Share

Teknologioptimistene - Energibransjens IT-podcast
Når fergesektoren helelektrifiseres: Hvordan påvirker det deg, meg og strømnettet? (Annonsørinnhold - enerWE Partner)
Norge elektrifiseres. Vi bruker stadig mer strøm, og vi bruker den på nye måter og tidspunkter. Samtidig er mer sol- og vindkraft på vei inn i stikkontaktene våre. Dette er strøm vi kommer til å trenge også om natta og når det er vindstille. Alt dette gjør at både strømnettet og strømkundene må tilpasse seg nye måter å både produsere og bruke strøm på.
Der mange merker elektrifiseringen mest til daglig er på bilveien. Men hva betyr elektrifiseringen egentlig for deg og meg? Blir strømmen dyrere? Vil vi oftere få strømbrudd? Hvilke nye teknologier trenger vi og hva utvikles allerede nå?
I denne podcastserien fra forskningssenteret CINELDI ser vi nærmere på hva som må skje med strømnettet når biler, båter og busser går på sol-, vind- og vannkraft, og hvordan dette påvirker deg som strømkunde.
Medvirkende:
- Hanne Sæle, Forsker SINTEF Energi og arbeidspakkeleder i CINELDI
- Olav Fosso, Professor ved NTNU og arbeidspakkeleder i CINELDI
- Kristian Finborud Hansen, Prosjektingeniør, Haugaland Kraft
Produsent og programleder: Chul Christian Aamodt, energiambassadør, enerWE.
Sendingen inneholder annonsørinnhold fra CINELDI.
More episodes
View all episodes
184. Vi spør Pål Knudsen fra Computas om det er mulig å gjøre en exit fra amerikansk sky
14:35||Ep. 184I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Medvirkende:Pål Knudsen, Sjefsarkitekt, ComputasProgramleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower183. Christine Haugen i Unicus og Anne Wilhelmine Flagstad i Statnett forklarer hva nevromangfold er, og hva dette betyr for Statnett
17:56||Ep. 183I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Medvirkende:Anne Wilhelmine Flagstad, Konserndirektør Mennesker og Bærekraft i StatnettChristine Haugen, IT-konsulent i Unicus.Programleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower182. Hva er aller mest krevende når energibransjen skal digitaliseres? Med Jon Andreas Pretorius i Hafslund, Jo Morten Sletner i Norgesnett og Kenneth Lindbeck-Dahlstrøm i Itera.
27:10||Ep. 182I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Denne episoden er en livepodcast fra et arrangement i samarbeid med Itera og LCA.no.Medvirkende:Jo Morten Sletner, Leder digitalisering, NorgesnettJon Andreas Pretorius, IT- og utviklingsdirektør, HafslundKenneth Lindbeck-Dahlstrøm, Product Designer & Team Lead, Itera Programleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower181. IT-strategi - SaaS eller bygge selv? Med Jon Andreas Pretorius i Hafslund, Martin Onstad i Itera og Terje Lundby i Østfold Energi.
23:32||Ep. 181I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Denne episoden er en livepodcast fra et arrangement i samarbeid med Itera og LCA.no.Medvirkende:Jon Andreas Pretorius, IT- og utviklingsdirektør, HafslundMartin Onstad, Sjefsarkitekt, Itera Terje Lundby, Leder krafthandel, Østfold EnergiProgramleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower180. Hva betyr det i praksis at de fleste nettselskapene nå skal innhente EPD i anbudsrunder? Med Trond Edvardsen, CEO i LCA.no.
18:03||Ep. 180I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Denne episoden er en livepodcast fra et arrangement i samarbeid med Itera og LCA.no. Medvirkende:Trond Edvardsen, CEO, LCA.no Programleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower179. Nicolai Kirkeng Vennerød fra Elbits forklarer hvordan nettselskapene samles rundt et felles økosystem
27:40||Ep. 179I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Medvirkende:Nicolai Kirkeng Vennerød, head of ecosystem, ElbitsProgramleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower178. Hvordan kan smarte IT-løsninger skape vekst i det nye fleksibilitetsmarkedet?
55:24||Ep. 178I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Medvirkende:Ola Hendseth, Head of Product Management, VolueAnders Frostrud, Senior Forretningsutvikler / Kommersiell leder Hafslund Fleksibilitetstjenester, HafslundAre Røssum-Haaland, Virksomhetsarkitekt, ElviaKristoffer Lorentsen, Tech-lead og utvikler - fleksibilitetsregister, ElhubJonatan Lund, Software developer, WittedDebattleder: Lisa Tømmervåg, Teknologioptimist, Europower177. Energiselskaper i USA, Danmark og Ukraina har blitt hacket - Vi spør Modar Ismail i KPMG om hvordan det står til med Norge
14:10||Ep. 177I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Medvirkende:Head of Cyber Strategy & Due Diligence, KPMGProgramleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower176. Christian Askvik-Hansen i Prelect spinner SaaS ut fra Eviny
32:01||Ep. 176I podcasten TEKNOLOGIOPTIMISTENE møter du beslutningstakerne for de store IT-investeringene i bransjen, personene som leder de mest fremoverlente IT-selskapene, personene som løser de viktigste samfunnsoppdragene og menneskene i investeringsselskapene som muliggjør rask vekst hos IT-selskapene. Menneskeskapte klimaendringer er vår tids største trussel, og det grønne skiftet er avhengig av teknologioptimister.Målet vårt med podcastserien er å gi beslutningstakerne innenfor IT i energibransjen kunnskap for bedre beslutninger.Medvirkende:Christian Askvik-Hansen, CEO, PrelecttProgramleder: Chul Christian Aamodt, Teknologioptimist, Europower