Share

cover art for Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący FPP

Rzeczpospolita Rozmowy

Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący FPP

To dopiero początek problemów z Polskim Ładem. Nie jestem pewien, czy zapowiadana nowelizacja Polskiego Ładu, albo inne „łatki” na Polski Ład nic nie załatwią. Jeśli przepisy przygotowało się w taki sposób, że nawet Rządowe Centrum Legislacji mówi, że dwa dni, jakie mu dano na analizę tak obszernego dokumentu jak Polski Ład to za mało, to na co liczyć? Najlepszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie na rok obowiązywania Polskiego Ładu i „wskrzeszenie” przepisów, które on zastąpił. Trzeba znaleźć sposób jak to zrobić - mówi Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

More episodes

View all episodes

  • Jacek Skała, prokurator

    17:02
    Gościem programu #Rzecz o Prawie był prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Wypowiedział się m.in. na temat prokurator Ewy Wrzosek oraz słów ministra Bartłomieja Sienkiewicza, który pochwalił jej działania w sprawie odbijania mediów publicznych z rąk PiS.Skała z humorem zauważył, że ceni sobie u Pani prokurator Wrzosek zamiłowanie do joggingu. Często można przeczytać na jej portalach społecznościowych, że masa prawników biega. Byleby nie biegała po urzędach pocztowych, czy na posyłki kancelarii adwokackich. I nie jest w tym wypadku bieg po orła białego - stwierdził Skała.Prokurator ocenił też plany rządu dotyczące reformy prokuratury.
  • prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista

    19:18
    Gościem w programie #Rzecz o Prawie był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, były wicepremier oraz wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.- Mam mieszane uczucia, z przewagą negatywnych — ocenił Kołodko. Przypomniał, że jeden z wybitnych konstytucjonalistów określił to, co się dzieje, jako przewracanie praworządności, a nie jej przywracanie. Zaznaczył, że cel nie uświęca środków, a jeśli mówimy o praworządności, sami musimy postępować zgodnie z nią. W kontekście działań koalicji, w tym premiera, profesor Kołodko krytycznie odniósł się do sposobu przejęcia mediów publicznych i zmian w Prokuraturze Krajowej.
  • Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa

    19:17
    Rozumiem, że Łukasz Gibała przyjmie każde poparcie. Nie zdziwię się, jak zaraz okaże się, że Konfederacja go popiera. Już był przecież w PO, u Palikota, chciał współpracować z Polską 2050, teraz go popiera PiS, ma na listach Razem. Ma wszystkich - stwierdził Aleksander Miszalski, poseł, kandydat KO na prezydenta Krakowa.
  • Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej

    18:40
    Prawo aborcyjne ma stwarzać nam poczucie bezpieczeństwa i to bezpieczeństwo po prostu zapewniać - mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
  • Daria Gosek-Popiołek, posłanka Lewicy

    13:54
    Zaobserwowaliśmy dużą demobilizację młodych ludzi i kobiet. To pokazuje, że nie dowiezienie obowiązań ze strony koalicji rządzącej – jeśli chodzi między innymi o prawa kobiet czy kwestie polityki klimatycznej – sprawiły, że wyborcy i wyborczynie nie poszli do urn - mówiła w rozmowie z Michałem Kolanką Daria Gosek-Popiołek, posłanka Partii Razem. Jak dodała, „wynik Magdaleny Biejat w Warszawie pokazuje, na kogo powinna stawiać Lewica”.
  • Aleksander Kwaśniewski, były prezydent

    24:23
    Droga koalicjo rządowa, macie z kim przegrać. To nie jest tak, że PiS zniknął – on ma bardzo silną bazę wyborczą. Koalicja rządowa musi być bardziej zwarta, skuteczna i rozwiązywać problemy – także te, które ją różnią. Więcej pracy i więcej dialogu, a mniej fochów - powiedział Aleksander Kwaśniewski, były prezydent.
  • Adam Jarubas, europoseł PSL

    15:19
    Już dziś widać, że najpewniej sejmików, w których PiS nie będzie rządzić, będzie więcej niż do tej pory - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką Adam Jarubas, europoseł PSL, szef sztabu wyborczego Trzeciej Drogi-PSL w wyborach samorządowych.
  • Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku

    24:24
    Myślę, że Szymonowi Hołowni ktoś źle doradza, wyniki stoją w miejscu. Trochę są do przodu, ale to nie jest progres. Może okazać się, że kampania w wyborach do PE zweryfikuje Trzecią Drogę bardzo mocno - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. marketingu politycznego.
  • dr Anna Frydrych-Depka, ekspert prawa wyborczego z UMK

    35:54
    Anna Frydrych-Depka, ekspertka prawa wyborczego z UMK i wiceprezeska Fundacji Odpowiedzialna Polityka, stanowczo skrytykowała w „Rzecz o prawie” coraz powszechniejszą praktykę polegającą na publikowaniu w mediach społecznościowych zdjęć wypełnionych kart do głosowania. Jak zaznaczyła, nie chodzi tu tylko o złamanie tajności głosowania. – Jesteśmy przywiązani do myślenia, że tajność głosowania jest prawem, nie obowiązkiem. Prowadzenie agitacji wyborczej, a za takie może być uznane prezentowanie karty z zaznaczonym nazwiskiem konkretnego kandydata, jest wykroczenie zagrożonym grzywną – ostrzegła. Ekspertka zwróciła uwagę, że z negatywnymi konsekwencjami muszą się też liczyć kandydaci, którzy robili sobie kampanię wykorzystując zajmowane stanowiska. Jak zaznaczyła, w ostatnich tygodniach mogliśmy obserwować serię przypadków przecinania wstęg z okazji zakończenia lokalnych inwestycji.– Nawet otwarcie altanki do grillowania w jednej z gmin stało się okazją do zorganizowania za środki lokalne imprezy, na której oczywiście wystąpił lokalny włodarz i zarazem kandydat w wyborach – stwierdziła dr Anna Frydrych-Depka. I przypomniała, że w tej kampanii Państwowa Komisja Wyborcza zajmowała bardzo mocne stanowisko w odniesieniu do nadużywania zasobów publicznych. – Mam nadzieję, że będziemy mogli również liczyć na efekty w postaci odpowiednich decyzji w odniesieniu do sprawozdań finansowych komitetów – podsumowała ekspertka.