med storm – og satt nye standarder for hvordan teknologi og sport smelter sammen.


Men det stopper ikke der. Erik er kanskje aller mest kjent som stemmen bak det beryktede og omdiskuterte ArkitektopprĂžret – en folkebevegelse som har rystet arkitektur-Norge og lĂžftet debatten om hvordan byene vĂ„re skal se ut.


I denne utgaven av StartupBeat - Sportstech Edition snakker vi med Erik om reisen fra opprĂžr til oppstart, om Ă„ bygge selskap i skjĂŠringspunktet mellom sport og teknologi – og om hvorfor sterke meninger kan vĂŠre en av dine stĂžrste grĂŒnderegenskaper.


🎧 Lytt inn – dette blir en episode du ikke vil gĂ„ glipp av!


Om TheFactory:

TheFactory er Nordens ledende akselerator og en aktiv tidligfaseinvestor, med en portefÞlje pÄ over 70 aktive selskaper i Norge og resten av Norden.


Siden oppstarten i 2015 har TheFactory investert i mer enn 80 selskaper, akselerert over 500 startups og scaleups, og gjennomfĂžrt mer enn 20 akseleratorprogram. Vi har koblet sammen over 150 mentorer med ambisiĂžse grĂŒndere, arrangert over 100 investordager, mentor-summits og bransjeevents – og ikke minst skapt mĂžteplasser for flere hundre investorer fra bĂ„de inn- og utland med lovende nordiske vekstselskaper.


I 2019 lanserte vi magasinet StartupBeat, og vÄren 2023 utvidet vi universet med vÄr egen podcast, der vi tar pulsen pÄ startup- og innovasjonsmiljÞet i Norge og Norden.


Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen og Simon Ruud fra TheFactory.


More episodes

View all episodes

  • 9. StartupBeat - Special Edition - Espen Agdestein fra IdĂ©kapital, PlayMagnus, Take Take Take +++

    49:32||Season 1, Ep. 9
    I denne spesial episoden av StartupBeat har vi med oss en mann som har gjort det meste – og litt til. Han har vĂŠrt manager for selveste Magnus Carlsen, verdensmesteren i sjakk, og har nok hatt flere telefoner med internasjonale sjakkforbund, investorer og internasjonale profiler enn du har hatt middager dette Ă„ret. Vi snakker selvsagt om Espen Agdestein!Espen er ikke bare broren til stormester Simen Agdestein – han er ogsĂ„ selv FIDE-mester med en rating som fĂ„r de fleste hobbyspillere til Ă„ legge brikkene pĂ„ hylla. Men Espen har spilt pĂ„ flere brett enn bare sjakkbrettet. Han er nemlig medgrĂŒnder av Idekapital, et av Norges stĂžrste venturefond, som forvalter over en halv milliard kroner og investerer i norske startups med store ambisjoner og hĂžyt tempo.Han har sittet i styret i Play Magnus, selskapet som skal gjĂžre sjakk kult og tilgjengelig for alle – og som er Magnus Carlsens egen sjakkbaby. Og som om det ikke var nok: Han har ogsĂ„ rukket Ă„ starte et livsstilsmagasin, vĂŠrt direktĂžr i Hjemmet Mortensen, og sagt opp en trygg jobb for Ă„ satse pĂ„ sjakkens superstjerne. Hektisk? Ja. Spennende? Absolutt.Espen var TheFactory's hovedgjest under vĂ„r investordag i mai 2025 sĂ„ dette var en live innspilling med publikum tilstede.SĂ„ len deg tilbake – dette blir en prat om sjakk, startup-liv, strategi, kapital og mye, mye mer....Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 80+ selskaper, akselerert 500+ startups & scaleups, kjĂžrt 20+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen, CEO og grĂŒnderen bak TheFactory.
  • 5. StartupBeat - Sportstech Edition - Andreas Olsen fra BeYourBest

    40:03||Season 2, Ep. 5
    đŸŽ™ïž MĂžt Andreas fra BeYourBestEt selskap grunnlagt av Odd Skarheim som nĂ„ ledes av CEO Andreas Olsen.De har en visjon
BeYourBest har som mĂ„l Ă„ bli gullstandarden for kognitiv og mental utvikling – og gjĂžre det mulig for alle utĂžvere Ă„ frigjĂžre sitt fulle prestasjonspotensial ved hjelp av banebrytende teknologi.
og de er pĂ„ et oppdragMed solid ekspertise innen lagidrett – spesielt fotball – spesialiserer BeYourBest seg pĂ„ Ă„ forbedre utĂžveres kognitive prestasjoner i kampsituasjoner. MĂ„let er Ă„ lĂžfte spillere til nye hĂžyder ute pĂ„ banen.Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 80+ selskaper, akselerert 500+ startups & scaleups, kjĂžrt 20+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen og Simon Ruud fra TheFactory.
  • 4. StartupBeat - Sportstech-edition - Anders Fagerli fra Athlera

    34:24||Season 2, Ep. 4
    Athlera ble startet i 2017, da under navnet Sports Computing AS.Selskapets fĂžrste produkt var KickerAce – en app som gjorde fotballtrening morsommere for barn og unge. Appen brukte kameraet pĂ„ en mobiltelefon til Ă„ mĂ„le skuddfart, treffsikkerhet og plassering, ved hjelp av kunstig intelligens og avansert teknologi. Den ble brukt i over 80 land.Selv om teknologien var god, var det utfordrende Ă„ vokse i forbrukermarkedet (B2C). Derfor valgte selskapet Ă„ satse pĂ„ bedriftsmarkedet (B2B), og utviklet Athlera – en plattform med smarte verktĂžy for sport, helse og prestasjon.Athlera bygger videre pĂ„ erfaringene og teknologien fra KickerAce, og tilbyr lĂžsninger for databehandling, bevegelsesanalyse og sanntids tilbakemelding.I denne episoden mĂžter Simon og Ingar daglig leder for Athlera, Anders Fagerli, som deler historier fra USA under covid og masse annet rundt Athlera og deres spennende reise.Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 80+ selskaper, akselerert 500+ startups & scaleups, kjĂžrt 20+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen og Simon Ruud fra TheFactory.
  • 3. StartupBeat - Sportstech-edition - Glenn Myklebust fra Foocus.ai

    25:12||Season 2, Ep. 3
    Glenn Myklebust leder sportstech startup'en Foocus.ai og er selverklĂŠrt sportsfanatiker. Glenn har en spennende bakrunn og leder et selskap som benytter avansert AI for Ă„ holder oversikt over alle engasjementer, eksponeringer, visninger og omtaler i ett “live” dashbord pĂ„ tvers av alle typer medier, inkludert et bredt spekter av nettbaserte, sosiale og tradisjonelle medier. Foocus.ai viser alle sponsoraktivaene dine og innsiktene knyttet til dem i Ă©n samlet og omfattende visning – tilgjengelig hvor som helst og i sanntid.I denne episoden dykker Simon og Ingar ned i hvordan det er lede et sportstech selskap og alle mulighetene dette ringer med seg. .Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 80+ selskaper, akselerert 500+ startups & scaleups, kjĂžrt 20+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen og Simon Ruud fra TheFactory.
  • 2. StartupBeat - Sportstech-edition - BjĂžrn Ekeberg fra Recharge Health & Flexbeam

    31:09||Season 2, Ep. 2
    BjĂžrn Ekeberg leder et av Norges mest spennende hardware-startups - Recharge Health! I lĂžpet av de siste 5 Ă„rene har Recharge solgt over 30.000 Flexbeam, og har trukket til seg ambassadĂžrer som Aleksander Aamodt Kilde, Casper Ruud, Martin Ødegaard og ikke minst Brian Johnson. BjĂžrn og teamet bak Flexbeam har klart kunststykket Ă„ etablere en bĂŠrekraftig, hardware vekstmaskin ut fra Norge med produksjon i Thailand, og marked over hele verden.I denne episoden dykker Simon og Ingar ned i hvordan det er Ă„ gĂ„ fra Ă„ vĂŠre manusforfatter til Ă„ bli fulltids grĂŒnder og CEO. Vi snakker naturligvis mye om BjĂžrns historie, men ogsĂ„ om hvordan det er Ă„ tiltrekke seg superstjerner som Martin Ødegaard og Alexander Aamodt Kilde.Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 80+ selskaper, akselerert 500+ startups & scaleups, kjĂžrt 20+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen og Simon Ruud fra TheFactory.
  • 1. StartupBeat - Sportstech-edition - Vivi Hatlem fra Skida / Mountain Snow

    27:50||Season 2, Ep. 1
    StartupBeat - Sportstech Edition #1:Viv Hatlem har mildt sagt en spennende og variert bakgrunn. Bankansatt, skiboms og toppturinstruktĂžr! I denne episoden mĂžter Ingar og Simon fra TheFactory, Vivi Hatlem. Vivi mĂžtte Bjarte fra Mountain Snow i forbindelse med at av TheFactory’s SportstechAcademy der hun raskt ble en del av teamet - fĂžrst som mentor, og nĂ„ som markedsansvarlig.I episoden dykker vi ned i hvordan det er Ă„ gĂ„ fra Ă„ vĂŠre bankansatt til Ă„ bli fulltids skiboms. Vi snakker masse om Skida-appen fra MountainSnow, en fantastisk app for alle topptur-interesserte!Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 80+ selskaper, akselerert 500+ startups & scaleups, kjĂžrt 20+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Ingar S. Bentsen, CEO & Founder TheFactory. Episoden med Vivi Hatlem ledes av Ingar og Simon Ruud fra TheFactory.
  • 8. StartupBeat - Murshid Ali fra Huddlestock, Norsk Solar & Skyfri

    51:17||Season 1, Ep. 8
    Episode #8:Dr. Murshid Ali - allerede en legende i det Norske oppstarts miljĂžet! Siden 2015 har Murshid rukket Ă„ gifte seg, stifte familie, starte 3 selskaper hvorav to er bĂžrsnotert, tatt en doktorgrad og skrevet bok... En kapasitet uten sidestykke!I denne episoden snakker Murshid og Ingar om det Ă„ starte selskaper i kombinasjon med Ă„ stifte familie, de snakker om utfordringene som fĂžlger med det Ă„ vĂŠre grĂŒndere - men ogsĂ„ om gleden det bringer med seg. Dette er en episode som gir mye lĂŠring og tips!Murshid har opplevd oppturer og nedturer, mĂžtt Krompen pĂ„ Level 39 i London, bĂžrsnotert et selskap midt under Covid-19 og han har klart Ă„ fighte seg gjennom Ă„r med tĂžffe valg!Murshid har nylig lansert boken "Å gjĂžre det umulige", den anbefales pĂ„ det sterkeste til alle bĂ„de nĂ„vĂŠrende, tidligere og kommende grĂŒndere. Du finner den hos Norli og Ark!Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 har TheFactory investert i 50+ selskaper, akselerert 400+ startups & scaleups, kjĂžrt 15+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Marinette Hexeberg, CEO i TheFactory Growth, og Ingar S. Bentsen, CEO & Founder TheFactory. Episoden med Murshid Ali ledes av Ingar.
  • 7. StartupBeat - Paul Rigault fra DĂžds Federation

    45:41||Season 1, Ep. 7
    Episode #7:NĂ„ har vi kommet til episode #7, hvor StartupBeat fĂ„r besĂžk av ingen ringere enn Paul Rigault! Paul er president i, og en grĂŒnderne bak, DĂžds Federation. DĂžds er en form for ekstrem fristil stuping fra store hĂžyder hvor man hopper med strakte armer og mage fĂžrst, og lander som en kanonkule eller i en rekestilling. DĂžds Federation stĂ„r bak en DĂžds Diving World Tour, DĂžds Diving World Championship, og andre spennende events over hele verden. NĂ„ tar DĂžds steget inn i norske tv-skjermer med en egen serie pĂ„ TV2!Paul har en veldig spennende og variert bakgrunn, og deler med glede av sin kunnskap! En spennende og interessant episode som vi hĂ„per alle kan lĂŠre litt av - og ikke minst fĂ„r du hĂžre mer om DĂžds!Om TheFactory:TheFactory er Nordens stĂžrste akselerator og er en aktiv tidligfaseinvestor med over 50 investeringer i Norge og Norden.Siden 2015 sĂ„ har TheFactory investert i 50+ selskaper, akselerert 400+ startups & scaleups, kjĂžrt 15+ akselerator program, koblet 150+ mentorer & startups, arrangert 100+ investordager, mentor summits og andre events, - og ikke minst sĂ„ har vi koblet flere hundre investorer fra inn- og utland med Norske og Nordiske Startups.TheFactory lanserte magasinet StartupBeat i 2019, og vĂ„ren 2023 lanserte vi vĂ„r egen podcast der vi tar pulsen pĂ„ startup Norge & Norden.Podcasten ledes av Marinette Hexeberg, CEO i TheFactory Growth, og Ingar S. Bentsen, CEO & Founder TheFactory. Episoden med Paul Rigault ledes av Ingar.