Share

cover art for Wiesław Rozłucki: Inwestorzy musieli nauczyć się rynku kapitałowego

DGPtalk: Obiektywnie o biznesie

Wiesław Rozłucki: Inwestorzy musieli nauczyć się rynku kapitałowego

Ep. 449

W szóstym odcinku cyklu „Giełda Papierów Wartościowych oczyma prezesa Wiesława Rozłuckiego, były prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, opowiada o działaniach podejmowanych przez giełdę w zakresie edukacji inwestorów indywidualnych. Wyjaśnia jakie znaczenie miało Forum Inwestycji Kapitałowych „Twoje Pieniądze”, które skupiało inwestorów indywidualnych, przedstawicieli instytucji finansowych i spółek giełdowych. Opowiada także o Szkole Giełdowej, czyli kursach dla inwestorów indywidualnych.

More episodes

View all episodes

 • 483. Józef Wiśniewski (Wipasz): Kupowałem zboże z Ukrainy, nie wstydzę się tego

  38:00
  Czy jest Pan na liście importerów zboża?Jestem na tej liście. Jestem na tej liście, ale nie wstydzę się tej listy. Nigdy nie mówiliśmy, że z Ukrainy nie kupowaliśmy. Mówimy, że co roku kupujemy produkty do produkcji paszy z Ukrainy rzędu 3 - 4 proc. Kupujemy te, które w Polsce są niedostępne lub trudno dostępne. Jest to 3 - 4 procent w stosunku do zakupów od rolników polskich – mówi Józef Wiśniewski.Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Józef Wiśniewski, założyciel, właściciel i prezes Wipasz S.A.
 • 482. Zadyszka gospodarki niemieckiej zagraża całej Unii Europejskiej

  22:42
  Rok 2023 był trudny dla polskich przedsiębiorstw, ale także dla polskiej gospodarki. Przypomnę, że wzrost gospodarczy w Polsce sięgnął zaledwie 0,2 proc. Poza pandemiczną recesją to jest najniższy poziom, jakiego doświadczyliśmy w tym stuleciu. Bardzo niski poziom jak na potencjał polskiej gospodarki – Grzegorz Sielewicz.Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej.
 • 481. Regionalna globalizacja – rozwój światowej gospodarki

  21:12
  Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Maciej Gawinecki, Partner z warszawskiego biura Kearney.Jak dalece do przodu można planować w tak zmiennym świecie?
 • 480. Jakub Czarzasty: Na rynku polskim jesteśmy traktowani jako spółka technologiczna nie jako spółka, która kredytuje procedury medyczne

  20:29
  Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Jakub Czarzasty, prezes zarządu LM PAY S.A.Polacy zdecydowanie chcą kredytować swoje leczenie. Nie tylko leczenie stomatologiczne, ale ponad 300 różnych procedur medycznych chcą finansować w systemie ratalnym. Jest to system, który przez ostatnie lata bardzo mocno się rozwija. Zauważyli, że nie tylko sprzęt RTV i AGD, ale również usługi w tym usługi medyczne mogą z powodzeniem rozkładać w systemach ratalnych i robią to – mówi Jakub Czarzasty.
 • 479. 100 proc. chorobowego płatne od pierwszego dnia przez ZUS – autostrada do L4

  19:58
  Zmiany zaproponowane w tym kształcie są co najmniej interesujące. W zasadzie obserwujemy już reakcję na te zmiany. Informacja o tym, że zwolnienie chorobowe będzie płatne od samego początku przez ZUS, zdążyła lotem błyskawicy, obiec pracowników. W trakcie jednej z kontroli pani, u której byliśmy, powiedziała, dlaczego my się w ogóle tym interesujemy, skoro to już ZUS płaci, a nie pracodawca. Myślę, że założeniem ustawodawcy było to, żeby odciążyć pracodawców z kosztu, który ponoszą w związku ze zwolnieniami chorobowymi. Z tym że największym kosztem, które ponosi pracodawca, jest nie samo wynagrodzenie chorobowe, czy też jak będzie to opłacał ZUS ten zasiłek chorobowy, tylko brak obecności pracownika w pracy w trakcie pracy – mówi Mikołaj Zając.Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Mikołaj Zając, prezes Conperio.
 • 478. Polacy chętnie inwestują w dzieła sztuki

  22:27
  Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony” jest Agata Szkup, prezes DESA Unicum.
 • 477. Konsumenci napędzą polską gospodarkę, to dobre tylko w krótkim terminie

  33:07
  Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.
 • 476. 22 proc. Polaków uważa, że rząd powinien dodrukować pieniądze

  23:35
  Jeszcze jedna ciekawostka z takich konkretnych przykładów to jest pytanie o to, czy gdy budżet państwa jest za mały, to rząd powinien dodrukować pieniądze. I tutaj mamy ciekawą sytuację, bo co prawda o 10 proc. wzrosła grupa osób, które mówią, że nie, nie powinien. Dodrukowanie pieniędzy jest złym zachowaniem rządu, złą polityką rządu. Zmiana w ciągu kilkunastu lat z 48 proc. na 58 proc. Jednak cały czas mamy sporą grupę osób, trochę mniej niż połowę, którzy albo mówią, że to jest dobre, albo mówią, że w zasadzie nie wiedzą. Ja bym powiedziała, że to jest w ogóle bardzo ciekawy przykład zagubienia w świecie finansów. Myślę, że większość ludzi, nawet ludzi wykształconych jest zagubiona w tym, jak powinno się postępować, jakie są reguły – tłumaczy Maison.Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony” jest prof. UW dr hab. Dominika Maison, Maison & Partners.
 • 475. Koniec EKO-ściemy? Producenci będą musieli udowodnić, że produkt jest BIO, EKO, NATURAL

  22:49
  Komisja Europejska zbadała ponad 300 twierdzeń ekologicznych, które pojawiały się na różnych produktach. Stwierdziła, że w ponad połowie przypadków producent bądź osoba, która sprzedawała te produkty, nie dostarczyła konsumentom wystarczających informacji, aby mogli oni ocenić, czy ta deklaracja jest prawdziwa. Na przykład pisali, że jesteśmy neutralni klimatycznie. Po pierwsze niemożliwe, po drugie, pokażcie dowody, jeśli tak twierdzicie.Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Aleksandra Majda, ekspertka ds. ESG i greenwashingu KIG, wiceprezeska ESG Impact Network.