Share

cover art for Vestleme Gaia akadeemia koolitusprogrammi projektijuhi Riinu Lepaga

Keskkonnaraadio – Keskkonnahoid on äge!

Vestleme Gaia akadeemia koolitusprogrammi projektijuhi Riinu Lepaga

Riinu Lepa on Gaia akadeemia koolitusprogrammi projektijuht. Ta tegeleb jätkusuutliku eluviisi loomise ja uurimisega - kas selline elu, kus jätkusuutlikkus igal tasandil on võimalik, olemas ja rakendatud ja kuidas selleni jõuda. Ta on eesti ökokogukondade ühenduses, tegeleb gaia akadeemia nimelise õppeprogrammis erinevate kursuste-üritustega andmaks kestliku maailma loomise oskuseid ja teadmisi ja praktikaid. Ta on ka sotsiaalne ettevõtja ning õpetab seda ülikoolides. Sisukord: 02:10 Mis on Gaia Akadeemia? 04:56 Mis on sotsiokraatia ja ühistarkusega juhtimine? 06:15 Kodanikualgatused, aktivistid, organisatsiooni toimimise tõhusus, ühistarkuse väljatoomine grupis. 07:20 Sotsiokraatia meetodid. 11:20 Kogukonnas elamine. Kuidas niimoodi otsuseid teha, et kõik elluviijad on sada protsenti kaasas? 14:40 Kust tuleb nimi Gaia? 19:00 Kuidas on olukord maailmas ja ettevõtluses praegu? 21:30 Kas Gaia haridus tegeleb ka lastega? 23:50 Isiklikud eluvalikud ja keskkonnasõbralikkus. 29:30 Inimsuhete olulisus. 31:30 Kas me inimkonnana oleme võimelised vajalikul määral muutuma? 34:20 Saame ju küll otsuseid vastu võetud! Koroonaviirusega seoses on näha! 35:20 Ignorantsus keskkonnateemades meil Eestis? 36:30 #meiemets  37:20 Kuidas säilitada optimismi? 40:40 Kuidas saada ühiskonnana üle nägemusest, et keskkonnaaktivism on midagi äärmuslikku? 44:00 Töö iseendaga, et kommunikatsioon ja koostegutsemine oleks võimalik.

More episodes

View all episodes

 • Nursipalu. Usaldused ja pettumused

  43:00
  Keskkonnaraadios käis Farištamo Elleriga vestlemas Nursi kohalik elanik Maarika Niidumaa Meie Nursipalu MTÜst.Mõned olulised teemad, mis vestluses avanesid:💬 Mida lubas kaitseministeerium kohalikele Nursipalu polügooni rajamise eel ja kui palju neist lubadustest on praeguseks täidetud?💬 Kui palju ja millist infot on kaitseministeerium ja ministrid kohalikega ja avalikkusega jaganud? 💬 Kas rahvusringhääling kohalike seisukohti ja infot samaväärselt ministri seisukohtadega eetrisse laseb?💬  Avalikkuse ja kohalike mõjutamise taktikatest.💬 Polügooni laienduse mõjualast.💬 Loodusväärtuste (mitte)hoidmisest ja nelja kasti viina lugu.💬 ...* Saadet saab lisaks vaadata siin: https://youtu.be/5NYQog00c8c ja siin: https://www.facebook.com/100076305969805/videos/754891955992931/Aitäh, Piret Räni – Illustrator kujunduse eest.Aitäh, Meelis Eller, tehnilise abi eest.Kuulamine on põnev!
 • 8. Nestingcast with Lina Burnelius from Sweden and Liina Steinberg from Estonia

  54:44
  Should Swedish forestry be an example to us in Estonia? What is the situation there and what are the environmentalists doing? The podcast features Lina Burnelius, Project leader & International coordinator from Protect the Forest Sweden and Liina Steinberg, a forest protector from NGO Save Estonia's Forests. The moderator is Farištamo Eller from web radio "Let's have fun saving the planet". #nestingcast #nestingpeace
 • 7. Sheila Suluve from Kenia. Vertical farming.

  27:10
  Thank you, so much Sheila for doing what you do! Vertical farming is an incredible possibility to help people to grow their own healthy fresh food.And thank you for having this amazing talk with me.Sheila is an aspiring change-maker who is passionate about social change. She co-founded Ukulima Tech, a startup company committed to revolutionizing food production and consumption in a more sustainable manner. She has knowledgeand skills in vertical farming and has undertaken projects including the design and installation of vertical farming systems. She further co-designs sustainable livelihoods for vulnerable populations including refugee camps and marginalized communities to improve their nutrition through healthier diets.After listening for those of you who want to know more about what Sheila does with her team, check out the link www.ukulimatech.co.ke
 • 6. Vestleme Kaspar Põdraga ettevõttest Single.Earth ja Mattias Luhaga Püsimetsaühistust

  58:52
  Täna on Keskkonnaraadio saates külas Kaspar Põder ja Mattias Luha.Kaspar Põder on üks ettevõtte Single.Earth asutajaid, kelle eesmärk on aidata metsadel jääda kasvama. Sama oluline kui on saavutada süsinikuneutraalsus, on kas kogu maailmas käimas oleva tohutult kiire elurikkuse kao peatamine. Kasvavad metsad, eriti liigirikkad metsad on elurikkuse oaasid ja oma väärtuses hoidmist väärt. Püsimetsaühistu sündis nelja algataja ja paljude rohkemate soovist muuta senist metsi laastavat metsamajandamissüsteemi jätkusuutlikumaks. Üks algatajatest on Mattias Luha, kes seletab selgelt ja arusaadavalt püsimetsandusvõtetest eesmärgiga hoida elurikkaid metsakooslusi.Tänases saates uurin muuhulgas, kas metsaomanikul on üldse võimalik tulu lageraiet tegemata saada. Fookuses on Single.Earth ärimudel ja missioon.Veel tahan teada, et kui mul oleks oma mets, siis mida ma sellega peale võiksin hakata ja kas Single.Earth ja Püsimetsaühistu on minu jaoks. Ja küsin ära ka selle, et kas puude istutamine siis on rohepesu või ei ole.Aitäh kuulamast ja kaasa mõtlemast.Aitäh, Mattias ja Kaspar tegemast seda, mida teete. Elurikkuse hoidmisel on meil kõigil oluline roll täita.
 • 6. Külas on loomakaitsja Kadri Taperson

  35:11
  Kadri ütleb enda kohta Loomuse lehel nõnda: "Olen loomakaitsja. Ehkki olen õppinud erinevaid asju ja teinud igasuguseid töid, kirjutanud, korraldanud, õpetanud, juhtinud, pean tänast tegevust neist kõige olulisemaks ja ka kõige suuremaks väljakutseks. Asutasin 2006-l aastal MTÜ Kuulikodu, millest kasvas välja loomade eestkoste organisatsioon Loomus. Elan Hiiumaal metsatukas igivanas majas koos loomadega, kellel kusagil mujal elada ei ole. Pean lugu loomulikust elulaadist, mis teeb nii loomadele kui loodusele võimalikult vähe liiga."Saate peateema on loomaõiguste konverents "Animal Futures. Animal Rights in Academia and Activism." 8.-9. mail, mille peakorraldaja Kadri ise on. Konverents toimub veebis ja selle keskmes on tulevikuvisioonid inimeste ja loomade vahelistest suhetest muutuvas maailmas. Kui küsisin Kadrilt, kellele see tulevikku vaatav konverents on. Sain vastuseks, et mõtlevale inimesele, kes tahab teemast rohkem teada ning soovib omale põnevat intellektuaalset nädalavahetust. Mõiste, millel rohkem peatusime, on "kriitilised loomauuringud". Selle kohta soovitas Kadri lugeda Kadri Aaviku artiklit Sirbist.Rääkisime ka inimeseks olemise keerukusest, olukorrast Eestis, sallivusest, rõõmust ja veel paljust seal vahepeal.Aitäh, Kadri, et tulid saatesse oma mõtteid jagama, et korraldad juba kuuendat aastat sellist huvitavat ja vajalikku konverentsi.
 • 5. Vestleme Plantaatori ühe asutaja Rico Veskiväliga

  44:29
  Kanepi kohta levib palju halba. Ja tegelikult räägitakse sellest taimest ka tohutult palju head. Aga mis see õige on?Rico heitis valgust oma teekonnale ettevõtte ja taimsevalgu projekti Plantaatorini, mille üks asutajatest ta tänasel päeval on.Oma teekonnal on ta palju õppinud tööstusliku kanepi kohta, mis teadmisi ta lahkelt saates kuulajagagi jagab. Plantaatori teine toode linaseemnejahu ja lina tõi jutuks veel palju põnevat. Näiteks oskas Rico lina kasvatuse hääbumist Eestis valgustada. Aitäh, Rico Veskiväli, saatesse tulemast ja oma mõtteid jagamast.
 • 4. Keskkonnaraadio erisaade Pesitsusraadio 3. saade

  55:11
  Pesitsusraadio jätkab uurimist-puurimist, et mida on metsas hea teha, mida mitte. Eesmärgiks on pikaajaline vaade metsandusele, seda läbi ökosüsteemide hoidmise ja kaitsmise, seejuures unustamata ka metsadest saadavat majanduslikku kasu ning metsade terviklikku majandamist.Külas on metsamees Mati Sepp, kellelt uurin, milliseid majandamisvõtteid Mati soovitab metsas kasutada, ning veel olulisem – mida mitte kasutada.Liina Steinberg Päästame Eesti Metsad MTÜst tutvustab kampaaniat “Hääletu kevad” ning jagab oma kogemusi linnusõbraliku metsa vallas.
 • 3. Keskkonnaraadi erisaade Pesitsusrahu 2. saade. Üraskitest.

  01:08:05
  “Metsadel on väga palju keskkonnaseisundi hoidmise rolle ja osalt saavad ka majandusmetsad loomulikult neid rolle katta. Aga seda tingimusel, et majandusmets on ka ökoloogiliselt vastupidav, et ta ei ole monokultuurseks ja järjest noorenevaks puupõlluks kujundatud,” selgitas Tartes. “Kas me oleme jõudnud kõiki oma metsaomanikke selliselt harida, et nad oskaksid enda metsi majandada põlise metsamehe tarkusega ja mõistavad, et näiteks kevadsuvine toimetamine on metsa tervise arvelt toimuv asi?” Saatest on kokku kirjutatud ka artikkel, mis ilmus kõigepealt Postimehes. Loe täisversiooni siit: https://savetheforest.ee/urmas-tartes-kevadsuvised-raied-kaivad-ainult-metsa-tervise-arvelt/
 • 2. Keskkonnaraadio erisaade Pesitsusraadio esimene saade

  42:22
  15. märtsil kell 20.00 toimus esimene PESITSUSRAADIO otsesaade.Pesitsusraadio on Keskkonnaraadio Keskkonnahoid on äge! erisaade.Pesitsusrahukampaaniat “Hääletu kevad” tutvustab Päästame Eesti Metsad MTÜ esindaja Piret Räni, ökoloog Mihkel Kangur räägib pesitsusrahu vajalikkusest ning Eestimaa Rohelised juhatuse liige kunstnik Helina Tilk kirjeldab veidi pesakastidega seonduvat. Saatejuht on Farištamo Eller veebiraadiost “Keskkonnahoid on äge!” Mihkel Kangur: "Mitte keegi ei tule selle peale, et oleks normaalne minna kudevaid kalu tapma, see toiming on püha, mida jälgivad hoolsalt vabatahtlikud kalakaitsjad, keskkonnainspektsioon. Keegi ei tule selle peale, justkui oleks tal õigustatud ootus tappa kudevaid kalu, aga metsade puhul tundub see olevat õigustatud, nii justkui on hea, aga see ei ole üldse hea." Piret Räni: "Kui võtad linnult pesitsuskoha ära, siis jääb see võlg tasumata, sest linnul jääbki pesitsemata." Helina Tilk: "Mina usun tulevastesse põlvedesse, ma näen, et uue generatsiooni suured tegijad väärtustavad tugevalt Eesti puhast loodust."MTÜ Päästame Eesti Metsad (PEM) algatas 15. märtsil neli kuud kestva kampaania “Hääletu kevad”, mis keskendub pesitsusrahu seadustamisele, sest inimene on oma majandustegevuse käigus jätnud liiga vähe ruumi teistele liikidele.Kampaania “Hääletu kevad” pealkiri pärineb Rachel Carsoni 1962. aastal ilmunud raamatult “Silent Spring”. Kampaania kestab 15. juulini. Kaasa aitamiseks on mitmeid võimalusi. Enda panustamissoovist saab teatada aadressil pesitsusrahu@googlegroups.com.