Share
DGPtalk: Obiektywnie o biznesie
Anna Szymańska: Dyrektywa cyfrowa będzie nową konstytucją Internetu
Ep. 215
•
Dyrektywa dotycząca prawa autorskiego na rynku cyfrowym. Czym ona jest i czego dotyczy? Czy interesy podmiotów prawa autorskiego uprawnionych z tytułu praw autorskich będą lepiej zabezpieczone? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Szymonem Glonkiem (DGPtalk) udzieli Anna Szymańska – Radca Prawny, Ekspert prawa własności w Kancelarii Prawnej Media Law. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".
Autor: Szymon Glonek
More episodes
View all episodes
520. Czy wzrost PKB o 3,5% to powód do dumy czy niepokoju?
27:56||Ep. 520Czy Polska pozostanie w czołówce gospodarczej Europy w 2025 roku? 📊 Jakie są największe wyzwania związane z transformacją energetyczną i co oznacza „nowa norma” wzrostu na poziomie 3,5% PKB? 👉 W tym odcinku Obiektywnie o Biznesie Szymon Glonek rozmawia o: ✅ Kluczowej roli inwestycji publicznych i prywatnych ✅ Dynamice konsumpcji i wpływie oszczędności Polaków na gospodarkę ✅ Różnorodności polskiej gospodarki jako naszej przewagi w czasach kryzysu ✅ Wyzwaniu energetycznym i szansach, jakie daje rozwój energetyki prosumenckiej519. Opony przyszłości: produkowane z mniszka lekarskiego, łusek ryżowych i oleju sojowego
22:36||Ep. 519Sezon zimowy to czas, gdy wielu kierowców zadaje sobie pytanie: czy warto zmieniać opony na zimowe, czy może lepiej postawić na całoroczne? Jacek Pryczek, prezes Goodyear Polska, w rozmowie z Szymonem Glonkiem podkreśla, że wybór odpowiedniego ogumienia zależy od stylu jazdy i warunków, z jakimi użytkownik się spotyka.518. Zakaz używania fajerwerków w Polsce – konflikt interesów między ochroną zwierząt a branżą pirotechniczną
15:52||Ep. 518Sejm przygotowuje się do prac nad trzema projektami ustaw związanymi z ograniczeniem lub zakazem używania fajerwerków w Polsce. Propozycje te motywowane są troską o dobrostan zwierząt, które mogą cierpieć z powodu hałasu wywoływanego przez pokazy pirotechniczne. Jednak wprowadzenie takich regulacji budzi kontrowersje i wywołuje sprzeciw branży pirotechnicznej.517. Czy jesteś mułem finansowym?
12:21||Ep. 517Oferty zarobienia łatwych pieniędzy bez większego wysiłku w czasach pracy on-line są kuszące dla wielu osób. Niestety, za częścią takich okazji kryją się przestępcy, a osoby poszukujące dodatkowego zarobku stają się nieświadomie „mułami finansowymi”. Kim są „muły finansowe” i jak się przed nimi chronić? O tym Szymon Glonek rozmawia z Zuzanną Polak z NASK.516. Czy Polska ma skuteczną politykę mieszkaniową?
29:32||Ep. 516Dostępność mieszkań w Polsce od wielu lat stanowi jedno z głównych wyzwań społecznych, a debaty na ten temat regularnie powracają na agendę publiczną. Wysokie ceny nieruchomości, brak odpowiednich gruntów pod zabudowę oraz opóźnienia administracyjne są czynnikami, które utrudniają rozwiązanie problemu mieszkaniowego. W rozmowie z Szymonem Glonkiem z Forsal.pl Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP i współautor raportu „Jak zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków”, omówił obecne problemy oraz możliwe rozwiązania.515. Prywatne firmy gotowe na inwestycje w modernizację polskiej sieci energetycznej
20:17||Ep. 515Polska stoi przed wyzwaniem modernizacji sieci elektroenergetycznej, której znaczna część infrastruktury ma już ponad 40 lat. W najnowszym odcinku "Obiektywnie o biznesie" Szymon Glonek rozmawiał z dr. inż. Franciszkiem Buchtą, prezesem Wise Energy Consulting, o problemach związanych z funkcjonowaniem krajowej sieci energetycznej oraz o barierach, jakie napotykają inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE).514. Automatyzacja kontroli jakości – oszczędność w biznesie i ochrona środowiska
17:36||Ep. 514Automatyzacja kontroli jakości produkcji chemicznej i spożywczej jest możliwa dzięki technologiom badawczym używanym głównie w laboratoriach. Jednym z rozwiązań implementowanych do przemysłu jest spektroskopia Ramana. O to, jak może to zmienić branżę spożywczą i chemiczną, w Obiektywnie o biznesie Szymon Glonek pytał Roberta Stachurskiego z Gekko Photonics.513. Polskie firmy zdobywają Afrykę: Jak odnieść sukces na tym rynku?
18:09||Ep. 513Afryka od lat doświadcza dynamicznego wzrostu gospodarczego, co czyni ją atrakcyjnym regionem dla zagranicznych inwestorów. Z populacją przekraczającą 1,3 miliarda, a prognozy wskazują na jej podwojenie do 2050 roku, kontynent ten oferuje ogromne możliwości rozwoju. Polskie firmy dostrzegają potencjał afrykańskiego rynku i coraz częściej decydują się na ekspansję. Jakie wyzwania i szanse czekają na przedsiębiorców? Jakie strategie przyjęły polskie firmy, które już zdobyły ten rynek?512. Jak wygląda sukcesja po Polsku?
17:17||Ep. 512Firmy rodzinne odgrywają kluczową rolę w globalnej gospodarce. Gdyby zebrać majątek tych firm, byłyby one trzecią potęgą gospodarczą świata, tuż za USA i Chinami. 30% firm rodzinnych działa nieprzerwanie od ponad 100 lat, co świadczy o ich długowieczności i znaczeniu w ekonomii. Na świecie znajdziemy wiele przykładów znanych marek, które prowadzone są przez rodziny – od Zary i Lidla po Volkswagena czy Forda.