Share

cover art for Raseforskeren som terget på seg sørlendingene

Gamle greier

Raseforskeren som terget på seg sørlendingene

Season 10, Ep. 1

Legen Carl Arbo er i 1880-årene overbevist om at nordmenn kan deles inn i to raser: Langskaller og kortskaller. Førstnevnte er overlegne fysiske, mens sistnevnte har dårlige egenskaper og egner seg ikke i kamp. Legen blir hyllet for forskningen, og starter et storstilt prosjekt hvor han måler hodeskaller over hele landet. Carl Arbo finner etter hvert ut at det står svært dårlig til på Sørlandet. Der er det flest kortskaller, og legen og konkluderer med at innbyggerne ikke bare har dårlig fysikk, men er både kranglesyke og uærlige. Men snart skal legen finne ut at det koster å legge seg ut mot sørlendingene.

More episodes

View all episodes

  • 58. BONUSEPISODE: VM 1994 Uflaks i USA

    46:18||Season 11, Ep. 58
    Det norske herrelandslaget dominerte kvaliken sin til VM 94. På en bølge av 90-tallsoptimisme trodde stadig flere at Norge kunne nå verdenstoppen. Sportsjournalist Karen-Marie Ellefsen, keeper Erik Thorstvedt, og kulturredaktør Bernhard Ellefsen husker det godt.
  • 59. VM 1994: Uflaks i USA

    26:02||Season 11, Ep. 59
    Etter 56 år er herrelandslaget endelig tilbake i verdens største fotballturnering. Men keeper Erik Thorstvedt og lagkameratene møter på mange andre utfordringer, enn kun motstanderne på banen.
  • 57. VM 1938: Fascismens verdensmesterskap

    33:01||Season 11, Ep. 57
    I 1938 er det norske herrelandslaget for første gang med i fotball-VM. Men fra banen vitner toppscorer Arne Brustad at turneringen blir holdt i en verden på randen av krig.
  • 56. BONUSEPISODE: VM 1938: Fascismens verdensmesterskap

    44:11||Season 11, Ep. 56
    På 1930-tallet briljerte det norske herrelandslaget i fotball på verdensarenaen, og nesten hundre år senere står fortsatt bronselaget som et av de beste lagene i norsk fotballhistorie. Men hva gjorde dem så effektive på banen, og hva skjedde da norsk idrett ble rammet av okkupasjon og nazifisering? Med i studio for å diskutere Norges debut i fotball-VM og bronselaget er historiker Jonas Bals og forfatter Øyvind Steen Jensen
  • 55. Gamle Greier slipper VM-serie neste torsdag

    01:11||Season 11, Ep. 55
    I forbindelse med VM slipper Gamle Greier flere episoder om VM 1938 og VM 1994. To mesterskap fra to ulike epoker i verdenshistorien.
  • 54. Fanget i Moskva

    22:59||Season 11, Ep. 54
    Anna Dalland flyttet til Moskva for å gå i Lenins lære, men da krigen kommer blir hun stemmen for Sovjetisk motstand.
  • 53. Bonusepisode: Fanget i Moskva

    30:16||Season 11, Ep. 53
    Kristin Skare Orgeret og Sven G. Holtsmark snakker om propagandas makt i krigstid.
  • 52. Redaktøren som ertet revolusjonen

    22:15||Season 11, Ep. 52
    Etter at bolsjevikene tar makten i Russland, begynner deler av Arbeiderpartiet å flørte med revolusjon. Den sosialistiske redaktøren av vittighetsmagasinet Hvepsen, Hans Østerholt, ønsker ikke at partiet skal ty til voldelige midler. Han, og arméen sin av vitsemakere, bruker våpenet de mestrer best mot de revolusjonære: humor.
  • 51. BONUSEPISODE: Redaktøren som ertet revolusjonen

    31:58||Season 11, Ep. 51
    På starten av 1900-tallet var vittighetsblader stedet du fant Norges morsomste dikt, vitser og ikke minst karikaturer. Men hvorfor forsvant de og hvor dro karikaturtegnerne? Med i studio er journalist Anders Giæver, kunsthistoriker og forfatter Jan Kokkin og satiretegner og medredaktør i Exlex Emil Ellefsen.