Share

cover art for Marek Wieruszewski: Jak brak półprzewodników wpływa na rynek motoryzacyjny?

DGPtalk: Obiektywnie o biznesie

Marek Wieruszewski: Jak brak półprzewodników wpływa na rynek motoryzacyjny?

Ep. 186

W ostatnich dniach coraz głośniej mówi się o kryzysie branży motoryzacyjnej w Europie. Kolejne koncerny, w tym: Skoda, ogłaszają plany wstrzymania produkcji nowych samochodów, spowodowane problemami z dostępnością półprzewodników. Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w najnowszym odcinku "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest dziennikarz motoryzacyjny, Marek Wieruszewski. Kiedy możemy liczyć na unormowanie sytuacji na rynku motoryzacyjnym? Jak kryzys branży motoryzacyjnej wpływa na rynek samochodów używanych w Polsce? W jaki sposób limity norm emisji spalin determinują zakupy floty aut służbowych? Posłuchajcie!


Marek Wieruszewski – dziennikarz motoryzacyjny, prowadzący kanał "Marek Drives" na You Tube, gdzie zamieszcza m.in. testy samochodów oraz motocykli.


Autor: Szymon Glonek

More episodes

View all episodes

  • 489. Pomoc Publiczna to szerokie możliwości rozwoju firm

    19:41
    Pomoc publiczna dla przedsiębiorstw to kwestia, którą niekiedy postrzegamy jako skomplikowaną i niejednoznaczną. Jednakże, przeglądając bogaty katalog dostępnych środków i instrumentów wsparcia, staje się jasne, że jest to obszar pełen potencjału dla rozwoju biznesu. Gościną Szymona Glonka jest dr Joanna Prokurat, Partner z TPA Poland. W rozmowie zaprezentowany jest kompleksowy obraz tego, jak przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej dla swoich projektów.
  • 488. Czy rolnicy wygrali z Zielonym Ładem?

    21:41
    Przeciwko czemu protestują rolnicy? Jest kilka mitów, jakie były powielane odnośnie do protestów rolniczych. Pierwszy mit jest taki, że w całej Europie protesty były przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko celom klimatycznym. Rolnicy w Hiszpanii protestowali przeciwko suszy i problemom z dostępem do wody. Podobnie było we Włoszech. We Francji, w Niemczech było to przeciwko wysokim cenom paliw i surowców energetycznych. W Polsce pojawiał się argument przeciwko importowi zboża z Ukrainy – dodaje Karaczun. Protest rolników w Polsce, rzeczywiście wynikający z prawdziwych problemów został przejęty w dużym stopniu przez grupy lobbystyczne. To są duzi właściciele ferm przemysłowych, to są duże przedsiębiorstwa, które produkują nawozy sztuczne i pestycydy. To są najwięksi producenci, którzy prowadzą produkcję przemysłową, a nie rolnictwo rodzinne – tłumaczy Karaczun.Gościem Szymona Glonka w programie „Obiektywnie o biznesie” jest dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.
  • 487. Postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu teraz, wywołuje skojarzenia ze standardami republiki bananowej

    21:03
    Gościem Szymona Glonka w programie „Obiektywnie o biznesie” jest Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.Czy rząd wykorzystał swoje 100 dni? Krajowy Plan Odbudowy. Protesty rolnicze i Zielony Ład. Trybunał stanu dla Glapińskiego.
  • 486. Niska inflacja to dobry czas na podniesie VAT na żywność

    23:24
    Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest dr Sławomir Dudek, Instytut Finansów Publicznych.Inflacja zaskoczyła rynek.Wszyscy czekali na te wyniki. Prognozy były raczej powyżej 3 proc. W lutym nastąpiła zmiana wag koszyka inflacyjnego, przez to jest trudno policzyć przez rynek, GUS tylko wie, w którym kierunku te wagi pójdą. Zostały zrewidowane dane za styczeń i obniżona inflacja. Ceny żywności spadły miesiąc do miesiąca. Te wszystkie zaskoczenia spowodowały, że ten odczyt jest mniejszy niż 3 proc. Dodam do tego, że trzeba spojrzeć też na prognozę Narodowego Banku Polskiego, to jest ważne dla stóp procentowych polityki pieniężnej. W przypadku NBP dokładnej cyfry nie znamy, ale prezes Glapiński w czasie konferencji mówił, że oni szacują, że w lutym jest poniżej 3 proc i można to wyczytać z wykresu. Czyli z perspektywy polityki pieniężnej Narodowego Banku. Przypuszczam, że zaskoczenie jest mniejsze, rynek jest bardziej zaskoczony – mówi Sławomir Dudek.
  • 485. Sprawiedliwie czy po równo – jak Polacy składają się na utrzymanie domu?

    18:19
    Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony” jest prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Dominika Maison, Maison & Partners.
  • 484. Wachnicka (ZBP): Stoimy na stanowisku, że wakacje kredytowe nie powinny być przedłużane

    20:29
    Wakacje Kredytowe 2024Niezmiennie stoimy na stanowisku, że wakacje kredytowe nie powinny być przedłużane w żadnej formule na korzyść uelastycznienia i zliberalizowania przesłanek dostępu do wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytów jako rozwiązania systemowego. Natomiast wydaje mi się, że to czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone i jaki będzie ich kształt, jest w dużej mierze decyzją polityczną, a nie ekonomiczną. Jeżeli byśmy podejmowali decyzję na podstawie przesłanek merytorycznych, ekonomicznych, to według dzisiaj przedstawionej przez nas analizy, która jest również dostępna publicznie wyraźnie widać, że to po stronie kredytobiorcy jest większa korzyść z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Natomiast mamy świadomość tego, że pewne decyzje mają charakter polityczny i że pomimo braku argumentów, czy też niewystarczających argumentów merytorycznych, wakacje kredytowe w jakiejś formule zostaną przedłużone – komentuje wiceprezes Związku Banków Polskich. Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony” jest Agnieszka Wachnicka wiceprezeska Związku Banków Polskich.
  • 483. Józef Wiśniewski (Wipasz): Kupowałem zboże z Ukrainy, nie wstydzę się tego

    38:00
    Czy jest Pan na liście importerów zboża?Jestem na tej liście. Jestem na tej liście, ale nie wstydzę się tej listy. Nigdy nie mówiliśmy, że z Ukrainy nie kupowaliśmy. Mówimy, że co roku kupujemy produkty do produkcji paszy z Ukrainy rzędu 3 - 4 proc. Kupujemy te, które w Polsce są niedostępne lub trudno dostępne. Jest to 3 - 4 procent w stosunku do zakupów od rolników polskich – mówi Józef Wiśniewski.Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Józef Wiśniewski, założyciel, właściciel i prezes Wipasz S.A.
  • 482. Zadyszka gospodarki niemieckiej zagraża całej Unii Europejskiej

    22:42
    Rok 2023 był trudny dla polskich przedsiębiorstw, ale także dla polskiej gospodarki. Przypomnę, że wzrost gospodarczy w Polsce sięgnął zaledwie 0,2 proc. Poza pandemiczną recesją to jest najniższy poziom, jakiego doświadczyliśmy w tym stuleciu. Bardzo niski poziom jak na potencjał polskiej gospodarki – Grzegorz Sielewicz.Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej.
  • 481. Regionalna globalizacja – rozwój światowej gospodarki

    21:12
    Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Maciej Gawinecki, Partner z warszawskiego biura Kearney.Jak dalece do przodu można planować w tak zmiennym świecie?