Share

cover art for Przemysław Barbrich: Nie jest dla nas zaskoczeniem, że mniej Polaków sięga po kredyty mieszkaniowe

DGPtalk: Obiektywnie o biznesie

Przemysław Barbrich: Nie jest dla nas zaskoczeniem, że mniej Polaków sięga po kredyty mieszkaniowe

Ep. 305

InfoKredyt 2022: Na co Polacy biorą kredyty?

– Nie jest dla nas zaskoczeniem, że mniej Polaków sięga po kredyty mieszkaniowe, no bo trudno się temu dziwić kiedy kilkanaście razy RPP podnosi stopy procentowe, a przypomnę, że jeszcze nie dawno poziom tej głównej stopy referencyjnej to była 0,1%, dziś to jest 6,75%. Łatwo sobie policzyć, że 6,75 to tylko stopa, od tego jeszcze troszeczkę więcej to WIBOR 3 albo 6-miesięczny, który jest niejako predykcją tego czego rynek się spodziewa. Do tego trzeba dodać 2, 2,5% marży i jeszcze ten bufor, taki dodatkowy 500 pkt bazowych nałożony na banki przez Komisje Nadzoru Finansowego, który ma spowodować, że tylko osoby naprawdę bardzo dobrze zarabiające będą miały zdolność kredytową – mówi Przemysław Barbrich.

More episodes

View all episodes

 • 498. Straszmy wojną wroga a nie biznes

  13:15
  Gościem Szymona Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest Ryszard Petru, poseł, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju. W Krakowie, który zyskał miano jednego z najważniejszych ośrodków biznesowych w Polsce i Europie, podczas tegorocznej konferencji ABSL, poruszono tematy związane z rozwojem sektora usług biznesowych, transformacji technologicznej oraz inwestycji.
 • 497. Z dziećmi o finansach. Jak i kiedy rozmawiać?

  21:12
  W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców zastanawia się, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach i w jaki sposób wprowadzać je w świat finansów. Jest to temat niezwykle ważny, gdyż odpowiednie podejście do edukacji finansowej może przygotować młodych ludzi do odpowiedzialnego zarządzania swoimi zasobami w przyszłości. Gościnią Szymona Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest prof. UW dr hab. Dominika Maison, Maison & Partners.
 • 496. Polska potentatem wodorowym. Czy już czas na zielony?

  33:06
  Gościem Szymona Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest Paweł Augustyn, I zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Polska, będąca trzecim co do wielkości producentem wodoru w Europie z produkcją na poziomie około 1 300 000 ton, stoi przed wyzwaniem transformacji z wodoru szarego na zielony. Wodór szary, produkowany z paliw kopalnych, jest niekorzystny dla środowiska ze względu na emisję CO2. W związku z globalnymi trendami i koniecznością redukcji emisji Polska musi przemyśleć swoją strategię energetyczną, aby stać się liderem w produkcji wodoru zielonego, produkowanego z odnawialnych źródeł energii.
 • 495. 4-dniowy tydzień pracy w Polsce: Realna wizja czy mrzonka?

  14:26
  Szymon Glonek w "Obiektywnie o biznesie" rozmawiał z prof. Agnieszką Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie o 4-dniowym tygodniu pracy w Polsce. Jakie są argumenty za, jak i przeciw temu rozwiązaniu?
 • 494. Jakie podatki preferują Polacy? Progresywne czy liniowe?

  26:39
  Jak jest wiedza Polaków na temat podatków? Co sądzą o ich skomplikowaniu i sprawiedliwości? Czy rozumieją system podatkowy? Gościnią Szymona Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest prof. UW dr hab. Dominika Maison, Maison & Partners.
 • 493. Dotacje z KPO ruszyły: kto otrzyma pieniądze?

  23:12
  Gościem Szymon Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
 • 492. Podatek minimalny – co oznacza dla polskich firm?

  20:30
  Gościem Szymona Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest Tomasz Gałka, partner Olesiński i Wspólnicy. Materiał powstał we współpracy z Olesiński i Wspólnicy.
 • 491. Kredyt mieszkaniowy #nastart – dowiedz się jakie kryteria?

  20:06
  W ostatnich miesiącach Polska wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie? Między innymi to pytanie Szymon Glonek zadał swojej gościni Honoracie Skrzypek – Komorowicz z kredytowyporadnik.pl w programie "Obiektywnie o Biznesie".
 • 490. Od monopolu do rozproszonej produkcji energii — bolesna transformacja

  21:10
  Gościem Szymona Glonka w Obiektywnie o Biznesie jest dr inż. Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.Transformacja energetyczna to kluczowy temat dla Polski i całego świata. W rozmowie z Jarosławem Tworogiem, ekspertem w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji poruszany jest aspekt wyzwań i szans związanych z transformacją energetyczną w naszym kraju.