Share

Morgenbladets podkaster
Bokpodkast: Årets nobelpris!
•
Nobelprisen i litteratur for 2024 går til den sør-koreanske forfatteren Han Kang. Ifølge Svenska Akademien får hun prisen for sin «intensive, poetiske prosa, som konfronterer historiens traumer og blottlegger menneskets sårbarhet». Flere av Kangs romaner er oversatt til norsk og hun må kunne sies å være en nokså bredt henvendt nobelprisvinner. I denne episoden av Morgenbladets bokpodkast ser vi nærmere på en av disse romanene – og vi unner oss en ørliten diskusjon av noen av de mørkeste punktene i Nobelprisens historie. Med Ane Farsethås og Bernhard Ellefsen.
More episodes
View all episodes
KULTUR: Hva er ryggraden i filmkulturen i 2025?
35:42|Filmkulturen er ikke hva den en gang var, men det har man kunnet si på mange tidspunkter i filmhistorien. Kinobransjen har fortsatt ikke hentet seg inn igjen etter pandemien – mange analytikere spår at den aldri vil det – og filmkritikken og filmjournalistikken har blitt kraftig marginalisert sammenlignet med for 15-20 år siden. Én endring som dog synes definerende for epoken vi nå er inne i, er at film har blitt mindre av en kollektiv aktivitet. I denne episoden skal vi se nærmere på hva som utgjør ryggraden i filmkulturen anno 2025 og hva slags type kollektive opplevelser vi har i dag.Verk og artikler nevnt i episoden:NRKs Filmmagasinet om videokassetter: https://tv.nrk.no/serie/filmmagasinet/sesong/1982/episode/FFIL00000182Appen LetterboxdAnbefalinger:Elise: Filmen You hide me (1970) Regi: Nii Kwate Owoo Tilgjengelig på strømmetjenesten MubiAksel: A. S. Hamrahs gjennomgang av Oscar-filmene på N+1 og Last Week in End Times Cinema-nyhetsbrevetBØKER: Fra bokverdenens fyrste til mørkets fyrste
28:25|Den internasjonale bokverdenens mektigste mann står nå side om side med Donald Trump. Denne uken tok Amazon-gründer Jeff Bezos hardt grep om avisen han eier, The Washington Post. I denne episoden av Morgenbladets bokpodkast snakker vi om hvordan Bøkenes fyrste ble en Mørkets fyrste og litt om biblioteket av utgivelser som støtter oppunder Trumps tankeverden. Med Ane Farsethås og Bernhard Ellefsen.POLITIKK: Ski-VM uten snø. Verden uten Paris-avtale
25:48|Søndag er det meldt øsende regn og fem plussgrader på VM-arenaen i Granåsen. Det meldes om rekordlite snø over hele landet. Og verre skal det bli! I hvert fall om det siste årets politiske trender holder seg, og Paris-avtalen smelter ned.KULTUR: Hvordan lykkes som mislykket kvinne på film
32:35|28. februar 1995 dukket det opp en ny spalte i den britiske avisen The Independent. Spalten het «The diary of Bridget Jones» og var skrevet av Helen Fielding.Da spalten kom ut som bok, ble den en umiddelbar bestselger, og i 2001 kom filmversjonen, med amerikanske Renee Zellweger i rollen som erkebritiske Bridget. Nå er hun her igjen, i kinofilmen Bridget Jones: Mad about the boy, og blir tatt imot som bestevennen som har bodd i utlandet i mange år og som endelig har kommet tilbake. Plutselig har hun noe å tilby tidsånden i 2025, mener flere. I denne episoden skal vi finne ut hva.Elises anbefaling: Et takkebrev til Saddam – et soloshow av og med Galvan MehidiAksels anbefaling: The Last Showgirl (2024) Regi: Gia CoppolaBØKER: Solstad på travbanen
36:32|Denne uken i bokpodkasten skal du få høre to lydartikler fra Morgenbladet. Du skal få være med forfatter Dag Solstad på travbanen. Og du skal få høre bokansvarlig Arne Borges forsøk på å forstå den panegyriske mottagelsen den nye boken til Solstad har fått. All lydjournalistikken til Morgenbladet finner du inne på morgenbladet.no/lyd og i Morgenbladet-app-en.POLITIKK: EU-kampen kommer, men vil Norge bli med på taperlaget?
28:18|Donald Trump har slått knockout på Nato. Verden brenner. Men i Norge er det en politisk jernlov at ethvert utenrikspolitisk jordskjelv ender i en debatt om vi trenger en ny EU-debatt. Men hva slags EU er det i så fall vi melder oss inn i? Er det taperlaget vi risikerer å bli med på? Med Maria Berg Reinertsen og Aslak Bonde.KULTUR: Hvor dårlig timing kan en tv-serie ha?
26:17|På valentinsdagen var det premiere på Harald og Sonja, en miniserie i fire deler skrevet og regissert av Vibeke Idsøe, som forteller historien om hvordan kronprins Harald traff Sonja Haraldsen, og hvordan kjærligheten til slutt overvant både kongelig kutyme og folkelig skepsis. Elise og Aksel har sett alle de fire episodene (som er tilgjengelige på strømmetjenesten Amazon Prime) og prøver denne uken å plassere Harald og Sonja i dagens strømme- og seriemarked.Verk nevnt i episoden:Ma’m Darling: 99 glimpses of princess Margaret av Craig BrownThe Crown, NetflixViviana Vegas anmeldelse av Harald og Sonja: https://www.morgenbladet.no/kultur/film-og-tv/2025/02/14/miniserien-harald-og-sonja-leksikonartikkel-med-lekker-60-tallsestetikk/Ulrik Eriksens anmeldelse av No other land: https://www.morgenbladet.no/kultur/film-og-tv/2025/02/07/no-other-land-en-film-a-bli-sint-av/Nikolai Melamed Kleivans rapport fra No other land-premieren: https://www.morgenbladet.no/kultur/film-og-tv/2025/02/07/hvis-noen-bomber-oss-na-forsvinner-hele-den-israelske-fredsbevegelsen/Aksels anbefaling:Jakten på nyresteinen (1996) Regi: Vibeke IdsøeEn vanlig dag på jobben (2010) Regi: Terje RangnesThe Sun (2005) Regi: Alexander SokurovElises anbefaling:No other land (2024) Regi: Basel Adra, Yuval Abraham, Rachel Szor og Hamdan BallalBØKER: Når livet kaster skygger over litteraturen
32:48|Det har blitt et av den litterære samtalens aller mest presserende og hyppigst tilbakevendende spørsmål: Hvordan skal vi håndtere opplysninger som kaster ubehagelig lys over forfattere vi liker? Hva skjer, eller bør skje, med vår lesning av bøkene hvis vi får vite om overskridende eller kriminelle eller umoralske hendelser i forfatterens liv? De siste månedene har slike samtaler oppstått omkring så sentrale og høyt elskede forfattere som George Orwell, Neil Gaiman, Cormac McCarthy og Alice Munro. I denne episoden av Morgenbladets bokpodkast stiller vi oss nettopp disse spørsmålene. Med Ane Farsethås og Bernhard Ellefsen.POLITIKK: Norge, de dølle institusjoners rike!
26:07|Verden går opp i flammer og i USA sløyes gamle institusjoner. Men her i Norge har vi heldigvis fortsatt traust og kjedelig infrastruktur å stole på, som Sentralbanken og Finanspolitisk råd.