Share

cover art for Płatność na rachunek spoza białej listy za najem prywatny a koszty podatkowe w 2020 roku

GOFIN: Podatki, Księgowość, Prawo pracy

Płatność na rachunek spoza białej listy za najem prywatny a koszty podatkowe w 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 r. w ustawach o podatku dochodowym obowiązują przepisy wyłączające z kosztów uzyskania przychodów płatności za transakcje przekraczające 15.000 zł (lub równowartość tej kwoty) dokonane na rachunek inny niż zawarty w białej liście. Może być tak, że przedsiębiorca dokona zapłaty za lokal osobie fizycznej wynajmującej go w ramach najmu prywatnego. Wyjaśniamy, czy w tej sytuacji przepisy wyłączające ww. transakcje z kosztów podatkowych będą miały zastosowanie.

More episodes

View all episodes

  • Czy główna księgowa w spółce handlowej odpowiada za terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie jej upadłości?

    03:32
    Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki handlowej należy zgłosić w sądzie nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym spółka stała się niewypłacalna. W ustawie Prawo upadłościowe wymienione są odrębnie podmioty, na których ciąży obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości danego podmiotu, czyli dłużnika, oraz podmioty, które mogą złożyć taki wniosek.
  • Podpisywanie sprawozdań finansowych jednostek obsługiwanych przez centrum usług wspólnych

    02:31
    W świetle § 33 ust. 6 rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej, sprawozdania finansowe jednostek obsługiwanych są podpisywane przez kierownika i głównego księgowego jednostki obsługującej. Oznacza to, iż sprawozdania finansowe jednostek obsługiwanych przez centrum usług wspólnych powinien podpisać kierownik i główny księgowy tego centrum.
  • Przyjmowanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

    02:08
    Dodatkowe wynagrodzenie roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  • Prawo do odliczenia VAT przy najmie lokali mieszkalnych na rzecz pracowników

    04:30
    NSA w wyroku z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23 orzekł, iż wydatki na najem lokali mieszkalnych dla pracowników i współpracowników podatnika, nawet jeśli nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, to ich poniesienie wpływa na uzyskanie obrotu opodatkowanego VAT niejako poprzez zabezpieczenie utrzymania źródła przychodu. Podatnik powinien mieć zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem.
  • Stosowanie 9% stawki CIT przez małego podatnika

    02:40
    Podstawowa stawka CIT wynosi 19% podstawy opodatkowania, przy czym podatnicy mogą stosować preferencyjną, 9% stawkę podatku - w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych. Z prawa tego mogą korzystać m.in. podatnicy posiadający status małego podatnika, pod warunkiem, że ich przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro.
  • Co może zrobić wierzyciel w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie do potwierdzenia salda?

    03:14
    W sytuacji gdy kontrahenci prowadzący księgi rachunkowe nie odsyłają odpowiedzi na wysłane przez jednostkę wezwania do potwierdzeń sald i inwentaryzacja tą drogą okaże się niemożliwa, uzasadnione jest przeprowadzenie inwentaryzacji niepotwierdzonych należności drogą weryfikacji.
  • Zwrot składki zdrowotnej u liniowca – skutki w PIT

    02:07
    Zwrot składki zdrowotnej zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonej od dochodu przez podatnika podatku liniowego trzeba rozliczyć podatkowo.
  • Sprzedaż komputerów pracownikom a kasa fiskalna

    02:30
    Podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Czy w związku z tym sprzedaż na rzecz pracowników komputerów podlega obowiązkowemu ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej?
  • Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły - ujęcie w księgach rachunkowych

    03:06
    Należne pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne w postaci tzw. trzynastki, w kwocie brutto odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki i wykazuje w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy, w którym pracownicy świadczący pracę nabyli prawo do tego wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż jest ono naliczane i wypłacane w roku następnym. Ta sama zasada dotyczy naliczonych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę. Koszt tzw. trzynastki za rok 2023 wraz z pochodnymi powinien więc zostać ujęty w księgach tego właśnie roku (pod datą 31 grudnia).