Share

Mimmit sijoittaa
K9 Jakso 15. Vappu Pimiä ei kadu sijoitusmokiaan
Season 9, Ep. 15
•
Vappu Pimiä on yksi Suomen tunnetuimmista TV-kasvoista. Hän kertoo olevansa intuitiivinen osakesijoittaja, joka tekee osopäätöksiä fiilispohjalta – ja neuvoo myös muita luottamaan fiilikseen.
Jakson kumppani Vaasan Leipomot antoi meille Flow-liput arvottavaksi Instagramin puolella! Osallistu arvontaan: https://www.instagram.com/mimmitsijoittaa/
More episodes
View all episodes
Viikkokirje: Mitä selviytyjät opettavat sijoittamisesta?
06:13Uusi Suomen Selviytyjät -kausi on taas pyörähtänyt käyntiin! Jenkeistä Suomeen rantautuneessa viihdeohjelmassa joukko ihmisiä koittaa selviytyä autiolla saarella juonitellen toisiaan vastaan. Tällä ei luulisi olevan mitään tekemistä sijoittamisen kanssa. Oppeja voi kuitenkin poimia yllättävistä paikoista!Kirjoittaja: Iines JoronenLukija: Evita LestinenLue juttu: https://www.mimmitsijoittaa.fi/blogi/selviytyjt-opettivat-minulle-5-asiaa-sijoittamisestaViikkokirje: Viidennellä hakukerralla lääkikseen?
06:20Marikan pitkäaikainen unelma toteutuu viimein, kun hän tänä syksynä aloittaa lääketieteen opinnot – viiden vuoden hakemisen jälkeen. Opiskelupaikka avautui kovan työn lisäksi vanhoista ajatusmalleista irti päästämällä ja tasapainon löytämällä.Kirjoittaja: Iines JoronenLukija: Evita LestinenViikkokirje: Epävarmaan maailmaan valmistuminen
06:15Korkeakoulusta valmistuminen on jo itsessään jännittävää, mutta nykyisessä taloustilanteessa ja turbulenssissa olevassa maailmassa se voi tuntua jopa pelottavalta, pohtii vastavalmistunut Mimmit Sijoittaa -median toimittaja Matleena Inget.Kirjoittaja: Matleena IngetLukija: Evita LestinenLue juttu: https://www.mimmitsijoittaa.fi/blogi/vastavalmistunutta-odottaa-epvarma-maailma-ja-tulevaisuus-miten-myllerryksen-keskelle-saisi-ripauksen-turvaanbspViikkokirje: Mitä markkinatilanne näyttää juuri nyt?
06:29Markkinatilanne on lähtenyt rauhoittumaan suurten kuohujen jälkeen. Kysyimme OP:n ja Danske Pankin asiantuntijoilta näkemyksiä markkinatilanteen nykytilaan ja lähitulevaisuuteen. Mitä yrityksille kuuluu, miten pankit pärjäävät ja mihin piensijoittajan kannattaisi laittaa rahansa?Kirjoittaja: Tinja HokkanenLukija: Evita LestinenViikkokirje: Onko nelipäiväinen työviikko tulevaisuutta?
04:46Keskustelu nelipäiväisestä työviikosta käy ajoittain kuumana. Toiset vannovat sen nimeen, osa näkee lyhyemmän työajan samalla palkalla mahdottomana. Asiantuntijoiden viesti on kuitenkin selvä: meidän täytyy miettiä työelämää rohkeasti uudelleen.Kirjoittaja: Iines JoronenLukija: Edith KauraViikkokirje: Koruharrastuksesta menestyvä bisnes?
06:02Annele-korujen luoja Iina Rantala uskoo, että hänen korubisneksensä menestyksen takana on helposti lähestyttävä ja hyvää mieltä tuottava brändi. Tinkimättömästi omannäköisen brändin luoja kaihtaa julkisuutta mutta tapaa mielellään asiakkaitaan.Teksti: Anu PekonenLukija: Edith KauraViikkokirje: Oma talous haltuun ja budjetti kuntoon?
04:04Pääsikö kesän kulutus yllättämään? Syksyn lähestyessä on mainio hetki tehdä korjausliike ja palata arkeen myös rahankäytön osalta. Kurkkaa, millaisilla vinkeillä sinäkin pääset jälleen oman taloutesi valtiaaksi!Kirjoittaja: Xia TorikkaLukija: Evita LestinenViikkokirje: Mitä ihmettä on mikrosäästäminen?
04:41Euro säästöön joka kerta, kun maksat ostoksia kortilla? Ei kuulosta mahdottomalta! Esimerkiksi tätä voi olla mikrosäästäminen, joka on suosittu säästämisen muoto helppoutensa vuoksi.Kirjoittaja: Iines JoronenLukija: Evita LestinenViikkokirje: Kuinka valita itselle sopiva sijoituskohde?
08:25Haluatko sijoittaa ETF-rahastoihin, mutta et tiedä, mistä lähteä liikkeelle? Pyysimme Danske Bankin sijoituspäällikkö Timo Turtiaista listaamaan vinkit itselle sopivan ETF:n eli pörssinoteeratun rahaston valintaan.Kirjoittaja: Matleena IngetLukija: Evita Lestinen