Share

Nyhetsshowen
Kaos på politik-AW i Göteborg, ny migrationspakt i EU, och socialarbetare som pressar barn på pengar
•
Fanny Wijk pratar om tumultet som uppstod när Ebba Busch var på AW i Göteborg – nu har näringsministern kontaktat Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar.
Och Kalle Berg han förklarar och reder ut vad exakt den historiska migrationspakten i EU som nu klubbats igenom innebär.
Han fortsätter också sitt korståg mot Netflixserien 3 Body Problem och snackar om en fiskare som blev påkörd av en havskryssare.
Sedan gästar grävreporter Per Sydvik och redogör för en märklig historia om en socialarbetare i Göteborg som lurar rektorer och utnyttjar barn för egen vinning. Trots det får socialarbetaren fortsatt nya jobb.
Dessutom: Husdrömmar som anmäls, japanskt sköldpaddsmos, Rishi Sunaks skoskandal och en smygfotograferande man i en bastu – med dåliga ursäkter.
More episodes
View all episodes

KORTVERSION: Möte om Grönland och ai låten som toppar listan
20:46|Kalle Berg sammanfattar de senaste dagarnas nyheter kring Grönland. Idag kommer Danmark, Grönland och USA:s utrikesministrar att träffas för att ”se varandra i ögonen och samtala”. Han berättar också om att kulturminister Parisa Liljestrand (M) blir den första kulturminister på 40-år som nobbar invigningen av Göteborgs filmfestival. Ina Lundström ger oss turerna kring ai-låten som toppat Spotifys Sverigelista den senaste tiden.
Möte om Grönland och ai låten som toppar listan
59:44|Kalle Berg sammanfattar de senaste dagarnas nyheter kring Grönland. Idag kommer Danmark, Grönland och USA:s utrikesministrar att träffas för att ”se varandra i ögonen och samtala”. Han berättar också om kulturminister Parisa Liljestrand (M) som blir den första kulturministern på 40-år som nobbar invigningen av Göteborgs filmfestival. Ina Lundström ger oss turerna kring ai-låten som toppat Spotifys Sverigelista den senaste tiden. Sen rapporterar hon om debatten om Slejmesus som har rasat i Tyskland över julen. Och ett tyngdlyftningsbråk X mellan delar av svensk höger och vänster. Dessutom: Kinas konstgjorda sol.
KORTVERSION: Snöröjare saknar rutin och protester mot ICE
26:47|Linnea Rönnqvist tar ett rejält grepp om den göteborgska snöröjningen. Hur har det gått egentligen? Och skulle Fanny vara en bra snöröjare? Fanny Wijk berättar om protesterna mot ICE i Minneapolis efter skjutningen av trebarnsmamman Renee Good.
Snöröjare saknar rutin och protester mot ICE
01:07:33|Linnea Rönnqvist tar ett rejält grepp om den göteborgska snöröjningen. Hur har det gått egentligen? Och skulle Fanny vara en bra snöröjare? Hon berättar även om att svenskarnas försvarsvilja har sjunkit det senaste året. Och sen så har hon tittat på SVT:s nya förkvällsprogram Sverige Live som brottats med en del premiärnerver och barnsjukdomar. Fanny Wijk berättar om protesterna mot ICE i Minneapolis efter skjutningen av trebarnsmamman Renee Good. Och sen så har hon djupdykt i veckans stora kulturfråga: får man vara hur elak som helst mot sin kille? Dessutom: Kan kungen hjälpa till att städa ens rum?
KORTVERSION: Iran hånar Trump och nya anustrenden
27:46|Kalle Berg pratar om protesterna i Iran, regimens våldsamma svar och stödet för den tidigare kungens son. Fanny Wijk ger oss det viktigaste från nattens Golden Globe-gala: Stellan Skarsgårds vinst och roasten av Leonardo Di Caprio. Sen berättar hon om nya deppiga anustrenden.
Iran hånar Trump och nya anustrenden
01:03:27|Kalle Berg pratar om protesterna i Iran, regimens våldsamma svar och stödet för den tidigare kungens son. Han ger oss också en lektion i vad som händer med stål och i förlängningen Hisingsbron när det blir riktigt kallt ute. Fanny Wijk ger oss det viktigaste från nattens Golden Globe-gala: Stellan Skarsgårds vinst och roasten av Leonardo Di Caprio. Sen berättar hon vilka det är som plankar i kollektivtrafiken. Dessutom: Uppochnervända pyramiden, nya anustrenden och igloo på folkhemstorg.
Nyhetsshowen julspecial: Vi förlorar Joel Alme 2026
16:48|Fanny Wijk tittar bakåt på musikåret 2025 tillsammans med GP:s musikredaktör Johan Lindqvist – vad var bäst 2025? Och vad kommer vi att lyssna på 2026? Dessutom: De göteborgska genombrotten, det är kul att spela tillsamman och 2026 lämnar vi förhoppningsvis scendöden bakom oss.
Nyhetsshowen julspecial: Det deppiga krogåret 2025
19:36|Fanny Wijk snackar ner krogåret 2025 tillsammans med Göteborgs-Postens mat- och dryckesredaktör Frida Rosengren. Det blir byggkaos, nedlagda festplaner i Gamlestaden, och stängda uteserveringar. Dessutom: Årets största krognyhet, bakfickornas år och nu slutar vi med picklade lök.
Nyhetsshowen julspecial: Julens bästa boktips
12:48|GP:s idé och kritikredaktör Jenny Högström recenserar litteraturåret 2025 och kommer med ett gäng boktips för den som vill passa på att läsa under julledigheten. Dessutom: Hur många böcker har Jenny läst i år? Vad läser hon "for fun" och hur många sidor ska man läsa innan man ger upp på en bok?Jennys boktips:En magisk man av Maria Maunsbach Tusen och ett liv – kurragömma med döden av Rasoul NejadmehrsSmultronstället av Jesper HögströmEtt år av apokalyptiskt tänkande av Linda SpåmanEn rysk roman av Emmanuel CarrèreMarockotriologin av Leïla Slimani