Share

cover art for Zatrudnienie na czas określony osoby w wieku przedemerytalnym

GOFIN: Podatki, Księgowość, Prawo pracy

Zatrudnienie na czas określony osoby w wieku przedemerytalnym

Nie ma przeszkód prawnych aby z osobą w wieku przedemerytalnym, objętą ochroną stosunku pracy, zawrzeć umowę terminową. Podcast omawia konsekwencje tej czynności.

More episodes

View all episodes

  • Co może zrobić wierzyciel w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie do potwierdzenia salda?

    03:14
    W sytuacji gdy kontrahenci prowadzący księgi rachunkowe nie odsyłają odpowiedzi na wysłane przez jednostkę wezwania do potwierdzeń sald i inwentaryzacja tą drogą okaże się niemożliwa, uzasadnione jest przeprowadzenie inwentaryzacji niepotwierdzonych należności drogą weryfikacji.
  • Zwrot składki zdrowotnej u liniowca – skutki w PIT

    02:07
    Zwrot składki zdrowotnej zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonej od dochodu przez podatnika podatku liniowego trzeba rozliczyć podatkowo.
  • Sprzedaż komputerów pracownikom a kasa fiskalna

    02:30
    Podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Czy w związku z tym sprzedaż na rzecz pracowników komputerów podlega obowiązkowemu ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej?
  • Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły - ujęcie w księgach rachunkowych

    03:06
    Należne pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne w postaci tzw. trzynastki, w kwocie brutto odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki i wykazuje w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy, w którym pracownicy świadczący pracę nabyli prawo do tego wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż jest ono naliczane i wypłacane w roku następnym. Ta sama zasada dotyczy naliczonych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę. Koszt tzw. trzynastki za rok 2023 wraz z pochodnymi powinien więc zostać ujęty w księgach tego właśnie roku (pod datą 31 grudnia).
  • Dopuszczalna kwota zaległości w składkach ZUS niemająca wpływu na prawo przedsiębiorcy do zasiłku chorobowego

    02:54
    Dla nabycia prawa do zasiłku chorobowego przedsiębiorca niezdolny do pracy z powodu choroby nie może posiadać zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • Czy przerwa w najmie daje prawo do amortyzacji nieruchomości?

    02:07
    Odpisy amortyzacyjne dokonywane w okresie przerwy w najmie lokalu użytkowego będącego środkiem trwałym, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że podatnik nie zaprzestał działalności gospodarczej, w której ten środek trwały był używany.
  • Wysokość płacy minimalnej pracownika podmiotu leczniczego od 1 stycznia 2024 r.

    03:04
    W 2024 r. podmiot leczniczy musi podwyższyć dwa razy wynagrodzenie zasadnicze pracownika, dla którego jest ono jedynym składnikiem płacowym i którego wysokość jest niższa od obowiązującej powszechnej płacy minimalnej, tj. od 1 stycznia do 4.242 zł i od 1 lipca do 4.300 zł. Nie ma takiego obowiązku wobec pracowników wynagradzanych wieloskładnikowo, poza pewnymi wyjątkami, gdy łącznie ich płaca osiąga powszechną płacę minimalną.
  • Czy możliwe jest korygowanie JPK_VAT z deklaracją po wykreśleniu z rejestru podatników VAT?

    03:43
    Organy podatkowe wciąż zajmują niekorzystne stanowisko w kwestii możliwości składania korekty deklaracji VAT w przypadku osoby fizycznej, która zlikwidowała działalność gospodarczą i została wykreślona z rejestru podatników VAT, w odniesieniu do okresu rozliczeniowego, w którym była ona czynnym podatnikiem VAT. Należy jednak zaznaczyć, że innego zdania są w tej kwestii sądy administracyjne.
  • Możliwość rozszerzenia zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym

    02:26
    W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż ta, którą określają załączniki do tej ustawy, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki danej jednostki.