Share

Psykprat
#7 - Maj Grandmo samtalar med Yasmine inför seminariet 28 februari 2023
•
Hjärnkollambassadören Maj Grandmo berättar i samtal med Yasmine Fröbom om sin kommande föreläsning När blodet blev grönt - Psykos och verklighet 28 februari 2023 kl 17-19 som en del av Hjärnkoll Uppsala läns digitala seminarieserie.
Den där sommaren förändras allt och den gamla världen som hon hade upplevt till dess föll ihop som ett korthus. Hon hade planer och förhoppningar för framtiden och allt såg ut att utvecklas på ett bra sätt. Men allt slogs i spillror och hon var tvungen att starta på nytt i en främmande värld och och en kuslig verklighet.
More episodes
View all episodes

#31 Odiagnostiserad i skolan
34:34|Hjärnkollambassadör Irja Nilsson Nyberg berättar om ADHD och hur det var att växa upp med det genom skolan, ända vägen till universitetet.
#30 Döden som gav livet åter
27:18|I det här avsnittet gräver vi ner oss djupare i Henriks föreläsning och reflekterar över hur han idag kan omvandla sina erfarenheter till något positivt. Henrik har levt med tvångssyndrom, ångest och depression. Han berättar om när han gjorde en pakt med döden, och istället gav livet en chans.
#29 Vad gör jag här
27:27|Gunilla berättar om sina erfarenheter av att ha drabbats av TBE och hur det påverkade henne inte bara fysiskt, men även psykiskt. Från att ha levt som en känsloanalfabet har hon idag många verktyg och strategier för att må bra. Hennes föreläsning heter "Vad gör jag här?" där Gunilla berättar om sin resa till att må bra.
#28 En autistisk rebell
28:24|I det här avsnittet, som är en fortsättning på senaste hjärnkollseminariet berättar Jill om hennes livshistoria som autistisk – från barndomsåren, genom skolåldern fram till idag när hon som vuxen är en framgångsrik entreprenör som banar väg för andra.
Brev till mig själv - Maj
27:04|I en sommarspecial av Psykprat ledd av Yasmine Fröbom skriver en ambassadör ett brev till sig själv.
Brev till mig själv - Hjalmar
04:54|I en sommarspecial av Psykprat ledd av Yasmine Fröbom skriver en ambassadör ett brev till sig själv.
Brev till mig själv - Yvonne
21:59|I en sommarspecial av Psykprat ledd av Yasmine Fröbom skriver en ambassadör ett brev till sig själv.
Brev till mig själv - Pia
24:38|I en sommarspecial av Psykprat ledd av Yasmine Fröbom skriver en ambassadör ett brev till sig själv.
#27 Att leva med tvångssyndrom
28:37|Annika Wiss berättar om sina egna erfarenheter av tvångsyndrom, eller OCD som det kallas på engelska. Vi om hennes liv utifrån det tidigare seminariumet och hon berättar med allvar och humor om hon gjort för att leva ett fullgott liv.