Share

cover art for Maciej Konieczny: "Podatek medialny to bardziej mechanizm kontroli niż podatkowy”

DGPtalk: Z pierwszej strony

Maciej Konieczny: "Podatek medialny to bardziej mechanizm kontroli niż podatkowy”

Ep. 8

Poseł Maciej Konieczny w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) wyjaśnia, które zmiany w akcyzie od 1 lutego 2021 r. są kluczowe oraz jak działa lobby tytoniowe w Polsce. Gdzie rząd może szukać pieniędzy do budżetu i czy czas kryzysu to dobry moment na wprowadzanie nowych podatków?


Maciej Konieczny – poseł, współzałożyciel i członek Rady Krajowej Razem. Członek sejmowych komisji Energii i Skarbu Państwa oraz Spraw Zagranicznych.


Autorka: Agnieszka Gorczyca

More episodes

View all episodes

  • 190. Mazur: W Krakowie powstał ruch, który ma powstrzymać radykalnych polityków lokalnych

    09:52
    Gościem Szymona Glonka w „Z pierwszej strony" jest dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.Rozmowa dotyczy sytuacji politycznej w Krakowie po wyborach oraz przyszłości miasta. Szymon Glonek pyta o wrażenia po wynikach wyborów, zauważając, że Stowarzyszenie Lepszy Kraków nie zdobyło mandatów. Stanisław Mazur tłumaczy, że decyzja o rezygnacji z ubiegania się o prezydenturę i zawarcie koalicji była trudna, ale miała na celu przeciwdziałanie radykalnym politykom lokalnym. Mówi również, że współpraca z większymi partiami, pozwoli osiągnąć realne zmiany w mieście.
  • 188. Po wizycie w Waszyngtonie Polska rozgrywającym w Europie

    19:34
    O wizycie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w USA oraz o zwołaniu pilnego posiedzenia Trójkąta Weimarskiego Szymon Glonek rozmawia z dr. Bartłomiejem Nowakiem z Akademii Finansów i Biznesu, oraz z Fundacji Pułaskiego.
  • 187. Szczerba o byłym wiceministrze z PiSu: przyspieszał i załatwiał wizy

    14:22
    O pracach komisji śledczej ds. afery wizowej oraz o projektach ustaw dotyczących legalnej aborcji i przyjęciu Szwecji do NATO, Szymon Glonek [DGPTalk] rozmawiał z posłem Michałem Szczerbą, przewodniczącym komisji śledczej ds. afery wizowej oraz przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
  • 186. Do szkół trafiły aparaty, kamery, laptopy bez wiedzy, do czego mają służyć

    37:34
    Czy kupowanie sprzętu bez wiedzy, jak i po co go wykorzystać to nie marnotrawstwo?W dużej części na pewno taka refleksja nad tym, co należy kupić, co można kupić, a nawet za ile można kupić, myślę, że pojawiła się późno. Z tego, co deklarowali nauczyciele, często czas od informacji, że mogą już zacząć kupować do momentu, kiedy ten sprzęt faktycznie został kupiony, nie był duży. A co więcej tutaj decydowali głównie sami nauczyciele, ewentualnie dyrektorzy szkół rzadko, kiedy byli konsultowani w tym zakresie uczniowie. Co więcej, opierano się na opiniach dostawców, a wiadomo, że każdy chwali swoje rozwiązania. Nie zawsze jest tak, że nauczyciele są biegli w tym, żeby rozróżnić funkcjonalności sprzętu, czy też wiedzą, jak szybko zużywa się, ile trzeba na przykład filmamentu kupić do drukarki, żeby to posłużyło długo I żeby wielu uczniów mogło drukować. Powiem tak, na pewno był to pożądany przez szkoły program. Na pewno jest tak, że nauczyciele, jest dużo takich, którzy mieli świadomość tego, czego by chcieli uczyć i co by im się przydało, w efekcie programu to otrzymali – wyjaśnia Lew-Starowicz.
  • 185. Ukraińcy rozumieją protesty, ale widzą, że przynoszą im ogromne straty

    20:00
    Relacje polsko – ukraińskieZ tego, co słyszę, z jednej strony Ukraińcy rozumieją, jaka jest przyczyna tych protestów. A jednak wiedzą też, że to jest dla nich ta, tak jak się to po angielsku mówi lifeline. To jest ten jedyny sposób, poza spłacaniem rzekami na południu Ukrainy, żeby wywieźć swoje towary, więc zablokowana granica to są straty ogromne straty dla kraju, który i tak krwawi. Na pewno ich martwi, to jak zmienia się nastawienie do osób z Ukrainy w krajach, które przyjmowały uchodźców w 2022, 2023 i nadal to robią, w tym w Polsce. Odrobinę obawiają się tego, czy nie zachwieje to naszą przyjaźnią, czy nie zachwieje to zaufaniem, które do siebie mamy. Wiele osób pyta mnie, czy nadal wszyscy mają wobec Ukraińców to współczucie, tę empatię, czy czują solidarność. To jest coś, co na pewno przejmuje wielu Ukraińców – wyjaśnia Krajewska.Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: "Z Pierwszej Strony" jest Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
  • 184. Rolnicy przespali, powinni protestować dwa lata wcześniej

    31:58
    Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPTalk: Obiektywnie o biznesie" jest Marek Sulima, rolnik, radny powiatu bialskiego, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw współpracy z organizacjami rolniczymi.Protesty w Europie otworzyły nam oczyW 1997 roku z Andrzejem Lepperem widziałem się kilkukrotnie. Na Lubelszczyźnie byłem jednym z organizatorów ogromnego protestu, który trwał dwa tygodnie. Byłem jego przywódcą. W tamtym czasie Polska stanęła. Uczestniczyłem też w późniejszych czasach, ale one już nie były tak skuteczne i tak ogromne, jak to miało miejsce wtedy. Teraz protesty prawie nawiązują do tamtych czasów, bo cała Polska pobudzona. Tu jeszcze muszę dodać, że to nie jest pokłosie tego, że w jakiś cudowny sposób my jako związkowcy obudziliśmy w Polakach wiedzę, ciężko było, rolnicy nie słuchali wcześniej nawoływań, to Europa nas obudziła. Myślę, że protest berliński otworzył oczy. Kiedy zobaczyli tysiące traktorów na placu w Berlinie, Francja, Holandia, Belgia od tego momentu zaczęliśmy rozmowę o Zielonym Ładzie. Drugim postulacie, który jest za tym najważniejszym, czyli przywozem zboża iw ogóle wszystkich produktów z Ukrainy – mówi Marek Sulima.
  • 183. Dlaczego raka żołądka tak trudno wykryć?

    26:36
    Rak żołądka jest szczególnym nowotworem w obrębie przewodu pokarmowego. Wprawdzie nie najczęstszym, bo najczęstszym nowotworem ze strony przewodu pokarmowego jest rak jelita grubego. Natomiast rak żołądka jest rakiem, którego wyniki leczenia są stosunkowo złe, wymaga leczenia wielodyscyplinarnego. Szczególną rzeczą jest to, że główny czynnik sprawczy, chociaż nie jedyny, to jest bakteria Helicobacter pylori. Nieczęsto zdarza się wśród nowotworów, ażeby takim głównym czynnikiem sprawczym była bakteria. Od razu chcę powiedzieć, że nie jest jedyny czynnik, ale jest jednym z głównych czynników powodujących występowanie raka tego narządu. W Polsce liczba zachorowań i zgonów to mniej więcej 5000 osób rocznie – mówi Jarosław Reguła.
  • 182. Polacy kochają stare, benzynowe, czarne SUV-y

    24:03
    Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" jest Agata FilipowskaData Strategist OTOMOTO.W roku 2023 nastąpiło ożywienie na rynku motoryzacyjnym, wynika to ze statystyk rejestracyjnych. Mamy 14 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej. Co ciekawe i myślę, że to było dla nas dość zaskakujące, Polacy zarejestrowali więcej nowych Porsche niż nowych Fiatów – mówi Agata Filipowska.