Share

cover art for Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa w sprawie roku obrotowego spółki osobowej

GOFIN: Podatki, Księgowość, Prawo pracy

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa w sprawie roku obrotowego spółki osobowej

Zasadniczo rok obrotowy przyjęty dla celów bilansowych powinien być zgodny z rokiem podatkowym. Oznacza, to że przy określaniu roku obrotowego należy uwzględnić przepisy ustaw podatkowych. Spółka osobowa (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) nie jest jednak podatnikiem PIT ani CIT. Podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki będący osobami fizycznymi lub osobami prawnymi. Spółka osobowa (jako całość) nie określa więc roku podatkowego - ustalają go natomiast jej wspólnicy. Czy zatem spółka osobowa powstała w drugiej połowie roku kalendarzowego może skorzystać z możliwości określonej w art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości i księgi rachunkowe oraz sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami i sprawozdaniem za rok następny? Według Ministerstwa Finansów istnieje taka możliwość jednak wiążą się z tym pewne zagrożenia.

More episodes

View all episodes

  • Ustalenie wysokości składki wypadkowej na nowy rok składkowy

    04:23
    Od 1 kwietnia 2024 r. dla płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe rozpoczął się nowy rok składkowy. Będzie on trwał do 31 marca 2025 r. Każdy płatnik powinien mieć na ten okres ustaloną indywidualnie stopę procentową składki wypadkowej. Płatnicy ustalają ją samodzielnie lub wyznacza im ją ZUS. Od 1 kwietnia 2024 r. zmieniło się tzw. rozporządzenie wypadkowe, w którym są określone grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności. Dlatego płatnicy, którzy samodzielnie ustalają stopę procentową składki wypadkowej powinni przy tym szczególnie uważać.
  • Czy główna księgowa w spółce handlowej odpowiada za terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie jej upadłości?

    03:32
    Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki handlowej należy zgłosić w sądzie nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym spółka stała się niewypłacalna. W ustawie Prawo upadłościowe wymienione są odrębnie podmioty, na których ciąży obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości danego podmiotu, czyli dłużnika, oraz podmioty, które mogą złożyć taki wniosek.
  • Podpisywanie sprawozdań finansowych jednostek obsługiwanych przez centrum usług wspólnych

    02:31
    W świetle § 33 ust. 6 rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej, sprawozdania finansowe jednostek obsługiwanych są podpisywane przez kierownika i głównego księgowego jednostki obsługującej. Oznacza to, iż sprawozdania finansowe jednostek obsługiwanych przez centrum usług wspólnych powinien podpisać kierownik i główny księgowy tego centrum.
  • Przyjmowanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

    02:08
    Dodatkowe wynagrodzenie roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  • Prawo do odliczenia VAT przy najmie lokali mieszkalnych na rzecz pracowników

    04:30
    NSA w wyroku z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23 orzekł, iż wydatki na najem lokali mieszkalnych dla pracowników i współpracowników podatnika, nawet jeśli nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, to ich poniesienie wpływa na uzyskanie obrotu opodatkowanego VAT niejako poprzez zabezpieczenie utrzymania źródła przychodu. Podatnik powinien mieć zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem.
  • Stosowanie 9% stawki CIT przez małego podatnika

    02:40
    Podstawowa stawka CIT wynosi 19% podstawy opodatkowania, przy czym podatnicy mogą stosować preferencyjną, 9% stawkę podatku - w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych. Z prawa tego mogą korzystać m.in. podatnicy posiadający status małego podatnika, pod warunkiem, że ich przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro.
  • Co może zrobić wierzyciel w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie do potwierdzenia salda?

    03:14
    W sytuacji gdy kontrahenci prowadzący księgi rachunkowe nie odsyłają odpowiedzi na wysłane przez jednostkę wezwania do potwierdzeń sald i inwentaryzacja tą drogą okaże się niemożliwa, uzasadnione jest przeprowadzenie inwentaryzacji niepotwierdzonych należności drogą weryfikacji.
  • Zwrot składki zdrowotnej u liniowca – skutki w PIT

    02:07
    Zwrot składki zdrowotnej zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonej od dochodu przez podatnika podatku liniowego trzeba rozliczyć podatkowo.
  • Sprzedaż komputerów pracownikom a kasa fiskalna

    02:30
    Podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Czy w związku z tym sprzedaż na rzecz pracowników komputerów podlega obowiązkowemu ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej?