Share
![cover art for Frankrikes regering faller, mord på topp-vd i New York och Spotify Wrapped](https://open-images.acast.com/shows/6437b7ae6a454e0011a47678/1738057147787-4febb32e-9963-4fdf-b6e2-65081cce44ea.jpeg?height=750)
Nyhetsshowen
Frankrikes regering faller, mord på topp-vd i New York och Spotify Wrapped
Spotify Wrapped har kommit och Kalle Berg och Fanny Wijk har problem med tonen från Spotify – är den för käck? De diskuterar också vem göteborgarna lyssnar på som mest.
Kalle Berg pratar i det här avsnittet om att Frankrikes regering faller efter bara tre månader. Detta efter att man inte lyckats få igenom sin budget i nationalförsamlingen. Han pratar också om amerikansk politik, Donald Trumps försvarsministerkandidat Pete Hegseth har en rad skandaler i bagaget. Kommer han att godkännas av kongressen? Eller håller Trump på att vackla i sitt val av minister?
Fanny Wijk har kollat närmare på det mord som ägde rum på en topp-vd i New York City under onsdagen. Sedan så pratar hon också om att prinsessan Birgitta, kungens syster, har gått bort.
Det blir Nyhetssvep också med Adam. Bergsten. I svepet nämner han att 3 000 grisar dött i storbrand i Mellerud, Sydkoreas försvarsminister tros ligga bakom krigslagarna och studie om HPV-vaccinet förlängs.
Dessutom: Tinders mest trendande emojis, det här är allsvenska lagen som är störst på Tinder, kronofogden konfiskerade bil i Trelleborg – trots att bilen tillhörde förarens kompis, Michelin-pajer stulna i Storbritannien, strippande tomte på skolas julfest, prinsessan Sofia fotades vid fäbod och ryktet: Charlie XCX till WOW?
More episodes
View all episodes
KORTVERSION: Misstänkt bilattack, hejdå Reinfeldt och Robin Hood-ligan
19:41|Alice Dadgostar pratar om händelsen igår där en bil kördes in i en folkmassa i München. Ett 30-tal personer skadades, en flera av dem är allvarligt skadade.Hon pratar också om italiensk ilska mot massturism. I Rom har en grupp som kallas för Robin Hood-ligan börjat göra motstånd mot uthyrning av lägenheter till turister med sönderslagna låsboxar och lim.Adam Bergsten berättar om nyheten att Fredrik Reinfeldt inte ställer upp för omval till ordförande i Svenska Fotbollförbundet. Han går också igenom de största rubrikerna under den forna statsministerns två-åriga styre av den svenska fotbollsrörelsen.Misstänkt bilattack, hejdå Reinfeldt och Robin Hood-ligan
01:01:47|Alice Dadgostar pratar om händelsen igår där en bil kördes in i en folkmassa i München. Ett 30-tal personer skadades, en flera av dem är allvarligt skadade. Hon pratar också om italiensk ilska mot massturism. I Rom har en grupp som kallas för Robin Hood-ligan börjat göra motstånd mot uthyrning av lägenheter till turister med sönderslagna låsboxar och lim. Adam Bergsten berättar om nyheten att Fredrik Reinfeldt inte ställer upp för omval till ordförande i Svenska Fotbollförbundet. Han går också igenom de största rubrikerna under den forna statsministerns två-åriga styre av den svenska fotbollsrörelsen. Han ger oss också en inblick i hans syn på alla hjärtans dag, Frutti di mare och buttra engelsmän. Krogredaktör Frida Rosengren kommer till programmet och ger oss de bästa tipsen för den som inte vill ha någon som helst romantik på alla hjärtans dag. Dessutom: Ungdomar blir mer konservativa och Danmark skojar om att köpa Kalifornien.KORTVERSION: Trump och Putins Ukrainasamtal, multitaskande lärare och “sexuell” segergest
26:32|Kalle pratar om att Donald Trump och Vladimir Putin pratat på telefon. Enligt Trump ska fredsförhandlingar mellan Ryssland och Ukraina inledas. Han berättar också om hur regeringen vill öka säkerheten i skolorna. Alice tar upp en sexuell men också osportslig segergest som skakar om skidvärlden. Vi pratar också om att lärare får allt mer ansvar för allt fler saker.Trump och Putins Ukrainasamtal, multitaskande lärare och "sexuell" segergest
01:10:32|Kalle Berg pratar om att Donald Trump och Vladimir pratat på telefon. Enligt Trump ska fredsförhandlingar mellan Ryssland och Ukraina inledas. Han berättar också om hur regeringen vill öka säkerheten i skolorna. Alice Dadgostar berättar att second hand-butiker i Göteborg inte längre tar emot produkter från Shein och Temu, efter giftlarm. Hon sammanfattar också mammakorvsdebatten. Dessutom: Göteborg kan få vinter trots allt och skidåkaren Mathias Holbæk i blåsväder efter rivigt firande.KORTVERISON: Netflix i skitstorm inför Oscars och är det en statskupp vi ser?
29:09|Ina förklarar varför det stormar kring Karla Sofia Gascón, stjärnan i den uppmärksammade musikalen Emilia Pérez, som Netflix har stora Oscars-förhoppningar kring. Kalle pratar om de unga tech brosen som värvats till Doge, vars "effektiviseringar" kring amerikanska myndigheter nu liknats vid en statskupp.KORTVERSION: Jomshof avgår och prinsessan ska inte heta Inse
24:43|Linnea Rönnqvist pratar om att SD:s Richard Jomshof avgår som ordförande i justitieutskottet, efter att ha kritiserat att partiet har enats med regeringen om att skärpa vapenlagarna. Alice Dadgostar berättar om kungens felsägning under gårdagens konselj. Dessutom: En avslappnad björn.Jomshof avgår och prinsessan ska inte heta Inse
01:00:37|Linnea Rönnqvist pratar om att Sverigedemokraternas Richard Jomshof avgår som ordförande i justitieutskottet, efter att ha kritiserat att partiet har enats med regeringen om att skärpa vapenlagarna. Alice Dadgostar berättar om kungens felsägning igår under tillkännagivandet av vår nyaste prinsessas namn. Reporter Ebba Bergström gästar studion för att prata om hur man får till en hållbar garderob.Dessutom: Guldmåne, en avslappnad björn och Trump vill att USA slutar tillverka mynt värda en cent.KORTVERSION: Tal till nationen, Trump på Super Bowl och vita, rika flyktingar.
27:08|Linnea pratar om statsministerns tal till nationen, där han adresserade oron och ilskan som finns bland invandrargrupper i landet efter dådet. Kalle tar oss med till Super Bowl i USA där Taylor Swift buades ut medan Trump fick motta publikens jubel. Och så blir det mer Trump, för nu vill han ta emot vita sydafrikaner i USA som han menar är en utsatt grupp, vilket mötts av förvåning bland stora delar av nämnda grupp.