Share

Børsmorgen & Økonominyhetene
Høye strømpriser, programvare med AI og nær all-time high igjen
•
Oslo Børs var svakt opp torsdag ettermiddag og lå an til å stige til all-time high for tiende gang i år. Flere av de åtte selskapene som la frem kvartalstall torsdag morgen steg.
Strømprisene har skutt i været og noen steder i Norge er strømprisen både 10 og 16-17 ganger så høye som samme dag i fjor. Hva er det som skjer? Analysesjef Tor Reier Lilleholt i Volue var gjest i Økonominyhetene 5. februar 2026.
Conta har over 60.000 kunder på programvare for økonomi og regnskap. Nå bygges AI inn i alle ledd. Adm. direktør Torill Standal Eliassen i Conta var gjest i Økonominyhetene 5. februar 2026.
More episodes
View all episodes

Hvordan påvirker Iran-krigen fornybarbransjen i Europa?
17:29|Den 25. mars fikk vi besøk av Hydro Rein-sjefen, Peter Tornberg, hvor vi diskuterer hans nye rolle, pågående prosjekter i Norden og Brazil, samt hvordan Iran-krigen har påvirket fornybarbransjen i Europa.
LNG-topp Kalleklev: – Dette kan bli tøft
22:51|– I Asia er dette krise, sa Øystein Kalleklev, direktør i LNG-selskapet CoolCompany og gassfraktrederiet EPS da han var på besøk hos oss 24. mars. Han fortalte om tilgangen på gass, flybensin, bunkers og andre essensielle produkter i kjølvannet av Iran-krigen. Vi diskuterer LNG-markedet, skadene på storprodusenten Qatar og om historien om at LNG-markedet vil oversvømmes av kapasitet nå fordufter.
Wolt-sjefen på Norgesbesøk om hjemlevering, konkurransen mot Foodora og startupmiljøet i Helsinki
18:42|23. mars fikk vi besøk av finske Marianne Vikkula, som er sjef i hjemleveringstjenesten Wolt. Vi diskuterte utviklingen i hjemleveringsbransjen og hvordan det norske markedet ser ut sammenlignet med andre Wolt-land.



FA Makro: Jens Stoltenberg om krigen og Norge
32:04|– Det som er helt riktig er at snevert økonomisk vurdert, så har vi kommet godt ut av finanskrisen og andre kriser, der vi har kunnet kjøpe aksjer, sier finansminister Jens Stoltenberg. Han advarer likevel om et aksjemarked som kan forbli i knestående i svært lang tid
Børsfall, krakk og hytter til millioner
16:44|Det var nedgang på Oslo Børs fredag. Det var svakt opp i energi og oljeservice, men ned i teknologi, industri, sjømat, shipping og konsum.Tre aksjer snuste på all-time high, mens det var krakk i Atlantic Sapphire som på det meste falt nær 74 prosent til ny all-time low.Eiendomsmegler Stig Henning Svartor hos Privatmegleren Lillehammer var gjest i FaTV 27. mars 2026.
Trump med ny Iran-frist, techaksjer raser og Robert Næss om børsuroen
37:16|Det var en bred nedgang på Wall Street torsdag, preget av krig og høye energipriser. Samtidig skaper søksmål hodebry blant techgigantene, mens Googles nye brikker sender minnebrkkeselskaper rett ned. Investeringsdirektøren i Nordea, Robert Næss, sier nå at markedet frykter resesjon.