Share

cover art for Czy pracownik może pójść na urlop bez zgody pracodawcy?

GOFIN: Podatki, Księgowość, Prawo pracy

Czy pracownik może pójść na urlop bez zgody pracodawcy?

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien być ustalony w porozumieniu z pracownikiem lub w planie urlopów. Pracodawca co do zasady powinien brać pod uwagę wnioski pracownika w sprawie terminu urlopowego wypoczynku - nie oznacza to jednak, że to pracownik jest stroną decydującą o udzieleniu urlopu. Nawet w przypadku, gdy prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek akceptacji wniosku urlopowego pracownika, ten ostatni nie powinien samowolnie rozpoczynać urlopu.

More episodes

View all episodes

  • Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce organizacyjnej gminy

    02:10
    Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości. Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców. Procedura ta nie ma jednak zastosowania do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach innych niż urzędnicze i kierownicze urzędnicze.
  • Krajowa faktura korygująca wystawiona w walucie obcej

    03:16
    W obowiązujących przepisach prawnych dotyczących podatku VAT nie ma jakiegokolwiek zastrzeżenia świadczącego o obowiązku wystawiania przez polskich podatników faktur jedynie w walucie polskiej, czyli w złotych. Ustawodawca umożliwił również na potrzeby rozliczania podatku VAT, przeliczanie na złote kwot wyrażonych w walutach obcych, zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi na potrzeby rozliczania danej transakcji.
  • Wysokość odpisu amortyzacyjnego po wznowieniu pozarolniczej działalności gospodarczej

    01:42
    Zaprzestanie używania środków trwałych na skutek zawieszenia działalności powoduje konieczności wstrzymania naliczania odpisów amortyzacyjnych. Ich naliczania można wrócić po odwieszeniu działalności. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego można dokonać już w miesiącu wznowienia działalności.
  • Skutki skorzystania z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników w księgach rachunkowych

    03:28
    Różnicę pomiędzy obliczoną a zapłaconą zaliczką na PIT, która wynika z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, wskazane jest zaksięgować na dobro pozostałych przychodów operacyjnych.
  • Obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych łączonych instytucji kultury

    02:43
    Jeżeli w wyniku połączenia instytucji kultury powstaje nowa jednostka, to księgi rachunkowe łączonych instytucji zamyka się na dzień poprzedzający dzień połączenia, tj. na dzień poprzedzający dzień wpisu połączenia do rejestru. Zamknięcia ksiąg rachunkowych należy dokonać nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia.
  • Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek na FP i FS ze względu na wiek

    01:46
    Przedsiębiorca po osiągnięciu określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wieku jest zwolniony z opłacania za siebie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
  • Rozwiązanie niewykorzystanej rezerwy na skutki toczącego się postępowania sądowego

    03:16
    Wyksięgowanie niewykorzystanej rezerwy utworzonej w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem po stronie Wn konta 83-1 "Pozostałe rezerwy", w korespondencji ze stroną Ma konta 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
  • Wydatki na wyżywienie i nocleg a podróż służbowa przedsiębiorcy

    02:00
    Koszt noclegu poniesiony w związku z podróżą służbową przedsiębiorcy może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki na wyżywienie przedsiębiorcy w trakcie takiej podróży nie stanowią kosztu podatkowego. Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca ma prawo zaliczyć diety w wysokości ustalonej w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.