Share

Skaperprat
HM Johnsen del2
Velkommen til episode fem av Skaperprat!
Her får du høre andre del samtalen jeg hadde med artist og musiker HM Johnsen som nylig har kommet ut med ny EP!
Han har vært innom blues, jazz og rock tidligere, men jeg vil si at han utforsker en ny, fin og kul sound på sin siste EP.
Den må bare høres.
Jeg kjenner Hans-Marius litt fra før og vi ble nå enda bedre kjent under denne praten, for det ble en litt lenger samtale enn det jeg såg for meg. Så lang at dette er del1 av en dobbeltepisode.
Vi er innom mange forskjellige tema som, forventninger, betydningen av SOME, AI i musikken, når startet han med musikk og motstand blant annet. Vi gjorde opptaket i studioet til Hans-Marius, fint lite skaperrom stappfult med ro, lyd og instrumenter. Det er viktig å ha et rom der en kan gå inn i for å finne kreativiteten, enten det er nye tanker, musikk eller annet.
HM Johnsen er vokst opp på Os utenfor Bergen og var bare 20 år når han ga ut sitt første album og han har også vunnet priser for sin musikk. Du finner musikken hans der du streamer, og på Instagram deler han mye mer.
Sammen med hans nye album kommer det også en dokumentar, dette er spennende, og her er det bare å følge med på det som kommer! Nå tar vi turen over til praten vi hadde, og den kommer i to deler, dette er del1 og del 2 kommer om noen dager.
Du kan nå HM Johnsen her:
https://www.facebook.com/p/HM-Johnsen-61569830906094/
Takk for at du lyttet til Skaperprat!
Setter pris på om du følger med videre, og gi podcasten noen stjerner om du liker den :)
Musikk/intro laget av Ivan Dyb Holmedal
Coverbilde laget av Ivan Dyb Holmedal som selges i begrenset opplag til støtte for å holde denne podden i live.
Besøk og les mer om Skaperprat på: www.skaperprat.no
Besøk Ivan på Instagram: @ivanholmedal
More episodes
View all episodes

10. Rodrigo Cortez (RC)
01:19:08||Season 1, Ep. 10Velkommen til tiendeepisode av Skaperprat!Jeg møtte Rodrigo i studioet hans på Damsgård i Bergen, i et gammelt skipsverftsbygg fra tidlig 1900-tallet.Det er så spennende å komme inn i andre kunsteres rom, det synes jeg er ganske spesielt. I tillegg til egen kunst så har Rodrigo tatt med seg ting han liker, inn i varmen, kanskje det andre ikke har satt pris på, de får iallfall et nytt hjem og betydning. Jeg følte meg raskt til rette i hans kreative stue.Rodrigo Cortez (RC) kommer fra Santiago Chile og er en anerkjent gatekunstner og maler, men også tegner. Mange av hans bilder pryder murvegger rundt om i Bergen, og vi kommer innom noen av de i løpet av praten. Rodrigo har kunstutdannelsen sin fra Lofoten, England og USA. Jeg har sett på bildene hans i flere år, og har lenge hatt lyst til å møte han. Vi begynte med en gang å prate om det kunstneriske rommet og betydningen av det, men måtte begrense oss litt for å spare litt til opptaket. Rodrigo fyrte opp i ovnen, laget en god sort kaffe og tente lys. Stemningen var satt.Jeg må si at jeg satte stor pris på denne praten her, vi kom innom mange spennende tema. Tema som vi har både svar på men også undrer oss over videre. Enten du er maler, musiker, fotograf, ja uansett hva, så tror jeg du vil få noe ut av denne praten her.Musikk laget og copyright av Ivan Dyb HolmedalCoverbilde laget og copyright av Ivan Dyb Holmedal.Bildet selges i begrenset opplag til støtte for å holde denne podden i live. Du kan nå Rodrigo Cortez (RC) her:https://www.instagram.com/rcart_/
9. Christoffer Schjelderup
01:33:25||Season 1, Ep. 9Velkommen til niende episode av Skaperprat!Denne episoden er med komiker Christoffer Schjelderup og jeg var veldig spent før denne praten, og det er kanskje pga to ting. Ene er at jeg ikke har pratet med en komiker om den kreative prosessen før, noe som i seg selv er spennende å dykke nedi. Andre er at jeg har hørt og sett mye på Christoffer og synes han er veldig morsom fyr. Det er noe med å kunne plukke tema på tema som samfunnet står oppi og levere et humoristisk skråblikk på det. Enten det er Trump eller Brannkamp. Christoffer Schjelderup er en erfaren og anerkjent standup komiker som har nå sitt tredje show med “Tenker tanker”, som har fått gode tilbakemeldinger og terningkast. Christoffer vant Stå Opp prisen i 2014 og er kjent for sylskarpe observasjoner og har evnen til å finne det morsomme i det de fleste helst vil unngå å snakke om. Han har bidratt til å bygge og forme standup-fellesskapet i Bergen og gitt plass til nye stemmer. I tillegg har han en podcast som har vart myye lenger enn min! Over 400 episoder!Jeg er glad for at Christoffer ville møte meg på Fabrikken her på Os. Fabrikken er en næringsforening som jobber for å fremme og skape møteplass for et bredt spekter av kreative næringer og kultur, og holder til i Os Næringspark, tidligere Bahus fabrikken. Der er kontorplasser, muligheter for utstillinger og selvfølgelig mulighet for innspilling av podcast. Jeg og Christoffer fant oss godt til rette.I denne episoden er vi innom både spennende, morsome og alvorlige tema. Det ble en lang fin prat som jeg håper dere setter pris på. Kom dere ut på byen, gå på show og Christoffers “Tenker tanker”!Musikk laget og copyright av Ivan Dyb HolmedalCoverbilde laget og copyright av Ivan Dyb Holmedal.Bildet selges i begrenset opplag til støtte for å holde denne podden i live.Opptaket ble gjort på Fabrikken på Os: https://www.facebook.com/fabrikkenosDu kan nå Christoffer Schjelderup her:https://www.instagram.com/christofferschjelderuphttps://www.patreon.com/skamfrelsthttps://www.facebook.com/standupchristofferhttps://podcasts.apple.com/no/podcast/skamfrelst/id1448938328
8. Øyvind Hjelmen
01:11:19||Season 1, Ep. 8Velkommen til episode åtte av Skaperprat!I denne episoden får dere høre praten jeg hadde med Øyvind Hjelmen.Han er fotograf fra Stord og har jobbet med fotografi som kunstform i mer enn 30 år.Han jobber mest analogt, noe flere og flere av oss gjør, og han har hatt flere utstillinger i både innland og utland.Jeg har studert bildene til Øyvind i noen år nå og vi snakker blant annet om min opplevelse av de.De innehar en melankoli som jeg liker godt, en uklarhet som en kan fordype seg i. Der er bevegelse, kontraster, minner og tidløshet. Er kan komme tilbake til bildene og oppdage nye ting. Det er fint synes jeg. Anbefaler å sette av tid til bildene til Øyvind, for ofte trenger vi å se bildene i en kontekst av oss selv. Og ikke glem bøkene, og Øyvind holder også workshops flere ganger i året.Øyvind tok meg godt i mot, jeg fikk se flotte analoge print og mørkerommet hans som var under oppussing, men som nå er ferdig.Denne praten hadde vi i den gamle og nyoppussede løa til Øyvind, fyllt med historie fra den tiden som var.Vi kommer innom flere spennende tema, og jeg håper noe treffer deg, at du kan ta noe med deg videre på din reise. La oss nå ikke vente lenger, her er praten min med Øyvind Hjelmen.Musikk laget og copyright av Ivan Dyb HolmedalCoverbilde laget og copyright av Ivan Dyb Holmedal.Bildet selges i begrenset opplag til støtte for å holde denne podden i live.Du kan nå Øyvind Hjelmen her:https://www.oyvindhjelmen.com/https://www.instagram.com/hjelmenoyvind/
7. Vetle Nærø
50:46||Season 1, Ep. 7Velkommen til sjuende episode av Skaperprat!Vetle Nærø er komponist og pianist, og møtte Vetle hjemme hos han i Oslo en kald og klar høstdag.Det du ikke får høre i denne episoden er litt musikk som Vetle gjorde mens vi tok opp denne episoden. Får ikke publisert musikk i denne podcasten pga rettigheter, det blir rett og slett for dyrt for meg, i den fasen jeg er i nå med denne podcasten. God ide, men nei.Vetle spilte så flott, skulle ønske dere kunne oppleve det sammen med meg. Men dere finner musikken hans der dere streamer musikk! Oppfordrer til å lytte gjennom albumene hans. Jeg har hørt på musikken til Vetle en god stund. Jeg har brukt musikken hans til inspirasjon når jeg lager bilder. Derfor var dette møtet veldig spennende for meg, finne ut litt om hvordan han tenker og lager musikken sin. Vetle Nærø har altså gitt ut fire album og kom nylig med sitt siste “All moments must pass”.En spennende tittel som passer godt sammen med musikken, som kan gi flere assosiasjoner og ettertanke, spesielt når du hører gjennom albumet. Dette ble en dyp og fin samtale om kreativitet, ro og øyeblikk. Vi kommer også innom fotografi, siden Vetle også fotograferer, og noen spennende betraktninger. Musikk laget og copyright av Ivan Dyb HolmedalCoverbilde laget og copyright av Ivan Dyb Holmedal.Bildet selges i begrenset opplag til støtte for å holde denne podden i live.
6. Stine Eide
01:06:12||Season 1, Ep. 6Velkommen til episode seks av Skaperprat!Bildene til Stine Eide er håndtegnet til den minste detalj, med budskap som treffer godt. Stine har bygget opp et flott galleri midt i sentrum på Voss, der du kan oppleve både originaler og kunstrykk, og live tegning! Tegnepulten hennes er faktisk plassert ved vinduet, så ikke vift med med paraplyen når du kommer inn :) Med en spennende lydbok fra høytalerne i bilen tok jeg turen fra Bergen til Voss for å møte Stine til en skaperprat. På vestlandet er det en svipptur. Før praten fikk jeg en god omvisning i galleriet og en mørk og smakfull kopp kaffe. Veldig kult å se sketsjer og tegning under arbeid sammen med ferdige verk. Underveis prater vi blant annet om noen enkeltbilder og serier, slik at jeg oppfordrer til å se på tegningene til Stine mens dere hører på. De finner dere på nettsiden og Instagram.Ellers ønsker jeg dere en riktig god jul og håper dere alle skaper gode minner for dere selv og de dere er glade i.Musikk laget og compywright av Ivan Dyb HolmedalCoverbilde laget og compywright av Ivan Dyb Holmedal.Bildet selges i begrenset opplag til støtte for å holde denne podden i live.Du kan nå Stine Eide her:https://www.stineeide.comhttps://www.instagram.com/stine_eide_kunst/.
4. HM Johnsen del1
50:24||Season 1, Ep. 4Velkommen til episode fire av Skaperprat!Her får du høre samtalen jeg hadde med artist og musiker HM Johnsen som nylig har kommet ut med ny EP!Han har vært innom blues, jazz og rock tidligere, men jeg vil si at han utforsker en ny, fin og kul sound på sin siste EP.Den må bare høres. Jeg kjenner Hans-Marius litt fra før og vi ble nå enda bedre kjent under denne praten, for det ble en litt lenger samtale enn det jeg såg for meg. Så lang at dette er del1 av en dobbeltepisode.Vi er innom mange forskjellige tema som, forventninger, betydningen av SOME, AI i musikken, når startet han med musikk og motstand blant annet. Vi gjorde opptaket i studioet til Hans-Marius, fint lite skaperrom stappfult med ro, lyd og instrumenter. Det er viktig å ha et rom der en kan gå inn i for å finne kreativiteten, enten det er nye tanker, musikk eller annet. HM Johnsen er vokst opp på Os utenfor Bergen og var bare 20 år når han ga ut sitt første album og han har også vunnet priser for sin musikk. Du finner musikken hans der du streamer, og på Instagram deler han mye mer. Sammen med hans nye album kommer det også en dokumentar, dette er spennende, og her er det bare å følge med på det som kommer! Nå tar vi turen over til praten vi hadde, og den kommer i to deler, dette er del1 og del 2 kommer om noen dager.Du kan nå HM Johnsen her:https://www.hmjohnsen.comHM Johnsen (@hm_johnsen) https://www.facebook.com/p/HM-Johnsen-61569830906094/
3. Arnfinn Johnsen
41:52||Season 1, Ep. 3Velkommen til tredje episode av Skaperprat!Arnfinn Johnsen har fag - og mesterbrev i fotograffaget og er utdannet pedagog. Han har vunnet mange priser for bildene sine.Vi snakker blant annet om det å jobbe i prosjekt, og Arnfinn sine største prosjekter GULL og BEST der han har gjennom årene som fotograf har portrettert olympiere og paraolympiere som har vunnet gull. Begge har resultert i bøker som har vunnet priser. Jeg anbefaler disse på mitt sterkeste.Jeg møtte Arnfinn i hans studio på Hamar der vi hade en veldig god prat. Det var fint å treffe han igjen etter noen år.Her kommer praten med Arnfinn Johnsen!Du kan nå Arnfinn og hans bilder her:https://www.fotograf-johnsen.no
2. Sandra Bratland
56:46||Season 1, Ep. 2Velkommen til andre episode av Skaperprat!Det er ikke så lenge siden jeg oppdaget bildene til Sandra, og jeg likte de umiddelbart, en type abstrakte motiver jeg ser etter i bybildet og i det forfalne når jeg fotograferer. Det vi mennesker glemmer og ikke bryr oss om, overlates til naturen. Det gjør meg også nysgjerrig på kunstneren Sandra, hvordan jobber hun, hvordan bygger ho opp bildene, og hvor kommer motivene fra. For meg er bildene som et menneskeavtrykk i naturen, en slags blanding. Med avtrykk mener jeg at vi lager alt vi har rundt oss, det legges igjen i naturen og glemmes. Oppfordrer dere å til å ta en titt på Sandras bilder på nettsiden hennes.Du kan nå Sandra og hennes kunst her:https://sandrabratland.comhttps://www.instagram.com/sandra_diana_bratland_art