Share

cover art for HOSPIstorie

HOSPIstorie


Latest episode

  • 13. Droga do Santiago de Compostela jako remedium na życiowe trudności. Wspomnienia i praktyczne rady dla przyszłych wędrowców.

    29:00||Ep. 13
    Camino, jak potocznie nazywa się szlaki biegnące do grobu św. Jakuba w Hiszpanii, każdego roku pokonuje kilkaset tysięcy osób, często niemających nic wspólnego z religią lub wiarą katolicką. Idąc w słońcu, deszczu, zmęczeniu, a czasami nawet w głodzie przemierzają setki kilometrów, poszukując odpowiedzi na tylko sobie znane pytania.Nasz kapelan, ks. Krzysztof Stąpor MIC, przebył tę drogę już dwukrotnie i zaprasza wszystkie osoby szczęśliwe, towarzyskie i samotne, a także tych z Was, którzy są w trudnym momencie swojego życia do podjęcia się tego wyzwania.O tym co przeżył i kogo spotkał na swojej drodze ks. Krzysztof podzielił się podczas rozmowy z Iwoną Mitros, która dokładanie wypytała go również o ciekawe i cenny porady dotyczące pieszej podróżny do Santiago de Compostela.

More episodes

View all episodes

  • 12. Wielka pustka. Jak poradzić sobie z żałobą po odejściu bliskiej osoby?

    41:46||Ep. 12
    Żałoba.Trudno znaleźć słowa pocieszenia. Trudno zebrać myśli. Trudno nie płakać i nie zamykać się w sobie. Wiele rzeczy trudno, kiedy zabranie obok nas ukochanej osoby.Kto z nas, chociaż raz w życiu, nie stracił bliskiej osoby? 😢Jak poradzić sobie z pustką i smutkiem, które wdarły się do naszych serc? 💔Chcielibyśmy powiedzieć, że mamy dla Was receptę na żałobę, ale prawa jest taka, że każdy z nas jest inny, każda relacja jest inna i każdy smutek jest inny. O tym, dlaczego tak ważne jest indywidualne przeżywanie żałoby rozmawiają Marzena Krzesińska i Iwona Mitros.
  • 11. „Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią.” – Haruki Murakami. Kiedy i jak podejmować temat śmierci?

    30:54||Ep. 11
    „Nie wywołuj wilka z lasu” to popularne powiedzenie, które według przesądu może wywołać nieszczęście. Z czego wynikają obawy dotyczące podejmowania rozmów o śmierci, która przecież jest jedyną pewną w życiu każdego człowieka? Dlaczego w naszym społeczeństwie śmierć jest wciąż tematem tabu?Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym Iwona Mitros wspólnie z Martą Łabuś-Centek – psycholog kliniczną oraz psychoterapeutką, starają się oswoić temat śmierci. Przekonać nas wszystkich, że warto podejmować takie trudne tematy z naszymi bliskimi teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości.
  • 10. Bozia pokarała. Czy za nieszczęściami człowieka stoi Bóg? Jak zrozumieć sens cierpienia?

    35:13||Ep. 10
    Bozia pokarała lub skaranie boskie z tym człowiekiem. Kto z nas chociaż raz w życiu nie słyszał takiego potocznego powiedzenia? Wychodzi na to, że już od małego jesteśmy nastawiani, że za naszymi nieszczęściami i nieposłuszeństwami może stać kara boża. Czy tak jest naprawdę?W kolejnym odcinku podcastów #HOSPIstorie Iwona Mitros dyskutuje z swoim gościem o sensie cierpienia. Nie ma właściwszej osoby do rozmowy na tematy teologiczne, jak kapelan Ośrodka Hospicjum Domowe – ks. Krzysztof Stąpor MIC, który z charakterystycznym dla siebie ciepłem, stara się zgłębić ten trudny temat..
  • 9. Nie zapominajmy o najmniejszych. Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie i śmierci ich najbliższych?

    39:08||Ep. 9
    Zespół hospicjum otacza wsparciem wielotorowym nie tylko samych chorych, ale również ich bliskich. To między innymi małe wnuki oraz dzieci naszych podopiecznych, którym trudno odnaleźć się w takiej sytuacji. Do dyskusji o tym, kiedy i jak podejmować temat choroby i śmierci bliskich z dziećmi Iwona Mitros zaprosiła naszą “specjalistkę ds. dzieci" - psycholog Marzenę Krzesińską. Dodatkowo, specjalnego mini wywiadu udzieliła nam wyjątkowa dwójka 12-latków: Zuzia i Paweł, którzy opowiedzieli o stracie swoich bliskich oraz co sądzą o takich miejscach, jak hospicja.Posłuchajcie o tym, jakich błędów powinniśmy się wystrzegać w rozmowie z dziećmi oraz dlaczego kłamstwo ma w przypadku tak ważnych tematów, jak choroba czy śmierć, przysłowiowe krótkie nogi.
  • 8. Ból nie uszlachetnia. Metody leczenia bólu przewlekłego – fakty i mity

    47:22||Ep. 8
    Co sobie myślicie, kiedy słyszycie słowo „morfina”? Strach, obawy dotyczące uzależnienia, a może myśli, że to już koniec. Jak wiele stereotypów związanych z leczeniem opioidami wciąż tkwi w nas samych? Co to jest opioidofobia? I przede wszystkim, dlaczego nie warto cierpieć? Do ważnej rozmowy o bólu przewlekłym i jego leczeniu Iwona Mitros zaprosiła kierownika medycznego Ośrodka Hospicjum Domowe – dr n. med. Michała Graczyka.Jak sami rozmówcy później przyznali ta wielowątkowa rozmowa wokół bólu jest obowiązkowym słuchowiskiem dla każdego z nas. Pamiętajmy, że ból przewlekły, który dotyka znaczną część podopiecznych hospicjum, może dotknąć wszystkich.Zapraszamy Was w medyczną podróż w czasie, od tego jak ewoluowało podejście do leczenia bólu na przestrzeni lat oraz obecnych wyzwaniach stojących przed tą dziedziną medycyny i świadomością społeczeństwa.
  • 7. Objawy i obawy w leczeniu paliatywnym. Z jakimi przeciwnikami mierzymy się najczęściej

    31:42||Ep. 7
    Czy wiecie, że najbliżej pacjentów objętych opieką hospicyjną jest pielęgniarka/pielęgniarz? W takim miejscu jak nasze doceniamy bliskość drugiego człowieka, jak nigdzie indziej. Bardzo ważną rolę w stałej komunikacji między chorymi i ich bliskimi, a pozostałymi członkami hospicjum odgrywa zespół pielęgniarski. W Ośrodku Hospicjum Domowe liczy 28 osób.W kolejnym odcinku podcastów z cyklu #HOSPIstorie Iwona Mitros do rozmowy zaprosiła Ewę Głodowską, która pełni funkcję koordynatorki zespołu pielęgniarskiego. Ewa od dziecka marzyła o pracy pielęgniarki i nigdy nie miała wątpliwości, że wybrana przez nią droga zawodowa jest tą właściwą. Tematem podcastu są najczęstsze dolegliwości i obawy z nimi związane, z którymi zespół medyczny spotyka się w swojej pracy. Dodatkowo porozmawiamy o roli sprzętu medycznego, który każdego dnia wspiera chorych i ułatwia im codziennie życie. Mamy nadzieję, że ciepło płynące od Ewy udzieli się również Wam :)