Podcasterix

Share

s1.ep0 - Przedstawiamy się

W czasie nagrania mamy za mało czasu, by się przedstawić więc nagraliśmy ten bonusik tylko po to, by pomówić o sobie, naszych związkach z edukacją historyczną i edukacją w ogóle. Trochę też mówimy o tym, kim nie udało nam się zostać, ale bardzo chcieliśmy.

More Episodes

1/25/2022

#2 Czy nauczyciel powinien być apolityczny?

Season 1, Ep. 2
Drugi odcinek zaczyna się, zgodnie z naszym postanowieniem, wspomnieniem inspirującym. Olek mówi o jednej z metod prowadzenia dyskusji (dysput) w swojej klasie. Metoda wymaga od uczestników nie tylko dobrych argumentów,ale wnikliwego słuchania innych. Głównym tematem jednak naszego drugiego spotkania Podcasterixa jest apolityczność nauczyciela historii. Panuje takie przekonanie, że nauczyciel nie powinien zdradzać swoich preferencji politycznych, nie powinien zajmować stanowiska w czasie różnego rodzaju debat w klasie. Powinien zostawić tę kwestię uczniom a samemu zająć się odpowiednim prowadzenia klasowej dysputy. W odcinku dyskutujemy między innymi o tym:co rozumiemy przez apolitycznośćczy powinien stronić od politycznych kontrowersjikiedy należy zdradzić się ze swoimi poglądami politycznymiczy to, jak prowadzimy lekcje zdradza nasze poglądy polityczneW czasie dyskusji dotykamy kwestii Konstytucji i LexCzarnek i do końca się się nie zgadzamy jak można zinterpretować przykłady, które podajemyPodcast został nagrany przez Jakuba Lorenca, Aleksandra Pawlickiego i Jacka Staniszewskiego (przedstawiamy się w specjalnym odcinku) w styczniu 2022 roku. Głosu na przywitanie i pożegnanie użyczyła Adriana Bąkowska. Nasza inicjatywa jest wspierana przez Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, w którym całą trójka pracuje. Więcej informacji na stronie szkolaedukacji.pl. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany studiami z nami znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Namawiamy do kontaktu z nami pod adresem podcasterix (at) szkolaedukacji.pl
2/2/2022

#3 Jak uczyć chronologii?

Season 1, Ep. 3
Chronologia to fundament nauczania historii. Tak przynajmniej wydaje się wielu nauczycielom. Wiele osób, które już przeszły kurs historii kojarzy przedmiot z datami i, powiedzmy to szczerze, raczej nie są to wspomnienia miłe. Jak więc uczyć chronologii by miało to sens, by czemuś służyło, by nie było tylko i wyłącznie "kuciem" dat.Odcinek rozpoczyna Jacek wspominając jedną ze swoich lekcji, w której wykorzystał dwa teksty źródłowe i plan lekcji się trochę rozsypał co wzbudziło krótką dyskusję na temat podążania za planem lekcji. W czasie rozmowy mierzymy się z następującymi pytaniamiCzym jest "myślenie chronologiczne i na czym polega"Co uczeń ma wiedzieć jeśli nie ma znać datCo to jest "intuicja czasu"?Jakie pułapki niesie za sobą periodyzacja czasu?Ile jest osi czasu?Podcast został nagrany przez Jakuba Lorenca, Aleksandra Pawlickiego i Jacka Staniszewskiego (przedstawiamy się w specjalnym odcinku) w styczniu 2022 roku. Głosu na przywitanie i pożegnanie użyczyła Adriana Bąkowska. Nasza inicjatywa jest wspierana przez Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, w którym całą trójka pracuje. Więcej informacji na stronie szkolaedukacji.pl. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany studiami z nami znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Masz pytania? Chcesz byśmy zmierzyli się z pytaniem, które nie przyszło nam do głowy? Namawiamy do kontaktu z nami pod adresem podcasterix (at) szkolaedukacji.pl.
2/8/2022

#4 Od kiedy mówić “Polska” i co mówić zamiast?

Season 1, Ep. 4
Interesuje nas "Polska". W cudzysłowie bo zastanawiamy się nad samym słowem. Kiedy można właśnie tak nazywać obszar, o którym głównie uczymy na naszych lekcjach? Wiemy przecież, że posiadał różne nazwa, które wcale nie są synonimami. Odcinek jednak zaczyna Kuba, który dzieli się tym razem doświadczeniem zajęć ze studentami ze Szkoły Edukacji. Przypomnijmy, że Kuba, Olek i Jacek tam właśnie pracują i dzięki wsparciu tej instytucji ten podcast właśnie powstaje. W czasie głównej rozmowy rozmówcy zadają sobie takie pytania:Jak nazywałaby się drużyna piłkarska za czasów Mieszka I?Czy MYśmy bitwy wygrywali?Na jakie niebezpieczeństwo się narażamy, gdy o "tamtym" państwie mówimy "Polska"?Co z naszym tematem ma wspólnego wiceminister PiontkowskiPodcast został nagrany przez Jakuba Lorenca, Aleksandra Pawlickiego i Jacka Staniszewskiego (przedstawiamy się w specjalnym odcinku) w styczniu 2022 roku. Głosu na przywitanie i pożegnanie użyczyła Adriana Bąkowska. Nasza inicjatywa jest wspierana przez Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, w którym całą trójka pracuje. Więcej informacji na stronie szkolaedukacji.pl. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany studiami z nami znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Masz pytania? Chcesz byśmy zmierzyli się z pytaniem, które nie przyszło nam do głowy? Namawiamy do kontaktu z nami pod adresem podcasterix (at) szkolaedukacji.pl.