Share

cover art for AVSNITT 2 : Att vara ung

Leva med epilepsi

AVSNITT 2 : Att vara ung

Ep. 2

Benjamin 17 år fick epilepsi i 10 års åldern. Han berättar om när han första gången berättade i skolan, sina tankar kring att inte få ta körkort, hur det är att gå på fest utan att få testa alkohol, hur han har fått anpassad skolgång och vad han har för drömmar i framtiden.

 

More episodes

View all episodes

  • 4. AVSNITT 4: Att få barn

    24:48||Ep. 4
    Susanne är mamma till femåriga Adele. När Susanne var 9 år fick hon diagnosen epilepsi. Hon berättar om vägen till att bli förälder, hur det var att genomgå en graviditet, hur viktigt stödet från omgivningen runt om var för henne både under och efter graviditeten och de bra tips hon fick från andra med epilepsi som gått igenom samma sak. 
  • 3. AVSNITT 3: Att vara anhörig

    22:08||Ep. 3
    Cecilia är mamma till 21-åriga Celine. Hon berättar om det svåra i att balansera jakten på en lösning med att acceptera situationen. Den att hennes dotter är sjuk. Hon berättar om den ständiga oron, hur det är att aldrig kunna stänga av sin telefon och hur det känns som förälder att plötsligt behöva se hur livet förändras drastiskt för ens barn. 
  • 1. AVSNITT 1: Att få sin diagnos

    23:40||Ep. 1
    Johanna 39 år har haft epilepsi sedan tonåren. Hon berättar om sina första anfall och vägen fram till diagnos. Om alla gånger hon ramlat, om läkaren som gjorde hela skillnaden, hur epilepsin format hennes identitet och hur det kändes att som 23-åring ta sitt allra första glas vin.