Share

cover art for KI-psykosen er blitt vårt problem

Morgenbladets podkaster

KI-psykosen er blitt vårt problem

Husk at du hører podkastene først i Morgenbladets app!


Skal vi tro tek-gigantene, vil KI i fremtiden løse alle verdens problemer – men er de storslåtte vyene kun psykotiske hyperboler? Og hvorfor ender det opp med å bli vårt problem?


Hør Ubehaget i kulturen med kulturredaktør Bernhard Ellefsen og journalist Hanne Østli Jakobsen.

More episodes

View all episodes

  • UBEHAGET I KULTUREN: Kongens død er godt teater

    45:43|
    Husk at du kan høre episodene først i Morgenbladets app!Hele verden er en scene, også kongens død. I denne episoden av Ubehaget i kulturen analyserer to selvutnevnte hoffnarrer regien, rollebesetningen og kulissene i dødens kongelige teater.Med kulturredaktør Bernhard Ellefsen og redaktør for ideer og debatt Ingeborg Misje Bergem.
  • MAKTUTREDNINGEN: Monarkiet maktutredes

    30:44|
  • MAKTUTREDNINGEN: Norsk, matte og politisk udugelighet

    27:33|
    En gang drev man skolepolitikk for å bygge samfunnet. Nå må samfunnet trå til for å redde skolen. Men er det i det hele tatt mulig? Vi feirer 25 år med skolekriser og diskuterer skolepolitikkens store politiske kraftlinjer i denne episoden av Maktutredningen. Med Snorre Valen, Aslak Bonde og Maria Dyrhol Sandvik.
  • UBEHAGET I KULTUREN: Leaving the Dollyverse

    45:36|
    I denne ukens episode av Ubehaget i kulturen samles kulturredaktør Bernhard Ellefsen, bokansvarlig Arne Borge og litteraturviter Janne Stigen Drangsholt til kollokviegruppe for å dissekere Dolly Partons liv og verk.
  • MAKTUTRERDNINGEN: Har Frp ny klimapolitikk?

    29:43|
    Hør Snorre Valen, Maria Dyrhol Sandvik og Maria Berg Reinertsen diskutere Fremskrittspartiets, tilsynelatende, nye klimapolitikk.
  • UBEHAGET I KULTUREN: Janne Stigen Drangsholt om Lily Allen og det åpne ekteskapet

    42:01|
    Hva er likhetene mellom Lily Allen, Virginia Woolf og George Elliot? Er det mulig å være en fri kvinne og i et ekteskap? I helgen gjestet Lily Allen Øyafestivalen, en forestilling som møtte både jubel terningkast to i Aftenposten. I Ubehaget i kulturen snakker litteraturprofessor Janne Stigen Drangsholt og kulturredaktør Bernhard Ellefsen om Lily Allen, Virginia Woolf og drømmen om ekteskapet.
  • MAKTUTREDNINGEN: En litt uansvarlig prat om Ine og Sylvi

    25:48|
    Det politiske skoleåret har start med at Ine Eriksen Søreide relanserte Høyre som ansvarlig parti. Er det det som skal til for å få overtaket på Sylvi Listhaug? Det fikk vi sjansen til å se nærmere på i partilederdebatten siste tørst kveld. På skjermen foran meg har jeg to morgentrøtte tryner i Arendal. Og nå er jeg spent på å høre hva dere har opplevd i natt. 
  • UBEHAGET I KULTUREN: Skal det være Homer før vi stenger?

    42:00|
    Denne sensommerens gamle hellas-feber virker å være uten ende! Diskusjonene om Odyseen, greskoversettelser, vestens opprinnelse og undergang, hvithet, skjønnhet og «Zevs’ lov» går i evige looper.Er denne kollektive nerdingen om det antikke Hellas’ språk og sjeleliv bare en overkorreksjon etter sommeren fotball-idioti? Eller er det en grunn til at kvalene til Odyssevs, Penelope og Helena treffer oss så sterkt akkurat nå?Riv voksen ut av ørene, for i denne episoden av Ubehaget i kulturen skal vi forstå hvorfor alt nå plutselig er helt gresk.Tekster som nevnes i episoden:Ingeborg Misje Bergems kommentar om det kristne i Nolans Odyseen.Peder Nyeggen om den konservative Nolan.Emily Wilsons anmeldelse av filmen i London Review of Books.