Ekonomia i cała reszta

Share

Piguła 11: Trzymajcie się za portfele. W 2022 możliwy spadek realnych pensji

Wiedzieliście, że średnie wynagrodzenie realne (czyli po korekcie o inflację) rosło w Polsce nieprzerwanie od 1994 roku?


Co prawda nie mamy danych decylowych, jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń (czyli informacji o wzroście wynagrodzeń w całym rozkładzie dochodów), ale to wcale nie musi być tak, że uśredniony wzrost wynagrodzeń wynikał z faktu, że bogacili się bogaci, a biednym żyło się ciągle tak samo biednie, albo biedniej. Mamy zresztą dane z innych źródeł, które mówią o tym, że ekonomicznie poprawiało się (niemal) wszystkim.


Tymczasem średnia inflacja w 2022 roku prawdopodobnie będzie dwucyfrowa. Jest to związane po pierwsze z trendami pandemicznymi – podwyżkami cen energii, pozrywaniem się łańcuchów dostaw oraz odłożonym popytem. Choć od uderzenia tych szoków minęło już wiele miesięcy, w gospodarce wciąż odbijają się one echem.


Po drugie, presję inflacyjną zwiększyła agresja Putina na Ukrainę. To z kolei spowodowało zawirowania na rynku paliw (znów), osłabienie złotego (a więc droższy import) oraz problemy na rynkach żywnościowych.


---


Jeżeli podoba Wam się to, co robimy, możecie dołączyć do grona osób wspierających nas na Patronite: https://patronite.pl/Ekonomiaica%C5%82areszta


Przypominamy, że uruchomiliśmy grupkę dla patronów 10zł+. Każdy patron dostanie maila z linkiem zapraszającym do grupki. Na grupce znajdziecie:

- ekskluzywne i prestiżowe filmiki tylko dla Waszych oczu

- risercze

- śmieszkiJeżeli więc wynagrodzenia realne miałyby wrosnąć, musiałyby przebić dynamikę wzrostu inflacji. Innymi słowy: musiałyby średnio wzrosnąć o ponad 10-11 proc. Czy to możliwe? Możliwe, ale wydaje się, że mało prawdopodobne.


More Episodes

6/22/2022

#24 Jawność płac. Jak to robią na świecie i czy to możliwe w Polsce?

Ep. 24
Możesz nas wesprzeć na patronite.pl/EkonomiaicałaresztaJednym z najgorętszych tematów ekonomicznych ostatnich lat jest jawność płac. Polityka jawności płac obowiązuje w krajach skandynawskich. W Norwegii do 2014 roku możliwe było sprawdzenie na Facebooku jaki dochód mieli znajomi. Tak powszechny dostęp do informacji o dochodach zyskał nawet miano „podatkowego porno”.Jawność płac powoduje, że osobom, które mniej zarabiają, pogarsza się dobrostan psychiczny. Częściej z nich dzięki takiej polityce zmienia pracę na lepszą. Jeśli chodzi o pozytywy, to jawność płac przyczynia się do spłaszczania nierówności, zasypuje gender pay gap, polepsza atmosferę w firmach i zwiększa wpływy podatkowe.Jednym z przejawów jawności płac są jawne widełki przy ogłoszeniach o pracę. Projekt ustawy nakazujący wprowadzenie obowiązku informowania o widełkach płacowych Koalicja Obywatelska przygotowała w 2019 roku. Niestety ustawa nie została przyjęta. Co nie oznacza końca tego postulatu. Nad wprowadzeniem obowiązku informowania o widełkach płacowych właśnie debatuje Unia Europejska. Prędzej czy później więc polscy pracodawcy zostaną zmuszeni do ujawniania informacji o widełkach płacowych w ogłoszeniach o pracę. I bardzo dobrze, bo plusów takiego rozwiązania jest o wiele więcej niż minusów.Bibliografia:Erlend E. Bø, Joel Slemrod and Thor O. Thoresen, Taxes on the Internet: Deterrence Effects of Public Disclosure [w:] American Economic Journal, https://www.jstor.org/stable/24465942Kto wie, ile zarabiamy? Stosunek Polaków do jawności dochodów, KOMUNIKAT Z BADAŃ, CBOS 2018, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_058_18.PDFMorten Bennedsen, Elena Simintzi, Margarita Tsoutsoura, Daniel Wolfenzon, Research: Gender Pay Gaps Shrink When Companies Are Required to Disclose Them, Harvard Business Review, https://hbr.org/2019/01/research-gender-pay-gaps-shrink-when-companies-are-required-to-disclose-themTomasz Obloj, Todd Zenger, The influence of pay transparency on (gender) inequity, inequality and the performance basis of pay, Nature human Behavior, https://www.nature.com/articles/s41562-022-01288-9
6/8/2022

Piguła 15: Polacy nie mają bladego pojęcia skąd ta inflacja

Możesz nas wesprzeć na patronite.pl/EkonomiaicałaresztaInflacja nie schodzi z czołówek portali informacyjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ ceny towarów i usług nie przestają rosnąć. W maju 2022 inflacja osiągnęła poziom 13,9 proc. I wydaje się, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.Od kilku miesięcy mamy w Polsce (ale nie tylko) inflację galopującą. W ten sposób ekonomiści określają drożyznę przewyższającą 10 proc. rok do roku.Czy inflacja wzięła się przez 500+? A może z powodu trzynastek i czternastek oraz nieudolnej polityki rządu? A jeśli tak, to czy polski rząd ma wpływ na inflację w stanach Zjednoczonych, gdzie ten wskaźnik również jest najwyższy od dekad? Czy 500+ podbija inflację w Holandii, na Słowacji, w Estonii i w Czechach?A może to wszystko przez Putina? Tylko jeśli tak, to dlaczego rekordy, jeśli chodzi o inflację, biliśmy jeszcze przed rosyjską agresją?To może pandemia? No ale szoki pandemiczne mamy już za sobą. Ceny paliw przestały rosnąć w tak zastraszającym tempie, a spora część łańcuchów dostaw zdążyła się zrekonfigurować. Co więc powoduje, że inflacja wciąż rośnie?==Bibliografia:Arb, Połowa Polaków uważa, że główną przyczyną inflacji są działania rządu i NBP, Rzeczpospolita, 23.04.2022, https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art36133041-polowa-polakow-uwaza-ze-glowna-przyczyna-inflacji-sa-dzialania-rzadu-i-nbpZuzanna Dąbrowska, Sondaż: Kto odpowiada za inflację? Przede wszystkim Glapiński i PiS, Rzeczpospolita, https://www.rp.pl/polityka/art36250871-sondaz-kto-odpowiada-za-inflacje-przede-wszystkim-glapinski-i-pisAnnual inflation stable at 7.4% in the euro area Up to 8.1% in the EU, Eurostat, April 2022, https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/14636041/2-18052022-AP-EN.pdf/9ac63755-4fec-2a70-c149-32edbda92849?t=1652794681540Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 roku, Główny Urząd Statystyczny, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-kwietniu-2022-roku,2,126.htmlWojciech Paczos, Dziesięć faktów i mitów o polskiej inflacji, Nowa Konfederacja, 02.06.2022, https://nowakonfederacja.pl/dziesiec-faktow-i-mitow-o-polskiej-inflacji/